U kaznenom postupku se u pravilu sa uhićenjem osumnjičenika obavlja i pretraga doma, stvari i opreme osumnjičenika. Zanimljivo, a možda i znakovito, da Uskok i DORH nisu tražili niti obavili pretragu doma, stvari i opreme Tomislava Sauche.
U svim sličnim slučajevima Uskok je pretraživao stanove, kuće, vikendice i radne prostore. Iznosili su kompjutore i opremu, oduzimali mobitele i druge predmete za koje su vjerovali da su dokazni materijal.
Sjetimo se kako je to izgledalo u slučajevima Milana Bandića, Nadana Vidoševića, Zdravka Mamića ili Željka Dolačkog, bivšeg načelnika Odjela za suzbijanje organiziranog kriminaliteta PU zagrebačke, uhićenog u zbog sumnje na krađu zlata iz policijskog sefa u Heinzelovoj ulici.
U drugim, javnosti manje poznatim slučajevima, postupalo se slično. U najvećem broju slučajeva PNUSKOK je, uz asistenciju temeljne policije, upadao u stanove i kuće, uz dva svjedoka proveo pretres, uzeo stvari za koje bi pretpostavio da su mogući dokaz u postupku.
U slučaju obitelji Mamić upravo su kod njegove nevjeste Monike Kravić Mamić tijekom pretrage kuće na Tuškancu u njenoj torbi pronašli više od 100.000 eura gotovine. Osim novca policija je tada objavila da su u provedenim pretresima pronašli i opsežnu dokumentaciju korisnu za istragu.
Nejasno je zašto Uskok i DORH, i u slučaju uhićenja Tomislava Sauche, kao što je to uobičajeno i očekivano, nisu postupili kao u ranijim sličnim slučajevima. U kaznenom postupku se u pravilu s uhićenjem osumnjičenika obavlja i pretraga doma, stvari i opreme osumnjičenika. Zanimljivo, a možda i znakovito, da Uskok i DORH nisu tražili niti obavili pretragu doma, stvari i opreme Tomislava Sauche.
Pero Kovačević/foto:hrt