Kategorije Premium sadržaj

Željka Markić: ‘Zašto se skriva da je ubijena djevojčica iz romske obitelji?’

Širi dalje

Zašto se od javnosti skriva da je obitelj o kojoj institucije i mediji izvješćuju zadnjih tjedan dana – romska? Koja nam to cenzura ne dopušta bolje razumjeti kako se može dogoditi da djeca budu sustavno zlostavljana u obitelji koja je u kontaktu i pod nadzorom Centra za socijalnu skrb?



Tko nam to u ime samoproglašene “političke korektnosti”, a na štetu sve romske djece u Hrvatskoj – prikriva osnovne informacije o ovoj tragediji”, pita se na portalu Narod dr. Željka Markić.

Skrivanje činjenica – da se radi o romskoj obitelji u kojoj je dijete ubijeno zlostavljanjem – u funkciji je sprječavanja otvaranja važnih pitanja o tome što se stvarno čini za zaštitu od zlostavljanja onih koji se nalaze u najvećoj opasnosti.

Mene Nikol, bila ona Hrvatica ili Romkinja isto boli. Njezin strah, neutješan plač, svrbež koji ju je morao mučiti tjednima i zbog kojeg je vjerojatno stalno plakala, ta muka malog, bespomoćnog bića koje ne dobiva ljubav i brigu na koje ima pravo. Mislim da malo tko u Hrvatskoj očekuje da mu se uskraćuju točne informacije o ovoj tragediji kako se ne bi “stvarale predrasude o Romima”.

Meni ne trebaju mediji i institucije tumačiti da svi Romi nisu zlostavljači. Mene je to kao djevojčicu naučio moj otac koji me s mojom braćom i sestrama odveo u romsko naselje, upoznao s jednom romskom obitelji – ocem, majkom i njihovom djecom. Oni su nam ispričali kako privređuju za svoju obitelj, koje poslove obavljaju, kako žive svakodnevicu,  zašto žive kao selioci. Upoznajući nas s romskom obitelji koja se odgovorno i s ljubavlju brine o svojoj djeci, od nas su odmaknuli i strah i predrasude.

Ali, da, djevojčica koje je preminula na sam Uskrs, 2-godišnja Nikol bila je Romkinja. Kao i njezini roditelji – 24-godišnja majka i 27-godišnji otac – bila je pripadnica romske nacionalne manjine koja u Hrvatskoj prema službenim podacima broji oko 17 tisuća članova, a realna je brojka bliža 30-40 tisuća.

Obitelj je živjela u romskom naselju Gaj u blizini Nove gradiške.  Otac male Nikol već je prijavljivan zbog nasilja u obitelji, a obitelj je od prije bila poznata Centru za socijalnu skrb.

Nikol je gotovo pola svog života bila izuzeta iz biološke obitelji – drugu je godinu svog života provela u udomiteljskoj obitelji, a prema nalazima Državnog odvjetništva de facto je od kad je vraćena u biološku obitelj – od 1.11. do 31.3. bila zlostavljana, baš kao i ostalih 3 djece koji žive u istom domaćinstvu.

Najbolju skrb i brigu djeci pružaju njihovi roditelji – mama i tata. U onim slučajevima kad nije tako – odgovornost za tu djecu treba preuzeti šira obitelj, a onda i društvo, prvo kroz za to određene, odgovorne i plaćene institucije, a onda i u cjelini. Institucije društva nisu uspjele osigurati pravovremenu zaštitu maloj Nikol i njezinoj braći/sestrama kroz duže vremensko razdoblje.

Na žalost, za Nikol više ništa ne možemo učiniti, ali možemo za drugu djecu koja žive u istim prilikama. A koja su to djece i kakve su to konkretno prilike? I kako možemo osigurati da se tako nešto ne ponovi? A kako možemo razumjeti kako nešto spriječiti – ako nemamo točne informacije o tome zašto mehanizmi koji bi trebali štititi svako dijete – nisu funkcionirali?

Postoje li specifičnosti vezane za ovu obitelj, upravo zato što je dio romske zajednice? Naravno da postoje – navest ću samo dvije:

1.Romkinje i njihova djeca su posebno ranjiva skupina kad je riječ o nasilju nad ženama i djecom. Tako Romsko nacionalno vijeće kao razloge navodi kupovanje maloljetnica za ulazak u brak, često s muškarcima bitno starijih od sebe. Kao druge razloge navode da nasilje često vrše suprug i članovi njegove obitelji – “jer su Romkinje “dužne služiti” ne samo mužu već i njegovim roditeljima, braći, te ponekad i drugim članovima obitelji”, zatim kao još jedan razlog izolaciju žena i djece u romskim naseljima koja su obično udaljenija od ostalog, hrvatskog stanovništva. Kao razlog se još navodi siromaštvo, da većina Romkinja nema stalan posao ili izvor prihoda te su ovisne o mužu i njegovoj obitelji.

2. Kao najčešći razlog kontakta romskih obitelji s Centrima za socijalnu skrb navodi se ostvarivanje materijalnih davanja te dojave drugih institucija o nasilju u obitelji, a način rada socijalnih radnika u romskim naseljima značajno je drugačiji od rada u drugih sredinama opće populacije.U jednom od malobrojnih istraživanja na tu temu Elijaš i Laklija još 2014. navode kako “socijalni radnici prepoznaju potrebu s jedne strane prilagodbe intervencija korisnicima romske nacionalne manjine na osnovi informiranog razumijevanja njihova životnog konteksta i stila života, a s druge strane problematiziranja s ostalim stručnjacima načela jednakosti sviju pred zakonom u ostvarivanju prava, standarda usluga i sl. koje ih, kada se radi o postupanjima u području rada s Romima, u odnosu na ostalu populaciju dovode pred brojne izazove i etičke dileme”.

Dakle, prva obaveza društva je brinuti o interesima djeteta. A ne o reputaciji obitelji ili zajednice iz koje ono dolazi, a na štetu žrtava. Osobito ako je jasno da u romskoj zajednici, kao cjelini, postoji niži stupanj povjerenja u državne institucije, a zbog načina života djeca su više izložena zlostavljanju kroz tjeranje na prošnju, prodaju djevojčica ili fizičkom zlostavljanju – onda su institucije hrvatske države dužne  romskoj djeci i ženama – pružati dodatnu pomoć i skrb osiguravajući dodatne edukacije, mehanizme potpore i posebne protokole za socijalne radnike i druge koji su dužni brinuti o potencijalnim žrtvama.

Skrivanje činjenica – da se radi o romskoj obitelji ne štiti Rome, već upravo suprotno, štiti zlostavljače među Romima i one koji zatvaraju oči pred stvarnošću zlostavljanja – među Hrvatima, piše Željka Markić za portal Narod.

R. I. /Foto: Hrt


Širi dalje
Komentiraj

Najnovije

Vili Beroš iz zatvora Saboru uputio dva zahtjeva. Prvi je aktivacija mandata

Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…

21 minuta prije

Boban opet pobijedio Milan na sudu, dobit će još 1.2 milijuna eura

Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…

1 sat prije

Vatreni doznali protivnika u Ligi nacija, Hrvatska protiv Francuske

U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…

2 sata prije