•
  •
  •
  •

Rossoneri su pobijedili Inter s 2:1 i tako prekinuli niz od šest uzastopnih poraza u gradskim derbijima

U jednom od najvećih derbija talijanskog nogometa, derbyju della Madonnina, Milan je kao gost pobijedio Inter sa 2-1. Rossoneri su tako prekinuli niz od šest uzastopnih poraza u gradskim derbijima.

Milan je poveo u 10. minuti golom Christiana Pulišića nakon sjajnog prodora američkog reprezentativca. Pulišić je ukrao loptu Henriku Mihitarjanu i potom projurio kroz srce domaće obrane pogodivši za 1-0.

Domaćin je uzvratio u 27. minuti lijepim golom Federica Dimarca na asistenciju Lautara Martineza.

Rossoneri su već u prvoj minuti nastavka mogli do nove prednosti, Rafael Leao je pucao glavom, ali je Yann Sommer sjajno obranio. U 65. minuti talijanski sudac Maurizio Mariani je dosudio kazneni udarac za goste zbog igranja rukom, no promijenio je odluku nakon video provjere.

Pobjedu Milanu donio je Matteo Gabbia u 89. minuti pogodivši glavom nakon ubačaja Tijjanija Reijndersa.

Derby della Madonnina nazvan po kipu Djevice Marije na vrhu Milanske katedrale, jedne od najvećih znamenitosti Milana. Uz Rim, Genovu i Torino, koji također imaju svoje gradske derbije, derby della Madonnina smatra se jednim od najvećih derbija ne samo u Italiji nego i šire.

Podrška Interu dolazila je od gradske buržoazije, za razliku od Milana, koji je podržavala većina narodnih klasa. Navijači Intera milanistima su dali nadimak casciavìt, što na milanskom dijalektu znači “šrafciger”, upravo kako bi ukazali na porijeklo iz radničke klase većine navijača Milana. Oni su pak svoje suparnike oslovljavali izrazom baùscia, koji na milanskom dijalektu znači “hvalisavac”, jer je Interovu navijačku bazu činila uglavnom viša klasa

Dobar start Ivana Jurića

Hrvatski nogometni stručnjak Ivan Jurić startao je na klupi Rome uvjerljivom pobjedom 3-0 protiv Udinesea u susretu petog kola Serie A. Prva je to pobjeda Rome ove sezone, nakon što je rimski klub u prva četiri kola upisao tri remija i poraz.
U ranije odigranom susretu Bologna je na gostovanju pobijedila Monzu sa 2-1 ostvarivši, također prvu pobjedu sezone.

Fiorentina je preokretom slavila sa 2-1 protiv Lazija, također slavivši prvi put ove sezone. U ponedjeljak kolo zatvaraju Atalanta i Como.

Vodi Torino sa 11 bodova, dok Napoli i Udinese imaju po 10 bodova. Inter je šesti s osam bodova koliko ima i Milan na sedmoj poziciji.

D.M. /Foto: YouTube