Hrvatska ima novu atletsku zvijezdu. Roko je srušio rekord i osvojio svjetsko zlato

•

Mladi hrvatski atleričar Roko Farkaš osvojio je zlatnu medalju u skoku u dalj četvrtog dana Svjetskog juniorskog prvenstva koje se održava u glavnom gradu Perua Limi, dok je Mia Wild osvojila srebro na 100 m prepone.

Nakon što je mlada Jana Koščak oduševila naciju te se okitila naslovom svjetske juniorske prvakinje u sedmoboju, Hrvatska je sinoć dobila još jednog svjetskog prvaka.

Roko Farkaš je skokom od 8.15 metara u kvalifikacijama srušio hrvatski juniorski rekord star 38 godina, da bi potom u finalu otišao još dalje, na 8.17 metara i tako uzeo zlatnu medalju u skoku u dalj.

Bila je to velika borba između Roka i srpskog skakača Luke Boškovića. Srbin je bio vodeći nakon uvodne tri serije, ali je Roko u četvrtoj seriji izveo nešto čudesno i zasjeo na tron.

Roko je tako donio Hrvatskoj treću medalju na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Limi te deveto zlato u povijesti tog natjecanja.

“Još uvijek sam u šoku, nisam svjestan što sam napravio, ali treba sad ostati smiren i hladne glave te se odmoriti za finale koje je sutra navečer. Jako sam sretan zbog ovog rezultata jer mislim da nitko nije očekivao ovako dalek skok. Trener i ja smo mislili da će skokovi biti na 7.80 ili 7.90 metara, ali ovo definitivno nismo očekivali”, kazao je Roko, a potom otkrio koga je prvo nazvao nakon uspjeha.

8.17m for the GOLD 🔥

Another Croatian U20 long jump record Roko Farkaš as he flies to the gold medal in Lima 🚀

#WorldAthleticsU20

Objavljuje World Athletics u Petak, 30. kolovoza 2024.

“Prvo sam naravno zvao obitelj. Cijela obitelj je doma pratila natjecanje i njima veliko hvala za podršku”, rekao je Roko Farkaš nakon rušenja svjetskog rekorda i prije nastupa ufinalu i osvajanja zlatne medalje.

U finalnoj utrci na 100 m prepone srebrnu medalju osvojila je Mia Wild istrčavši svoj drugi rezultat karijere 13,15. Bolja od nje je bila samo Jamajčanka Kerrica Hill osvojivši zlatnu medalju s vremenom 12,99, dok je broncu osvojila Australka Delta Amidzovski sa 13,24.

Vrlo blizu medalje u finalu bacanja koplja bila je Vita Barbić osvojivši 4. mjesto s hicem od 53,54 m, a za medalju joj je nedostajalo 47 cm. Zlato je uvjerljivo osvojila Kineskinja Ziyi Yan s hicem od 63,05 m, srebro je pripalo Pin-Hsun Chu iz Kinsekog Taipeia sa 54,28 m, a bronca Amerikanki Evelyn Bliss sa 54,01 m.

Konačna bilanca hrvatskih medalja na ovome prvenstvu su tri osvojene medalje i to dvije zlatne (Jana Koščak i Roko Farkaš) i jedna srebrna (Mia Wild).

Ujedno, ovo je ukupno deveta zlatna medalja koju su hrvatski juniori i juniorke osvojili na Svjetskim juniorskim prvenstvima.