Zašto je snimka ubojstva supruge koji je počinio Nermin Sulejmanović toliko dugo bio dostupna javnosti i zašto je sam Sulejmanović imao “live” objave sve do trenutka kada je počinio samoubojstvo?
U Federalnoj upravi policije (FUP) u Sarajevu objašnjavaju postupanje u takvim slučajevima.
“Federalna uprava policije je asistirala MUP-u Tuzlanskog kantona i radili po usmenim naredbama kantonalnog tužiteljstva, kaže na N1 Saša Petrović, zadužen za cyber kriminal u Uravi polcije u. Reagiralo se, tvrdi, odmah po dostavljanju informacija.
“Oni su nas kontaktirali za određene stvari što se tiče tog zahtjeva prema kompaniji META u cilju skidanja tog snimka i pribavljanja određenih podataka. To traje nekih 20-tak minuta.
Mogu reći da sam negdje oko 12:05-12:10 zaprimio informaciju, a u 12:25 smo mi kao FUP u suradnji s MUP-om TK ljude u kompaniji META zamolili da se taj snimak ukloni što brže i da nam dostave određene podatke koje se vežu za snimku i uređaj korisnika kojim se pristupa Instagramu. Mislim da smo sve uradili u roku u kojem smo to mogli uraditi”, kaže Petrović.
Dodaje kako je jedini problem bio uspostavljanje kontakta s kompanijom META. Ta kompanija ima sjedište u SAD-u, a ispostava je u Irskoj. Razlika u vremenu očigledno je utjecala na brže djelovanje.
“Imamo komunikaciju izravno s njima, ne možemo iste sekunde nešto ugasiti. Oko 7:30 smo zvali kompaniju. Čovjek koji je naša kontakt je odmah dostavio te podatke MUP-u TK i odmah je ugašen snimak koji je postojao”, ističe Petrović.
Petrović kaže da u odjelu za cyber kriminal ima ljudi, ali on ni približno nije dovoljan proporcionalno s brojem stanovnika u FBiH, odnosno BiH.
“Koliko je meni poznato, planirano je povećanje broja ljudi”, kaže Petrović.
R.I. /Foto: Instagram