Porazima Crvene zvezde, TSC-a i Čukaričkog po 3:1 protiv Manchester Cityja, West Hama i Ferencvaroša u prvom kolu Lige prvaka (Zvezda) i Konferencijske lige (ostali klubovi), Srbija je nastavila debakl ove sezone u euro-kupovima.
Pet klubova iz Srbije sezonu u Europi otvorilo s jednom pobjedom i s čak 12 poraza, ni jedna klub nije izborio remi. A tu jedinu pobjedu donio je nikad lošiji Partizan (2:0 protiv azerbajdžanskog Sabaha) koji je u u playoffu Konferencijske lige ispao od danskog Nordsjællanda s ukupnih 6:0
Tomislav Globan, profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, te stručnjak za nogometnu analitiku i statistiku, tim povodom je objavio na Twitteru:
“Mislim da je učinak Srbije od 1-0-12 u prvih 13 utakmica u Europi najgori ulazak jedne zemlje u sezonu u povijesti europskih kupova. Od Top 30 zemalja sigurno jest, a ovi ispod Top 30 ne mogu ni doći do odigranih 13 utakmica ako zabilježe ovoliko poraza.”
Profesor Globan dodaje: “Ovako loš ulazak Srbe će pratiti narednih pet godina. Tako da im slijedi ogroman pad s 11. mjesta UEFA-ine tablice koeficijenata. Već u ovoj sezoni im visi Top 15.”
Mislim da je učinak Srbije od 1-0-12 u prvih 13 utakmica u Europi najgori ulazak jedne zemlje u sezonu u povijesti europskih kupova.
Od Top 30 zemalja sigurno jest, a ovi ispod Top 30 ne mogu ni doći do odigranih 13 utakmica ako zabilježe ovoliko poraza.
— Tomislav Globan (@tgloban) September 21, 2023
Srbija je zahvaljujući sjajnim rezultatima Crvene zvezde, koja je u prethodne tri sezone dva puta prezimila u Europi, a jednom to nije uspjela, ali je osvojila šest bodova, ove sezone imala čak pet klubova u euro-kupovima.
Zvezda je kao prvak izborila izravni plasman u grupnu fazu Lige prvaka. No sada Srbiji slijedi strmoglavi pad nakon ovakvog debakla.
Vojvodina i Partizan ispali su na prvim preprekama u pretkolima, a ostala tri kluba su ovog ljeta nanizala same poraze.
Kako stoji Hrvatska?
Hrvatska je već nakon 1. kola grupne faze izjednačila koeficijent koji je ostvarila u cijeloj prošloj sezoni. A nije da smo odigrali išta specijalno, nijedan naš klub nije izbacio nositelja.
Čisto za dojam kakva kataklizma po pitanju koeficijenta je bila prošla sezona.
Državni koeficijent se dobija kada se zbroj bodova koje su klubovi osvojili podijeli s brojem klubova koji su se natjecali.
Hrvatska ove i iduće sezone ima jedan klub u kvalifikacijama za Ligu prvaka te tri kluba za Konferencijsku ligu.
D.M. /Foto: FK Partizan