Značajan dio crnogorskih medija, uključujući i Javni servis (Radio televiziju Crne Gore) izbjegao je izvijestiti da je Danilo Mandić, najbliži suradnik predsjednika Skupštine Crne Gore, Andrije Mandića, optužen za pokušaj ubojstva i da je prilikom izvršenja tog djela korišten službeni automobil crnogorskog parlamenta.
Kako RTCG vidi objektivno informiranje javnosti?
Prva vijest o navodnom pokušaju ubojstva objavljena je u nedjelju 20. aprila u 12 h 27 minuta, na portalu Vijesti a istog dana su Vijesti objavile i navode da se u tom događaju koristilo službeno vozilo. Oba teksta su sadržala i detalje o osumnjičenom – Danilo Mandić, blizak rođak, ali ono što je još bitnije, kako mediji navode, tjelohranitelj ili suradnik predsjednika Skupštine Andrije Mandića, piše Raskrinkavanje.me.
Ipak, ovi navodi i poveznice, izgleda, nisu za sedam sati doputovali do redakcije centralnog dnevnika RTCG-a pa je javnost ostala uskraćena za informacije koje predstavljaju jasan javni interes.
Javni servis je 20. travnja u dnevniku izvijestio o pokušaju ubojstva. U prilogu se govori o pucnjavi uz navode da je „kako prenose mediji riječ o Danilu Mandiću“. Bez preciziranja da se radi o osobi iz pratnje čovjeka koji je na jednoj od najbitnijih funkcija u državi.
Narednog dana u dnevniku RTCG-a nije bilo ni riječi o ovom slučaju.
Zanimljivo je da istraživački novinari RTCG nisu stigli istražiti vezu Danila Mandića i predsjednika Skupštine Andrije Mandića. Službeno – Danilo Mandić je „dugogodišnji najbliži suradnik“ predsjednika Skupštine, makar su tako rekli iz parlamenta u kolovozu 2024. godine.
“Dejan Gojković, Mihailo Čađenović i Danilo Mandić su dugogodišnji najbliži suradnici predsjednika Skupštine Crne Gore i shodno tome imaju pravo biti članovi delegacije”, rekli su iz parlamenta u kolovozu prošle godine kada se postavljalo pitanje otkud Danilo Mandić u vladinom avionu na letu za Beograd.
Portal kroz riječi političara pomenuo čiji je Mandić suradnik
Na portalu Javnog servisa 20. travnja u 12:58 objavljena je vijest da je rasvijetljeno teško ubojstvo u pokušaju u Podgorici, s osumnjičeni uhapšen. U tekstu se navodi da se radi o Danilu Mandiću, ali, opet, bez navoda da je riječ o pratnji šefa Skupštine, ali i pitanja o službenom vozilu koji je zadužila Skupština za potrebe zaštite Andrije Mandića i tome kako se osoba, koja je imala ranije probleme sa zakonom, našla u stalnoj pratnji predsjednika parlamenta.
Dan kasnije, portal RTCG je objavio da je Danilu Mandiću određen pritvor, opet bez detalja o tome koga on osigurava.
Tekstovi na ovom portalu u kojima se Danilo Mandić povezuje s Andrijom su priopćenje DPS-a u kojem ta partija traži ostavku predsjednika Skupštine zbog navedenog slučaja i komentar predsjednika Odbora za sigurnost Miodraga Lakovića koji je saopćio da takvi zahtjevi nisu opravdani.
Kad veliki borci za “slobodu” zašute
Da povežu Andriju Mandića i njegovog „najbližeg suradnika“ nisu za shodno našli ni portali koji potpuno otvoreno podržavaju Mandića – Borba, IN4S, Alo onlajn.
Borba se ovim slučajem nije uopće bavila do obraćanja odvjetnika Miroja Jovanovića koji zastupa Danila Mandića, na IN4S-u nije moguće pronaći bilo kakav članak vezan za ovaj događaj.
Alo onlajn je ipak pošao i korak dalje nazivajući „medijskim lešinarima“ one koji su radili svoj posao i pisali o tome za šta je osumnjičen tjelohranitelj predsjednika Skupštine i njegovoj prošlosti i činjenici da je hapšen zbog nedozvoljenog držanja oružja i to više puta.
„U medijski prostor uvedeno je ime Andrije Mandića, čovjeka koji u trenutku incidenta nije bio ni prisutan, ni povezan s radnjama koje se ispituju. Ali eto, dovoljno je što je osumnjičeni njegov sinovac — to je već prilika koju neki mediji neće propustiti.
Kao novinar, moram postaviti jedno jednostavno pitanje: što mi radimo kad pristajemo da se o događaju izvještava na osnovu jedne izjave, i to osobe s debelim kriminalnim dosjeom? Gdje su dokazi? Gdje je video-materijal? Gdje su potvrde svjedoka?“, navodi se u tekstu Aloa.
Radi se o istom portalu koji je kad mu to odgovara, zabrinut za veze između javnih osoba i njihovih najbližih srodnika. Oni su, na primjer, objavili tekst naslovljen: „DRAGINJIN PRVI ĐUVEGIJA Crnoj Gori bi mnogo lakše bilo kad bi Vučić bio smijenjen u Srbiji“.
Primjer teksta i naslova s portala Alo onlajn izabran je slučajnim uzorkom.
I dok portali u privatnom vlasništvu donekle mogu sebi “dati za pravo” da ignoriraju javni interes i vezu između osobe osumnjičene za pokušaj ubojstva i visokog javnog funkcionera, ostaje otvoreno pitanje zašto ova tema nije bila od javnog interesa za Javni servis, koji se financira iz javnih sredstava, i koji je dužan građane informirati o svim relevantnim događajima, a naročito onim koji se tiču funkcioniranja institucija koje također isti građani financiraju.
M.M /Foto:Tanjug