Igrač Barce objavio screenshot s utakmice pa ga hitno morao obrisati

•
  •
  •
  •

Barcelona je otvorila je novu sezonu gostujućom 2-1 pobjedom protiv Valencije pred 46.673 gledatelja. Bila je to službena premijera novog Barcina trenera Hansija Flicka u La Ligi.

Domaćin je poveo u 44. minuti golom Huga Dure na asistenciju Diega Lopeza. U drugoj minuti nadoknade “Šišmiši” su mogli i do drugog gola, Ter Stegen je pogriješio, Duro je pucao, no Pau Cubarsi je “očistio” loptu s gol crte.

Kada se već činilo da će Valencija na odmor s prednošću. Barca je izjednačila u četvrtoj minuti nadoknade golom Roberta Lewandowskog kojem je asistirao Lamine Yamal.

Barca je okrenula rezultat na otvaranju drugog dijela. Cristhian Mosquera je u 48. minuti skrivio kazneni udaraca oborivši Raphinu, a Lewandowski je bio siguran postigavši svoj drugi gol na utakmici.

Osim pobjede Barcelone veliku pozornost španjolskih medija privukao igrač Barcelone Fermin Lopez (21) koji uopće nije bio u zapisniku.

Lopez ovog je ljeta bio član španjolske reprezentacije koja je osvojila Euro u Njemačkoj, a zatim je s U-23 reprezentacijom osvojio olimpijsko zlato u Parizu, zbog čega je dobio produženi odmor.

Fermin je sinoć privukao pažnju medija nakon što je podijelio, a zatim brzo obrisao screenshot s utakmice uz čestitke svojim suigračima.

Problem je nastao jer je Fermin Lopez gledao utakmicu preko ilegalnog streama, što je vidljivo u toj objavi. Prije desetak godina to možda ne bi izazvalo toliku pažnju, ali trenutno La Liga vodi intenzivnu borbu protiv ilegalnih prijenosa koji klubovima i ligi oduzimaju milijune eura.

Promocija ilegalnih streamova predstavlja ozbiljan problem, a od ove sezone mogu biti kažnjeni i svi oni koji na mobitelima ili drugim uređajima gledaju ilegalne prijenose. Iako snimka nije dugo bila na njegovom profilu bilo dovoljno da dospije u medije.

U oćujku ove godine  sud u Pontevedri postao je prvi u Španjolskoj koji je osudio tvrtku zbog  piratskih televizijskih usluga. Engel Systems SL i njegovi direktori proglašeni su krivima za kršenje autorskih prava i kažnjeni sa 673.000 eura.

Temeljem te presude i gledatelji piratskih nogometnih utakmica La Lige sada mogu biti pojedinačno kažnjeni u Španjolskoj. Ta mogućnost trenutno se odnosi samo na Španjolsku.

Prema istraživanju Ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) 12 posto građana EU-a pristupilo je sportskim sadržajima iz ilegalnih izvora ili ih je streamalo, više od četvrtine (27%) mladih u dobi od 15 do 24 godine,  priznaje da koristi ilegalne internetske kanale za gledanje sporta.

EUIPO procjenjuje da piratstvo, gledajući sve medije, godišnje generira milijardu eura nezakonitih prihoda.

Fermin Lopez je mladi veznjak prošle sezone ustalio se u momčadi Barcelone, dosad je odigao 42 utakmice u kojima je zabio 11 pogodaka. Ugovor s Barcelonom traje mu do ljeta 2027. godine, a Transfermarkt njegovu vrijednost procjenjuje na 30 milijuna eura.

M.Marković /Foto: Screenshot