Bivši hrvatski reprezentativac i nekadašnji napadač njemačkog Werdera Ivan Klasnić nakon 12 godina dobit će tužbu koju je podigao još 2008. godine, piše njemački Bild. Tužio ih je jer smatra da nisu prepoznali bolest bubrega koju je imao godinama, a mogla se dijagnosticirati iz obične pretrage krvi.
Klasnić je tužio dugogodišnjeg klupskog liječnika Götza Dimanskog, internistice Manje Guhe i internista Hermanna Holzhütera, koji je u međuvremenu preminuo.
Beskrajni postupak koji je započeo prije 12 godina konačno će biti okončan, piše Bild, a Klasnić iz njega izlazi kao pobjednik. Trebao bi dobiti odštetu od četiri milijuna eura
Godine 2005., kao član Werdera iz Bremena Ivan Klasnić je otišao na rutinsku operaciju slijepog crijeva. Kao profesionalni nogometaš godišnje je dva puta prolazio pretrage kod klupskih liječnika, koji cijelo to vrijeme nisu primijetili da se u Ivanovom organizmu nalazi tempirana bomba.
Liječnici Werdera nisu prepoznali simptome koji su upućivali na nepravilnosti u funkcioniranju bubrega prije nego što je to otkriveno prilikom operacije slijepog crijeva 2005. Ta njihova pogreška dovela je do toga da je Klasnić izgubio oba organa.
Nagodba je bila na pomolu još u lipnju, a na upit Bilda, Viši regionalni sud u Bremenu je najavio da neće biti dodatnog termina za suđenje. Stranke konačno žene postići nagodbu do kraja studenoga. Bild je razgovarao s Ivanom Klasnićem nakon velike vijesti. On je još uvijek oprezan i ne želi se prerano veseliti.
– Pričekat ću i vidjeti kako će ispasti odluka. Više o tome ne želim reći.
Iznos od četiri milijuna odštete zbog nemogućnosti ostvarenja zarade uslijed lošeg zdravstvenog stanja bit će isplaćeno iz osiguranja okrivljenika. Klasnićev odvjetnik potvrdio je za Bild da su pregovori o nagodbi u tijeku.
U ožujku 2017 je regionalni sud u Bremenu odlučio da bivši liječnici Klasniću trebaju isplatiti 100 tisuća eura zbog pogrešnog liječenja Ivana Klasnića. No Klasnić je smatrao da je to premalo pa se žalio na odluku.
podsjećaju.Bild piše kako ostaje nejasno je li klupski liječnik Dimanski trebao prepoznati Klasnićevu bolest bubrega. Podsjećaju da je 2017. medicinski vještak Arno Kerling procijenio je da Dimanski nije imao nijedan ozbiljan propust,
Njegovi problemi počeli su još 2007. godine kada mu je u 25. siječnja u klinici u Bremenu transplantiran bubreg majke Šime, koji je tijelo već drugi dan odbacilo. U ožujku iste godine na Klinici u Hannoveru Ivanov donor je bio otac Ivan. Operacija je uspjela, vratio se na nogometne
Postao je prvi nogometaš koji je nastupio s transplantiranim bubregom na velikim natjecanjima. Na Euru 2008. bio je i strijelac dva pogotka, a posebno pamtimo onaj vodeći Turskoj u 119. minuti i šok koji je nakon toga slijedio
U rujnu 2016. godine i taj bubreg otkazao. Ivan Klasnić čekao je treći bubreg. Triput tjedno išao je na dijalizu u Hamburg koja je trajala tri do pet sati. Treća transplantacija obavljena je u listopadu 2017. godine u Zagrebu.
Od tada Ivan Klasnić živi normalnim životom zdravog čovjeka. Živi u Hamburgu, često posjećuje Hrvatsku, a i dalje se bavi nogometom. Ima menadžersku agenciju, putuje po Njemačkoj i Hrvatskoj i ‘snima’ nadarene mlade igrače.
U bogatoj nogometnoj karijeri Klasnić je nastupao za St. Pauli, Werder ( s kojim je 2004. osvojio naslov prvaka i Kup Njemačke) te Nantes, Bolton i Mainz.
M.M. /Foto: press