U kontkstu dašanje saborske rasprave i glasovanja o obuci ukrajinskioh vojnika u Hrvatskoj zanmljivo je podsjetiti se važnih datuma koji su obilježili diplomatske odnose Ukrajine i Hrvatke. Ukrajina je bila prva zemlja članica UN-a koja je priznala Hrvatsku.
Međunarodno priznanje Hrvatske uslijedilo je nakon proglašenja neovisnosti Republike Hrvatske 25. lipnja 1991. Istog dana razdruživanje od SFRJ je proglasila i Slovenija i sljedeći dan su se Hrvatska i Sovenija uzajamno priznale. No, ni jedna zemlja tada nije bila međunarodnio priznata i to nije inamlo pravni učinaw, ali je bio važan korak u međunarodnom pozicioniranju novostvorenih država.
Nakon Slovenije Hrvatsku je prvo priznala Litva, 30. srpnja 1991. godine. Ukrajina je druga država koja je Hrvatsku priznala; upravo u ovo vrijeme, 11. prosinca 1991. godine. Tri dana kasnije 14. prosinca 1991., Hrvatsku je priznala i Latvija.
Novostvorene baltičke države i Ukrajina u to doba i same bile tek djelomično priznate, ali je zanimljiva činjenica da je Ukrajina tada bila članica UN-a i prva je država članica najveće i najpoznatije međunarodne organizacija koja je priznala Hrvatsku. Iako međunarodno nepriznata Hrvatska je bila među prvim državama koje su priznale neovisnost Ukrajine, 5. prosinca iste godine.
Kao Ukrajinska Sovjetska Socijalistička Republika Ukrajina je u članstvo UN-a primljena 24. listopada 1945. na dan kad je UN službeno osnovan. Proglašenjem ukrajinske nezavisnosti 24. kolovoza 1991., kad je Ukrajina je samostalno krenula stjecati međunarodno priznanje, Ukrajinska Sovjetska Socijalistička Republika promijenila je ime u Ukrajina i pod tim imenom nastavila članstvo u Ujedinjenim narodima.
Zemlje koje su prednjačile u diplomatskim nastojanjima za međunarodno priznanje Hrvatske bile Sveta Stolica i Njemačka. Vatikanska diplomacija, kao prva u svijetu, još je 3. listopada 1991. godine objavila da radi na hrvatskome međunarodnom priznanju.
Od općepriznatih zemalja Hrvatsku je prvi priznao Island ( član NATO-a) 19. prosinca 1991. Island je također prvi priznao i baltičke republike: Litvu, Latviju, Estoniju. Istog dana je Njemačka objavila priznanje koje je stupiloi na snagu 15. siječnja 1992. kad su RH priznale članice Europske unije.
Vatikan je priznao Hrvatsku 13. siječnja, a San Marino 14. siječnja.
Dana 15. siječnja 1992. Hrvatsku je priznalo svih 12 tadašnjih članica Europske unije te još i Austrija, Kanada, Bugarska, Mađarska, Poljska, Malta, Norveška i Švicarska pa Hrvatska taj datum slavi kao dan međunarodnog priznanja Hrvatske.
Kruna međunarodnoga priznanja Republike Hrvatske bio je njezin primitak u Ujedinjene narode 22. svibnja 1992.
M. Marković/Foto:Ukrajinska zajednica RH
Srpsko narodno vijeće (SNV) organiziralo je tradicionalni svečani prijem u povodu proslave Božića po julijanskom…
Predsjednik Vlade Andrej Plenković razgovarao je s novinarima nakon tradicionalnog božićnog prijema Srpskog narodnog vijeća…
Srpsko narodno vijeće (SNV) obilježava Božić na tradicionalnom božićnom prijemu na koji je stigao i…
Komentiraj