Samovojska: Vratare su uništila pravila kod penala. To se mora mijenjati

•
  •
  •
  •

Portugal  je nakon izvođenja jedanaesteraca pobijedio Sloveniju s ukupnih 3:0 i plasirao se u četvrtfinale Europskog prvenstva. Regularni dio utakmice završio je rezultatom 0:0, kao i dodatnih pola sata igre. U četvrtfinalu će Portugalci igrati protiv Francuske, koja je s 1:0 pobijedila Belgiju.

U raspucavanju je briljirao portugalski golman Diogo Costa, koji je zaustavio sva tri udarca slovenskih reprezentativaca Josipa Iličića, Jure Balkovca i Benjamina Verbiča.

Za Portugalce su pogodili Cristiano Ronaldo, kojem je u 105 minuti slovenski vratar Jan Oblak obranio penal te Bruno Fernandes i Bernardo Silva.

O načinu izvođenja penala sinoć se razgovarao u srudiju HRT-a. Penal koji je Robert Lewandowski izveo protiv Francuske u 3. kolu grupne faze Europskog prvenstva uzet je kao primjer zašto se dozvoljava izvođačima penala da zastajkuju kod zaleta, odnosno zašto se ne ukine pravilo koje im to dopušta.

Bila je to utakmica koja je završila 1:1 i u kojoj je poljski napadač izjednačio rezultat s bijele točke u 79. minuti. Iako je Mike Maignan u prvom navratu obranio udarac Lewandowskog, ali je pritom prerano izašao s crte pa se jedanaesterac ponovio.

Lewandowski je iz drugog pokušaja bio uspješan i tako donio utjehu svojoj momčadi na oproštaju od Eura. U oba zaleta Lewandowski se više puta zaustavljao u kretanju prema golu.

Ivković: Nema zastajkivanja, mora biti u pokretu

“Ja bih odmah ukinuo. Iste sekunde. Nema zastajkivanja, mora biti u pokretu”, rekao je na tu temu Tomislav Ivković, bivši vratar, a kasnije i dodao: “Najbolje da vratare maknu, da pucaju u prazan gol.”

“Lewandowski je pet puta stao. Izgleda podcjenjivački. Ne stavljaš se u istu poziciju s vratarom”, istaknuo je Mario Cvitanović, dok je Anton Samovojska zaključio:

“Vratare su pravila uništila. To je nevjerojatno. On se ne smije pomaknuti dva centimetra, ne može ništa. To nije pravilo, to mora biti kontinuirano kretanje, udarac i gotovo. Ovo s Lewandowskim, dao bih loptu suparniku i gotovo.”