U proteklih godinu i pol trajanja europskog projekta namijenjenog ženama, trudnicama i majkama ovisnicima, Dom za ovisnike ZAJEDNICA SUSRET u suradnji s partnerom Humanitarnom organizacijom “Zajednica Susret” okupio je u projektu 18 žena ovisnica i 13 članova njihovih obitelji.
S obzirom na to da je projekt počeo u travnju 2020., a trajat će do travnja 2022. očigledno je kako je već premašena planirana brojka od 15 žena ovisnica u dvije godine trajanja projekta. Osim žena, predviđeno je da će do kraja projekta u travnju iduće godine u projekt biti uključeno 20 članova obitelji.
“Socijalne usluge po mjeri za žene, trudnice i majke ovisnice” projekt je u koji se mogu uključiti sve žene ovisnice kojima treba pomoć i podrška u prevladavanju problema ovisnosti, nošenju s obiteljskim poteškoćama ili savjet i podrška oko ostvarivanja određenih prava u lokalnoj zajednici. Kroz projektne aktivnosti osigurane su im individualizirane usluge savjetovanja, grupnog rada, obiteljskih razgovora te mogućnost korištenja neurofeedback usluge za žene, trudnice i majke ovisnice, ali i za članove njihovih obitelji.
Na raspolaganju su im tri stručnjaka – psiholog, socijalni radnik i socijalni mentor.
Hrvatska ima kronični nedostatak programa za žene jer je većina terapijskih zajednica i programa za ovisnike namijenjena muškarcima stoga je Zajednica Susret prepoznala potrebe te nastojala objediniti ulogu koju žena ima u društvu i obitelji osmislivši projekt koji se fokusira ne samo na ženu kao ovisnicu već i na njezinu ulogu majke, supruge, članice obitelji i trudnice.
Žene ovisnice suočavaju se s više stigme u odnosu na muškarce ovisnike. Ako je žena k tome i majka, stigmatizacija je tim veća i teško im je balansirati između želje da ozdrave, preuzmu brigu o djeci, suprugu, obitelji…
Većina žena ovisnica za partnera ima također ovisnika i tu potpora za liječenje također kronično nedostaje. Problem se usložnjava ako je u obitelji i dijete. Stoga Zajednica Susret ovim projektom daje mogućnost za oporavak ženama ovisnicama bez da su pri tome izložene dodatnoj stigmatizaciji, da im se “nabacuje” osjećaj krivnje i otežava liječenje. Osigurat će im potporu koju trebaju bez izdvajanja iz obitelji što je često slučaj ako odlaze na bolničko liječenje ili u terapijsku zajednica. Ženama ovisnicama potpora se pruža i kroz komunikaciju s lokalnom zajednicom ako korisnica želi i treba ostvariti neka prava za sebe ili za dijete.
Problem ovisnosti žena je kompleksan i na razini države se tek treba osmisliti rješenje. Idealno bi bilo da se otvori terapijska zajednica za žene s naglaskom na terapijskoj zajednici za majke i djecu kako bi rehabilitacija ovisnica objedinila ulogu koju žena ima. Sadašnja praksa u terapijskim zajednicama upravu tu ulogu zanemaruje do samog kraja programa oporavka.
Projekt “Socijalne usluge po mjeri za žene, trudnice i majke ovisnice” financiran je u stopostotnom iznosu sredstvima Europske unije, kroz Europski socijalni fond, Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020., u sklopu poziva “Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici- Faza I”.
R.I. /Foto: schooterstock
Severina je u intervjuu za Klix.ba govorila o novogodišnjem koncertu u Sarajevu, kao i svim životnim…
Predsjednička kandidatkinja Marija Selak Raspudić oštro je kritizirala stanje u državi, upozorivši na korupciju u…
Dragan Primorac, HDZ-ov predsjednički kandidat na nadolazećim izborima, komentirao je izjavu predsjednika Zorana Milanovića, koji…
Komentiraj