Četvrta medalja diva iz Livna. Mihaljević osvojio srebro na Prvenstvu Europe

•
  •
  •
  •

Hrvatski predstavnik Filip Mihaljević osvojio je srebrnu medalju u bacanju kugle na atletskom Europskom prvenstvu koje se održava u Rimu.

Posljednji Mihaljevićev hitac bio je ujedno i najbolji, a sletio je na 21.20 metara. Prvo mjesto pripalo je Talijanu Leonardu Fabbriju, koji je rezultatom 22.45 metara srušio rekord europskih prvenstava star 38 godina. Treći je bio Poljak Michal Haratyk s 20.94 metara.

Podsjetimo, 29-godišnji Mihaljević je branio zlato osvojeno prije dvije godine u Münchenu, ali je i ovo srebro odlična najava pred Olimpijske igre, koje će se od 26. srpnja do 11. kolovoza održati u Parizu. Ostali hici pred talijanskom publikom bili su 21.10, 20.69, 20.96 i 20.63 metara, dok jedan nije bio ispravan.

Mihaljeviću je ovo četvrta velika medalja u karijeri, pri čemu druga na EP-u. Ima i broncu sa svjetskog dvoranskog prvenstva u Portlandu (2016.), te broncu s europskog dvoranskog prvenstva u Torunu (2021).  Osobni rekord iznosi mu 21.94 metara.

Mlada 18-godišnja hrvatska atletičarka Jana Koščak osvojila je 14. mjesto u sedmoboju sa 5.977 bodova. Najbolja je bila Belgijanka Nafissatou Thiam s novim rekordom europskih prvenstava 6.848 bodova. Druga je bila Francuskinja Auriana Lazraq-Khlass sa 6.635 bodova, dok je Belgijanka Noor Vidts osvojila broncu sa 6.596 bodova.

Hrvatski atletičar Marino Bloudek nažalost nije se uspio plasirati u finale utrke na 800 metara osvojivši 14. poziciju u polufinalu s rezultatom 1:47.16.

Bloudek je u kvalifikacijama istrčao svoj novi osobni rekord 1:45.07 što je bio četvrti rezultat kvalifikacija. Nažalost, u polufinalu je bio dvije sekunde sporiji. Za ulazak među osam najboljih trebalo je trčati barem 1:46.57.

Kao i u kvalifikacijama, ponovo je bio najbrži Francuz Paul Anselmini sa 1:45.03.