•
  •
  •
  •

Fantastične vijesti stižu iz Londona. Hrvatska tenisačica Donna Vekić po prvi se put u karijeri plasirala u polufinale nekog “grand slam” turnira, ona je u četvrtfinalu ovogodišnjeg Wimbledona svladala novozelandsku kvalifikanticu Lulu Sun sa 5-7, 6-4, 6-1 za dva sata i šest minuta igre.

Dodatnu zanimljivost ovom  meču daje podatak da je otac novozelandske tenisačice Hrvat, preziva Radovčić, a majka Kineskinja tako da možemo  reći da je “Hrvatica izbacila Hrvaticu” za polufinale Wimbledona.

Bio je to neizvjestan susret tijekom prva dva seta, no nakon što je Vekić uspjela poravnati na 1-1, 23-godišnja Sun je ostala bez snage i energije što je 28-godišnja Osječanka znala iskoristiti za najveći uspjeh u dosadašnjoj karijeri.

Vekić je imala više prilika za oduzimanje servisa suparnici i u prvom setu, prvenstveno u četvrtom gemu koji je trajao gotovo 15 minuta. U toj je igri Vekić imala tri “break-lopte”, na prvu je Sun pogodila odličan servis, na drugu je Novozelanđanka dva puta pogađala lopticu rubom reketa, ali je ona odsjedala u terenu da bi na kraju pogriješila Vekić, a na treću je odskok loptice s neravnog dijela terena prevario našu igračicu.

Nakon što je odličnim forhendom spasila prvu “break-loptu” suparnice kod rezultata 3-3, Vekić je pri vodstvu 5-4 stigla na dva poena od seta povevši sa 0-30 na servis Sun. Nažalost, i ostala je na tome da bi u sljedećoj igri napravila previše pogrešaka i izgubila servis, samim time i set.

U drugom setu obje su igračice čvrsto držale svoj početni udarac sve do 4-3 za Vekić, a onda je naša igračica iskoristila pad u igri Sun za “break” i prednost 5-3. Iako je u prva četiri servis-gema u drugom setu izgubila samo jedan poen, Vekić je prilikom servisa za set napravila čak pet dvostrukih servis pogrešaka što ju je koštalo gubitka gema iako je čak i s tako lošim serviranjem izborila jednu set-loptu.

Ono što joj nije uspjelo kad je serviala, jest kada je reternirala. S tri uzastopna poena na servis Sun nakon 30-15, Vekić je napravila novi “break” te dobila drugi set sa 6-4.

Treći set počeo je kao iz snova za Vekić, osvojila je prvih 13 poena odlučujuće dionice, što joj je donijelo prednost od 3-0, a onda je napravila još jedan “break” za 4-0, pa ga potvrdila odličnim serviranjem za 5-0 i tada je bilo jasno kako je pitanje pobjednice odlučeno.

“Sun me gurnla do samih granica mojih mogućnosti. Imala sam osjećaj da umirem u prva dva seta, ali sam si stalno ponavljala da se nastavim boriti i kako će moja prilika doći”, rekla je vidno emotivna Vekić nakon plasmana u polufinale.

Vekić je tako postala treća hrvatska tenisačica koja je stigla do polufinala na nekom “grand slam” turniru, nakon Ive Majoli u Roland Garrosu 1997., kojega je Zagrepčanka i osvojila te Mirjane Lučić, koja je igrala polufinala Wimbleodna 1999. i Australian Opena 2017.

Vekić će u polufinalu igrati protiv pobjednice susreta između Talijanke Jasmine Paolini i Amerikanke Emme Navarro.

Završnicu meča i Donninu reakciju pogledajte OVDJE, uz upozorenje da je komentator malo “jednostavnije strukturira”

D.M./Foto: profimedia