Kategorije Premium sadržaj

Zuroffu je odvratna spomen ploča Stepincu u Jeruzalemu: “Najradije bih ju razbio čekićem!”

Širi dalje

“Spomen-ploči  Alojziju Stepincu nije mjesto nigdje u svijetu, a kamoli u Jeruzalemu. Učinit ću sve što mogu da što prije bude uklonjena”, kaže za srpski Kurir Efraim Zuroff, čelnik centra Simon Wiesenthal i čovjek koji negira genocid u Srebrenici.



Spomen ploča je postavljena na ulazu u kapelu u spomen na Hrvatsko nacionalno hodočašće u Svetu Zemlju 1937. godine i boravak blaženoga kardinala Alojzija Stepinca u austrijskom gostinjcu Svete obitelji.

Postavljena je na Putu suza (Via Dolorosa), kojim je Isus Krist prošao prije raspeća na Golgoti i kojom je bl. Alojzije, 23. srpnja 1937., nosio križ tijekom križnog puta.

>>>  U Jeruzalemu otkrivena spomen-ploča kardinalu Alojziju Stepincu

Zuroff je rekao kako je prošli četvrtak saznao za spomen-ploču hrvatskome blaženiku, jer mu je netko poslao fotografiju.

“To je odvratno. Ne znam tko je to učinio i tko je to mogao učiniti, vrlo sam tužan”, istaknuo je. “Ne mogu uzeti čekić i razbiti ploču, ali ovoga ću tjedna učiniti sve što je u mojoj moći da ona bude skinuta.”

Spomen-ploča kardinalu Alojziju Stepincu postavljena je 27. travnja 2019. godine u Austrijskom gostinjcu Svete Obitelji u Jeruzalemu, na ulazu u kapelu. Austrijski gostinjac nalazi se na poznatoj ulici Via Dolorosa kojom je bl. Alojzije, 23. srpnja 1937., nosio križ tijekom križnog puta

Postavljena je u spomen na Hrvatsko nacionalno hodočašće u Svetu Zemlju 1937. godine i boravak blaženoga kardinala Alojzija Stepinca, zagrebačkog nadbiskupa i viteza Svetoga groba jeruzalemskog, u austrijskom gostinjcu Svete obitelji.

Alojzije Stepinac bio je zagrebački nadbiskup u vrijeme  komunističke Jugoslavije. Kao prijetnja režimu oklevetan je i osuđen na montiranom procesu. Komunističke vlasti su ga 1946. osudile na 16 godina zatvora i prisilnog rada te petogodišnji gubitak političkih i građanskih prava.  Županijski sud u Zagrebu je u srpnju 2016. u cijelosti poništio presudu komunističkog suda i

Laži o njegovu tobožnjemu podržavanju ustaškoga režima danas su opstale gotovo jedino u Srbiji i kod Zuroffa. Da povijesna ironija bude veća, Stepinac je jedan od najzaslužnijih pojedinaca za spašavanja života nebrojenih Srba od 1941. do 1945. godine.

Papa Ivan Pavao II. u Mariji Bistrici 3. listopada 1998. godine kardinala Stepinca je proglasio blaženim, a u tijeku je postupak za njegovo proglašenje svetim. Proglašenje blaženim znači da ga štuju vjernici i narod na području iz kojega dolazi, a sveci se slave na razini Crkve u cijelom svijetu.

M. Marković/Foto:zgnadbiskupija

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Vili Beroš iz zatvora Saboru uputio dva zahtjeva. Prvi je aktivacija mandata

Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…

18 minuta prije

Boban opet pobijedio Milan na sudu, dobit će još 1.2 milijuna eura

Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…

1 sat prije

Vatreni doznali protivnika u Ligi nacija, Hrvatska protiv Francuske

U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…

2 sata prije