Dr. Krešimir Pavelić od utorka ujutro više nije dekan Medicinskog fakulteta u Puli, potvrdio je za Slobodnu Dalmaciju rektor Sveučilišta u Puli dr. Alfio Barbieri uz nevoljki komentar kako to jest zbog posljednjih u nizu istupa dr. Pavelića u kojem se protivi cijepljenju protiv covida-19.
“Da, možemo reći da smo tu odluku donijeli zbog njegovih istupa mada ja nisam stručnjak u tom znanstvenom području”, rekao je dr. Barbieri za Slobodnu Dalmaciju.
Dr. Pavelić je prethodno govorio protiv cjepiva te je, između ostalog, upozorio da cijepljene osobe ne bi smjele davati krv jer se tako širi patogeni protein spike u primaoce, kao i da cijepljeni nose i šire nove mutacije koronavirusa.
Slobodna Dalmacija piše da je dr. Pavelić zapravo bio dekan praktično nepostojećeg fakulteta, a na tu temu je rektor pulskog sveučilišta dr. Alfio Barbieri dosta kritičan prema Nacionalnom vijeću za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj Republike Hrvatske.
“To što naš fakultet još nema dopusnicu za rad je zapravo rezultat kršenja Zakona o znanosti i visokom školstvu. Nacionalno vijeće se neprijateljski ponaša prema nama, jer ja ne vidim nijednu prepreku da nam se ta dopusnica ne dodijeli. Iza svega vidim djelovanje neformalne mreže medicinskih lobija jer smo pozitivno mišljenje dobili i od samog premijera Andreja Plekovića, od ministra znanosti Radovana Fuchsa i ministra zdravstva Vilija Beroša” dosta je ogorčeno govorio za Slobodnu dr. Barbieri.
Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs u utorak je ocijenio da je dekan Medicinskog fakulteta u Puli Krešimir Pavelić neoprezno u javnosti iznio stajalište o cenzuri istine o cjepivu. Fuchs je poručio da ne opravdava Pavelićev neoprezan istup u javnosti te istaknuo važnost što veće procijepljenosti jer u ovom trenutku nemamo nikakvu drugu mogućnost borbe protiv epidemije osim cijepljenja.
“Da je postojalo cjepivo 1918. protiv španjolske gripe, ta bolest ne bi odnijela preko 50 milijuna žrtava u svijetu. Nestala je kada je imunizirana većina populacije. Nećemo valjda sjediti skršenih ruku i primjenjivati mjere iz tog vremena”, upitao je ministar.
Što se tiče Pavelićevog naslova dekana, rekao je da je to interna stvar Sveučilišta u Puli koje jednu od svojih organizacijskih jedinica naziva Fakultetom medicine, iako se tamo provode samo studiji sestrinstva i fizikalne terapije, a što se tiče studija medicine u Puli, on nije prošao sve akreditacijske postupke.
“Zašto su oni to nazvali Fakultetom medicine i zašto njega zovu dekanom to treba pitati rektora Sveučilišta u Puli jer Ministarstvo ne postavlja ni rektore ni dekane na pojedinim sveučilištima”, rekao je Fuchs novinarima.
Hina/Foto: Z1