•
  •
  •
  •

Donna Vekić pobijedila je Ukrajinku  Martu Kostjuk nakon tri seta (6:4, 2:6, 7:6) u četvrtfinalu olimpijskog turnira. Bio je to težak i dramatičan meč koji je trajao više od tri sata. Jedan od najluđih mečava u povijesti Olumpijskih igara, s meč loptama na obje strane.

Da prepričavate što se sve dogodilo u ovom meču, onaj tko ga nije gledao, vjerojatno vam ne bi vjerovao. Vekić je krenula dominantno u prvom setu pa potpuno potonula u drugom, a zadnji set bio je nestvaran. Osječanka je dva puta servirala za meč, oba puta neuspješno.

Meč je odlučen u tie breaku u kojem je Kostjuk povela 4:0 i izgledalo je kao da povratka za Vekić više nema. Ali  hrvatska tenisačica vratila se na 5:5, a nakon toga na servis Ukrajinke spasila meč-loptu.

No krenimo od početka.  Vekić je fantastično ušla u meč i povela 4:0 u prvom setu. Na 5:2 je imala i set loptu, ali se Kostjuk obranila, a onda i vratila jedan break. Donna je na 5:4 još jednom servirala za set i tada bila sigurna.

‘Crna rupa’ u drugom setu

Vekić je i u drugom setu počela sjajno i oduzela servis suparnici, potvrdila break i ima dvije prilike za 3:0, ali je onda pala u crnu rupu. Kostjuk je od 0-2 povezala sedam uzastopnih gemova, uvjerljivo osvojila drugi set (6:2) te uzela prvi gem trećeg.

Vekić je niz prekinula na 1:1, a onda je krenula velika izjednačena borba za treći set i meč. Kostjuk je na 3:2 imala break loptu, ali je Vekić izvukla svoj servis gem. Vekić je nakon toga odigrala najbolji gem još od prvog seta; imala je četiri break lopte na servis Kostjuk i tek posljednju je iskoristila. Bila je tada dva gema od polufinala Olimpijskih igara.

Četiri propuštene meč-lopte

I Vekić i Kostjuk nakon toga su zadržale svoje servise, pa je Donna tako na 5:4 servirala za meč i olimpijsko polufinale. Vekić je imala i meč loptu, ali ne samo da je nije iskoristila nego je na kraju izgubila svoj servis. Međutim, nije ju to zaustavilo pa je odmah napravila break na 5:5 i dobila drugu priliku da svojim servis-gemom završi meč.

U tie breaku Ukrajinka je imala 4:0 s dva breaka, ali “Inati se Slavonijo” Donna Vekić se vratila i poravnala na 5:5. Imala je Ukrajinka meč loptu na 6:5 a ali je Vekić izvukla posljednje atome snage i spasila se sjajnim forhend reternom.

As za polufinale Olimpijskih igara

Bila je to prekretnica tie-breaka nakon koje je Vekić počela napadati. Propustila je jednu meč-loptu na svom servisu, a jednu na servisu Kostjuk, ali iz ukupno petog pokušaja došla do pobjede.

Donna je i skoristila petu meč lopu i servis asom, drugim u cijelom meču, okončala tie-break 10:8 i ostvarila ogromnu pobjedu za polufinale Olimpijskih igara.

Cijeli meč na tribinama je emotivno proživljavala Kolinda Grabar Kitarović koju su režiseri prijenosa često prikazivali.

Vekić će u četvrtak navečer u polufinalu igrati protiv Slovakinje Anne Karoline Schmiedlove, 67. igračice svijeta. Schmiedlova je u četvrtfinalu iznenađujuće izbacila Barboru Krejčikovu, aktualnu osvajačicu Wimbledona.