“Očistite palubu!”, zapovjedio je Tito partizanskim jedinicama u svibnju 1945. kad su im Britanci isporučili zarobljene vojnike i civile.
Pokolj na Bleiburgu za Slobodnu Bosnu komentirao je Zoran Pusić, sin ustaškog časnika, danas poznati ljevičarski aktivist.
“Sasvim je jasno da je i na Bleiburgu, kao i u svakom drugom ratu, bilo žrtava. I u bilo kojem američkom ratnom filmu stradaju žrtve, dobrim dijelom i civili i nevini ljudi. Ali, znamo kako je sve to počelo. Znamo koji je zločinački režim bio u Hrvatskoj – u NDH.
Znamo da je dobar dio Hrvatske sudjelovao upravo u borbi protiv te marionetske države, koja je naprosto oktroirana od strane Nijemaca. Nije to bio nikakav izbor. Nijemci su prvo htjeli staviti Mačeka, pa kad je on odbio, onda su se nekako odlučili za Pavelića, kojega su smatrali da je više Musolinijev čovjek.
Dakle, to nema nikakve veze niti s odlukom hrvatskog naroda niti s bilo čime drugim. Ali, ima veze sa strašnim zločinima koji su počinjeni u ime NDH. I to nisu bili sporadični zločini, nego zločini koje je planirala država” kazao je Zoran Pusić, bivši predsjednik Documente, pridruživši se bošnjačkoj hajci u BiH na misu zadušnicu za žrtve Bleiburške tragedije.
Pusić tvrdi također da na Bleiburgu, zapravo, nikada nisu ni obilježavale nevine žrtve, “već se, zapravo, i govorima, ali i samim načinom obilježavanja, slavila jedna fašistička tvorevina”.
“Da se tu samo radilo o skromnom obilježavanju žrtava, pa Austrija nikada ne bi ni donijela zakone kojima je to spriječila. Zapravo, to se smatralo jednim od najvećih neonacističkih ili neofašističkih skupova u današnjoj modernoj Europi. I zato je Austrija donijela zakone kojima je prisilila sve te neoustaše da ruke drže u džepovima, da im slučajno ne bi poletjele u zrak pa da, onda, budu žestoko kažnjeni”, tvrdi Pusić braneći Titov poslijeratni pokolj.
Eugen Pusić, otac Zorana i Vesna Pusić za vrijeme NDH bio aktivni član ustaške vlasti. I to ne obični član.
Radio je kao sudac u Pavelićevoj vojsci, nekoliko puta je nagrađen za svoj rad, a zadnje unapređenje imao je kao samo deset dana prije sloma Pavelićevog režima. Naime 27. travnja 1945. unaprijeđen je u izvjestitelja Pobočništva Glavnog stožera HOS-a.
Samo tri dana po Pavelićevu dolasku u Zagreb, 18. travnja 1941., dr Eugen Pusić je dao prisegu NDH u Popunidbenom zapovjedništvu u Zagrebu pa se čak može smatrati ustaškim dragovoljcem.
M. Marković/Foto: arhiv