Rukometaši gubili šest razlike pa golom u posljednjoj sekundi do velike pobjede

•
  •
  •
  •

Hrvatska muška seniorska reprezentacija pobjedom je otvorila olimpijski turnir u Parizu. U pravoj, velikoj drami kakvu može kreirati samo rukomet, Hrvatska je pobijedila Japan 30:29. Hrvatski su rukometaši do pobjede stigli velikim preokretom u drugom dijelu. Nakon što su zaostajali čak šest pogodaka, uspjeli su sa zvukom sirene zabiti za pobjedu i veliko slavlje.

Povijest nas uči da je Hrvatska svoju prvu utakmicu s Japanom odigrala 14. siječnja 1991. godine u Kutiji šibica, a završila je neodlučeno 23:23. Japan nas je silno namučio i prije tri godine na Svjetskom prvenstvu u Egiptu. I taj je susret završen remijem. Slučajnost je htjela da svoj šesti nastup u povijesti na Olimpijskim igrama Hrvatska otvara susretom protiv iste reprezentacije. Slutili smo da će biti teško, ali baš ovako kako je bilo, vjerojatno nitko nije mogao ni sanjati.

Hrvatski izbornik, do prije pet mjeseci izbornik Japana, susret je otvorio u sljedećem sastavu: Matej Mandić na vratima, Lovro Mihić i Mario Šoštarić na krilima te Veron Načinović na crti. Na vanjskim pozicijama krenuli su Tin Lučin, Domagoj Duvnjak Ivan Martinović.

Japanci su dobro otvorili susret i poveli 0:2. Našim rukometašima trebale su tri minute za prvi pogodak. Postigao ga je Lovro Mihić. Nakon toga dodali su još tri za redom i preuzeli kontrolu nad rezultatom. I tako je bilo sve do isteka prve četvrtine. A onda je stigla prva kriza. Serijom tehničkih pogrešaka i izgubljenih lopti, a sjajnih obrana japanskog vratara Daisuke Okamota, Japan je ponovno stigao do prednosti (9:10).

Sljedećih pet, šest minuta igralo se pogodak za pogodak. Naš je izbornik tražio postavu koja može ponovno uspostaviti ravnotežu na terenu. Ali je nažalost nije pronašao. Japanci su nam u šest minuta napravili seriju od pomalo nevjerojatnih 1:7 i na predah odnijeli golemih pet pogodaka razlike (13:18).

Kao i nedavno protiv Francuske, primili smo 18 pogodaka u prvom dijelu, a to reprezentacije koje žele doći visoko na ovim igrama jednostavno ne smiju. Imali smo ukupno 10 tehničkih pogrešaka i izgubljenih lopti i 59 posto realizacije. Japan je prevodio sjajni maleni srednji vanjski Kosuke Yasuhira s čak sedam pogodaka u prvom dijelu. Naši vratari imali su četiri, a japanski sedam obrana. Razloga za brigu bilo je mnogo.

Nadali smo se da će izbornik probuditi našu ekipu i vratiti je na pravi put. Počeli su naši rukometaši dobro. Obrana je bila 5-1 s kapetanom Domagojem Duvnjakom naprijed. Zabili su prvi pogodak pa je Dominik Kuzmanović obranio sedmerac, onda propustili realizirati dva napada, da bi zabili u trećem i koliko-toliko uhvatili priključak (15:18).

Nažalost, Japan se probudio nakon pet minuta naše dobre igre u obrani i zatim postigao dva pogotka za redom te se opet vratio u mirnu luku na pet razlike (15:20). Na sve to, nismo uspjeli realizirati i svoj prvi sedmerac, a zbog pogrešne zamjene ostali smo i s igračem manje. A vrijeme je neumitno teklo.

Japan je u 38. minuti bio na velikih plus šest (15:21). Japanci su malo usporili. Naši su pokušali na iskustvo nešto dužim napadima. Ali nije išlo. Daisuke Okamoto radio je čuda na svojim vratima. Nisu se naši igrači predali. Dapače. Malo po malo, na isteku treće četvrtine stigli su na minus tri  (20:23). I probudili nadu u mogući preokret.

U tim trenucima obrana je izgledala jako dobro. Čekali smo još našeg vratara da nam donese poneku obranu više i bili smo tu. U 48. minuti, nakon dvije kontre, dolaze hrvatski rukometaši na samo pogodak zaostatka (22:23). Lakše se disalo.

Za osam minuta 8-1

Na ulasku u posljednjih deset minuta hrvatski izbornik se odlučuje na igru sedam na šest. I to nam u 50. minuti donosi izjednačenje, 24:24. Imali smo nakon toga priliku i za vodstvo, ali smo poklonili loptu Japancima. Drugu nismo. Zabio je Super Mario Šoštarić i Hrvatska je povela 25:24. U osam minuta naši su napravili niz od 8:1.

Ali kraj je bio još daleko. Na japansko vodstvo 25:26 odgovorili smo s dva pogotka u nizu i opet vodili 27:26. Ušli smo u onu fazu utakmice kada je svaki promašaj, ili vratarska obrana mogla biti presudna. Točno dvije minute prije kraja bili smo na 28:28. Naš je izbornik odlučio pozvati posljednju minutu predaha. Nastavili smo s igrom sedam na šest.

I baš kada su norveški suci digli ruku, Zvonimir Srna zabio je za vodstvo 29:28. Japan je na drugoj strani dobio sedmerac. I izjednačio. Do kraja je bilo još 90 sekundi. Nažalost, nismo iskoristili taj napad i Japan je dobio priliku. Nakon dvadesetak sekundi Antonio Ortega je pozvao minutu predaha.

Do kraja je ostalo još 35 sekundi. Dvaput su pucali prema naši vratima. Prvi put je obranio Dominik Kuzmanović, drugi put su promašili. Nama je ostalo devet sekundi. I digao se poput feniksa Ivan Martinović te nam praktički sa zvukom sirene donio pobjedu i veliko slavlje.

Sa šest pogodaka najbolji u hrvatskim redovima Mario Šoštarić. Po četiri su dali Lovro Mihić i Ivan Martinović. Kod Japana najučinkovitiji Kostuke Yasuhira s 10 pogodaka.

U prvom susretu dana naše skupine Španjolska je pobijedila Sloveniju 25:22. Kasnije večeras igraju Švedska i Njemačka. Sljedeći nastup naša reprezentacija ima u ponedjeljak 29. srpnja u 11.00 sati protiv Slovenije.

HRVATSKA: D. Kuzmanović 5/20, M. Mandić 4/25, L. Mihić 4/5, D. Duvnjak 3/5, M. Šoštarić 6/8, L. L. Klarica 0/2, Z. Srna 3/5, J. Šarac 0/1, L. Cindrić 2/4, N. Grahovac -/-, T. Lučin 2/3, I. Martinović 4/7, M. Šipić 3/6, V. Načinović 3/3,

Izbornik: Dagur Sigurdsson (ISL)

JAPAN: T. Nakamura 1/15, D. Okamoto 9/25, K. Yasuhira 10//15, T. Sakurai 1/2, N. Sugioka -/-, S. Yoshida 4/6, A.Y. Baig 0/1, Sh. Tokuda 2/3, J. Watanabe 2/3, H. Motoki 3/4, H. Tamakawa 1/1, T. Yoshino 1/2, N. Fujisaka 5/5, S. Takano 0/1,

Izbornik: Carlos Antonio Ortega (ŠPA)