Ako ste napravili svoje prve korake u svijetu dronova, vjerojatno tražite razne mogućnosti kako bi aktivnosti učinili malo uzbudljivijima … možda čak i malo konkurentnijima.
U početku “normalno” letenje dronom je zabavno, ali što kad to postane dosadno? Vjerojatno su zbog tog razloga i nastale utrke dronovima (eng. Drone Racing).
Zvuči jako zabavno, ali što je to točno?
Što je Drone Racing?
Drone Racing je natjecateljski sport. Piloti moraju letjeti svojim dronovima kroz postavljenu stazu i naravno cilj je kao i kod svih utrka proći stazu u što kraćem vremenu i osvojiti što više bodova.
Očito, prvi korak koji je potrebno napraviti da biste postali vozač dronova je kupiti dron i naučiti kako upravljati njime. Ovisno o konkurenciji i specifičnostima, neke staze mogu biti vrlo složene i sadržavati niz prepreka. Da bi pilot sudjelovao i održao svoju dragocjenu opremu, mora biti 100% siguran u svoje vještine pilotiranja.
Neka od najvećih natjecanja u ovom području poznata su kao FPV utrke. FPV je kratica za eng. first person video racing. U ovom slučaju, piloti moraju imati dron s kamerom. Natjecatelji imaju kacige sa zaslonom koje im daje sliku uživo. Već sada možete vidjeti zašto je ovo daleko zabavnije od gledanja kako se dron uspinje s tla.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=idyj-Op3gdU
Povijest Drone Racing-a
Prve FPV vozačke utrke započele su kao amaterska natjecanja u Australiji i na Novom Zelandu. Ova su se natjecanja zvala Rotorcross.
Krajem 2014. hobi entuzijasti počeli su raditi na vlastitoj opremi FPV drone racinga. Ova disciplina se počela brzo razvijati. Danas, FPV drone racing stječe toliko pažnje da se očekuje kako bi mogao postati priznati sport.
Zbog popularnosti sporta, FPV racing lige su već formirane. Jedna od najistaknutijih formacija u niši je Drone Racing League.
Drone Racing League
Drone Racing League (DRL) definira se kao sportska i medijska tvrtka. Godine 2016. očekuje se da će organizacija biti domaćin globalne serije utrke koja će završiti s Svjetskim prvenstvom u niši FPV utrke.
DRL drži pilote zainteresiranima za natjecanje s različitim resursima koji se mogu koristiti za stjecanje boljih vještina. Službena web stranica DRL-a (TheDroneRacingLeague.com) sadrži simulator koji pilotima dronova daje bolju ideju o tome što je FPV. Tu su i brojni videozapisi koji pokazuju upravo ono što piloti koji sudjeluju na natjecanjima vide.
Pravila, bodovanje i ostale informacije
Drone Racing League je razvila svoj sustav za dodjelu bodova i procjenu izvedbe pilota koji sudjeluju u utrkama.
Za prolazak kroz najmanje dvije kontrolne točke, pilotima se dodjeljuju 50 bodova. Za svaku sekundu ispod vremenskog ograničenja piloti dobivaju dodatnih 10 bodova.
Svaka utrka ima brojne kontrolne točke.
Zbog složenosti i intenziteta takvih natjecanja, FPV utrke privlače neke od najboljih svjetskih pilota. Trenutno vodeći je Zoomas – pilot iz SAD-a koji je počeo letjeti u 2012. godini. Više informacija o pilotima i njihovim biografijama možete pronaći na DRL web stranici.
Izvor: DroneGuru
Original možete pronaći na itrendovi.hr