ŠPANJOLSKA – FRANCUSKA 2:1 Dani Olmo odveo Španjolsku u finale Eura

•
  •
  •
  •

Španjolska je prvi finalist ovogodišnjeg Europskog prvenstva. U polufinalu je preokretom pobijedilaFrancusku 2:1. Pobjednički gol postigao je bivši Dinamovac Dani Olmo.

Sve bitno vidjeli smo u prvom poluvremenu. Francuzi su poveli ranim golom Randala Kola Muanija, da bi prekrasnim pogotkom rezultat poravnao Lamine Yamal. Preokret i pobjedu Španjolcima donio je Dani Olmo pa se tako bivši igrač Dinama baš kao i u četvrtfinalu prometnuo u junaka.

Francuzi poveli u osmoj minuti

Španjolska je već u petoj minuti imala odličnu šansu za postići pogodak, no Fabian Ruiz je glavom s četiri metra promašio cijeli gol. Za taj promašaj kazna je uslijedila svega tri minute poslije, a Francuzi su odigrali gotovu identičnu akciju kao Španjolci kod Ruizove promašene šanse.

Kylian Mbappe je primio loptu na lijevoj strani, Jesus Navas je bio daleko od njega, a francuski kapetan je preciznim centaršutom pronašao Randala Kola Muanija, koji je glavom s pet metara neobranjivo pogodio za vodstvo.

Preokret Španjolske u četiri minute

Momčad Luisa De La Fuentea ipak je uspjela vrlo brzo vratiti inicijativu, a u 21. minuti je stigla do izjednačenja. Lamine Yamal je s 20-ak metara krasno naciljao dalji kut i uz pomoć vratnice zabio za 1:1.

Yamalu je to bio prvijenac za Španjolsku, a sa 16 godina i 352 dana postao je najmlađi strijelac u povijesti europskih prvenstava. Na valu prvog pogotka Španjolska je četiri minute kasnije došla i do preokreta.

Francuska obrana očistila je ubačaj Navasa, no lopta se odbila ravno do Danija Olma, koji se jednim potezom sjajno oslobodio dvojice čuvara i opalio po golu, a njegov udarac od bloka Julesa Koundea završio je u mreži.

Iako se pogodak prvo pisao kao autogol Koundea, UEFA je to, potpuno opravdano, promijenila u gol Danija Olma.

Španjolci obranili vodstvo

Francuska je u drugom dijelu pokušala doći do izjednačenja, ali u 45 minuta zapravo nije uspjela stvoriti nijednu čistu priliku za postizanje pogotka. Imala je tek nekoliko poluprilika nakon prekida, a u 86. minuti Mbappe je uspio pobjeći po lijevoj strani, što se na ovom susretu nije događalo često, ali je pucao neprecizno.

Španjolska je tako izborila svoje peto finale europskih prvenstava, a dosad je tri puta bila prvak. U ovogodišnjem finalu protivnik će joj biti bolji iz ogleda Engleske i Nizozemske.