•
  •
  •
  •

Nakon utakmica 3. kola C skupine Engleska  Slovenija  i Danska – Srbija, s obje su završile bez pogodaka 0:0, reprezentacija Hrvatske se i definitivno oprostila od Europskog prvenstva jer ne može proći s dva boda među četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije.

Engleska i Slovenija odigrali su u Kölnu bez pogodaka 0:0 za povijesni prolaz Slovenije u osminu finala Europskog prvenstva. Engleska je prva, Danska je druga, a Slovenija treća u skupini.

Danska i Slovenija po svemu su izjednačeni. Imaju po tri boda i istu gol razliku ( 2-2)  međusobni omjer (1-1),  imaju isti broj žutih kartona (6) i crvenih kartona (0). Na kraju se morao primijeniti kriterij rezultata u kvalifikacijama.

Nevjerojatno je da su te dvije reprezentacije igrale u istoj skupini i da su osvojile isti broj bodova, točnije 22. No, Danci su tu imali bolji međusoban omjer. U lipnju prošle godine u Sloveniji je bilo 1:1, dok je u studenom Danska kod kuće slavila s 2:1. Tako su Danci završili ispred Slovenaca zbog gola koji su zabili prije sedam mjeseci.

U prvom poluvremenu Englezi su pokazala još jednu traljavu predstavu uz tek dvije suvisle akcije i poništeni pogodak Sake zbog zaleđa. Engleski izbornik Gareth Southgate uvrstio je Gallaghera u prvu jedanaestoricu, dok je Palmer unatoč pritisku otočkih medija ostao ponovno na klupi za pričuve. Slovenci su se odigrali još jednu organizirano poluvrijeme uz odličnu taktičku disciplinu pod zapovjedništvom Matjaža Keka.

S obzirom na igrački kadar pomalo je nestvarno da je Engleska u tri utakmice  na Euru izgledala kao neka prosječna reprezentacija bez gotovo ikakvog okusa i mirisa.

U nastavku su Englezi zaigrali nešto bolje što i nije bilo pretjerano teško s obzirom na ono što su Kane i suigrači pokazali u prvom poluvremenu, no bez stopostotnih prigoda za papirnatog favorita. U 71. minuti Southgate se napokon smilovao i Palmera u nastojanju Engleza da konačno otključaju slovensku bravu. što se u konačnici nije dogodilo. No, i uz još jedan gotovo očajan nastup, Engleska je osvojila prvo mjesto u C skupini i osmini finala će igrati najvjerojatnije protiv Nizozemske.

Danska i Srbija su u Münchenu također odigrali 0:0. Danci su u prvom poluvremenu bili puno bolji suparnik, ali je Srbe u rezultatskom egalu do odlaska na odmor ostavio vratar Rajković, koji se istaknuo s nekoliko dojmljivih obrana, dok je reprezentaciju Srbije došao s tribina podržati i Novak Đoković.

Izbornik Srbije Dragan Stojković odlučio je iz početne jedanaestorice izostaviti Vlahovića i Tadića, što se s obzirom na događaje na travnjaku nije pokazalo kao dojmljiv taktički potez. Tadić je ipak dobio prigodu u drugom poluvremenu, a u 53. minuti Andersen je pogodio vlastitu mrežu, ali je Dance spasio VAR jer je pogodak poništen zbog zaleđa.

Rajković je nastavio briljirati na vratima Srbije spriječivši Dance da zabiju, a Mitrović je postao tragičar nakon nerealizirane prigode u 81. minuti, što je za Dance značilo prolaz u osminu finala, a za Srbiju razočaravajući povratak kući.

D.M. /Foto: Profimedia