U prosjeku Vojsku dnevno napuste dva oficira, dva podoficira, dva vojnika i jedno civilno lice na službi u vojsci. Odlaze u kamiondžije ili konobare na Maltu. Uz vožnju kamiona dobro je nauče i traktore voziti.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, upoznat sa stanjem u Vojsci, jučer je najavio da država razmatra da 2020./21. godine ponovo uvede obavezni vojni rok, u trajanju od tri ili šest mjeseci. Rekao da to zavisi od analiza Ministarstva obrane i financijskih mogućnosti zemlje.
– Nije opcija godinu dana, mislim da je to predugo. Još uvijek o svemu razmišljamo – kazao je Vučić.
Poražavajuće je i to što generali i majori nakon višedecenijskog rada napuštaju svoje pozicije kako bi, trbuhom za kruhom, najčešće vozili kamione ili konobarili u inozemstvu Takvu sudbinu svojih kolega dijeli i major Dragan Gligić koji je, na vlastiti zahtjev, napustio VS jer se posljednjih godina nije osjećao kao njen pripadnik „već kao radnik na održavanju kruga i prostorija”, piše seebiz.eu.
U zahtjevu za prestanak profesionalne vojne službe koji je podnio nadležnima u svibnju iznio je niz razloga zbog kojih se odlučio na takav korak, kao i niz primjedbi na rad vojske. Njegov zahtjev je usvojen i radni staž mu je prestao 21. kolovoza.
Ministru obrane Aleksandru Vulinu kao ni predsjedniku Srbije i vrhovnom vojnom komandantu Aleksandru Vučiću nije se prethodno ni obratio.
– Nisam im se obratio niti želim. Ja sam školovan vojnik i u vezi vojske može se razgovarati samo s oficirima, ali ne i ovim prodanim dušama od generala. Pritom, Vulin i ne zna što je vojska – kaže za list Danas major Dragan Gligić.
Trenutno vozi kamion i čeka papire iz inozemstva, kako bi tamo otišao radi. Cilj mu je, kako kaže, cijelu obitelj odvesti iz zemlje „kako se ne bi mučila i trpjela poniženja u državi”.
U obrazloženju u kojem je tražio razrješenje, major Gligić je naveo da se u Vojsci Srbije u svojstvu oficira nalazi od 1997. godine. Poslije više od 20 godina provedenih u vojsci (majoj je po činu) istakao je da ne želi biti na toj poziciji, jer mu je zbog opstrukcije i osobnih animoziteta pojedinih nadređenih, usprkos najvišim ocjenama koje je godinama dobivao, onemogućeno napredovanje u karijeri.
– I pored svih službenih ocjena ( „naročito se ističe – odličan”), ja sam već 10 godina u činu majora bez mogućnosti napredovanja. Oficir kog sam uhapsio zato što je sa svojom vojskom napustio položaj i pokušao da pobjegne, danas je pukovnik sa završenim svim vojnim školama. Vojnik više nije vojnik već obično piskaralo i radnik na uređenju kruga i prostorija jer, bože moj, bitno je da krug kasarne bude sređen, a prostorije koje datiraju još iz vremena Kraljevine Jugoslavije moraju biti uređene bez obzira na to što iste ne ispunjavaju uvjete za rad oficira u 21. stoljeću – istakao je major Gligić.
– Naša primanja su svedena na minimum,a sve pod izgovorom da je država u teškoj financijskoj situaciji i da moramo da se solidariziramo s narodom – naveo je Gligić, pitajući, ako je zaista tako zašto se i sam državni i vojni vrh ne solidarizira s narodom, „već su, naprotiv, zauzeli svoje fotelje po raznoraznim izvršnim i upravnim odborima i sami ne znaju kolika su im mjesečna primanja”.
Za više od 20 godina koliko radi u Vojsci Srbije nije stambeno zbrinut, usprkos brojnim javnim obećanjima, već živi u kući svojih roditelja.
Na pitanje da li mu se neko od nadležnih obratio kada je izrazio želju da napusti vojsku, riječju ili pismeno, odgovara da nije.
– Vi mislite da njih interesira zašto odlazimo iz Vojske? Jamčimo vam da čak i ne čitaju što pišemo, već samo stave potpis na zahtjev – naglašava major Gligić za Danas, dodajući da sve veći broj oficira napušta vojsku.
Novica Antić, predsjednik Vojnog sindikata Srbije, precizira da godišnje VS napusti oko 1.600 zaposlenih.
– Vojsku dnevno u prosjeku napuste po dva oficira, dva podoficira, dva vojnika i jedno civilno lice. Godišnje je to oko 1.600 zaposlenih. To su alarmantni podaci, ali nadležni ne čine ništa kako bi se njihov položaj u vojsci poboljšao. Oni koji odlaze najčešće postaju vozači kamiona, odlaze u Nemačku ili Austriju, veliki broj njih postaju konobari uglavnom na Malti, a određen broj vojnika posao nalazi na kruzerima – ističe Antić.
Znamo li tko im je ministar dobro je da u Vojsci itko ostane. A uz vožnju kamiona dobro je nauče i traktore voziti.
M.M. /Foto:alo.rs