OPERACIJA Bljesak – vojno-redarstvena akcija Hrvatske vojske i specijalne policije RH- započela je 1. svibnja 1995., kada su hrvatske vojne i redarstvene snage munjevitom akcijom oslobodile okupirana područja zapadne Slavonije. Za samo 32 sata oslobođeno je oko 500 četvornih kilometara teritorija koje je zaposjeo srpski agresor i uspostavljen je nadzor nad autocestom Zagreb-Lipovac. Lipovac.
Već prvoga dana hrvatske su snage došle nadomak Okučana i ušle u Jasenovac te ovladale svim bitnim objektima. Kada je Hrvatski radio javio da je oslobođen Jasenovac nacijom se prolomio uzvik oduševljenja – bilo je jasno da se operacija dobro odvija.
Drugoga dana operacije oslobođeni su Okučani i svaki otpor u južnom i središnjem dijelu enklave je prestao, a rijeke civila pomiješane s vojnicima koji su izgubili vezu sa svojim postrojbama, prelazile su u Bosnu.
Iz povijesti ratovanja je poznato da srbijanska vojska, nakon munjevitog napada protivnika, pada pod paniku i psihozu i slijedi potpuni raspad obrambenog sustava.
Primjeri iz I. svjetskog rata (bijegu Albaniju), II. svjetskog rata (raspad srpske vojske u samo u nekoliko dana, bitka za Kupres protiv Crne legije), kao i bitke iz Domovinskog rata u kojima su Srbi doživjeli poraz, potvrda su te teze. Ta slabost srpsku vojsku prati je kroz povijest, a stratezi Hrvatske vojske (prije svih dr. Franjo Tuđman) to su znali dobro iskoristiti u planiranju oslobodilačkih akcija u Domovinskom ratu.
Srpski gubici u akciji Bljesak procijenjeni su na oko 350 do 450 mrtvih te oko 1000 do 1200 ranjenih. Zarobljeno je oko 1500 Srba, a u brdskim selima iznad Pakraca uhićen je i jedan od vođa srpskih terorista Veljko Džakula. Zarobljeno je i šest tenkova, četiri oklopna transportera, 42 topa, dva skladišta streljiva te golema količina pješačkog naoružanja i druge opreme.
Oslobađajući zapadnu Slavoniju, poginula su 42 pripadnika Hrvatske vojske i policije, a 162 su ranjena.
M. Marković/Foto:screenshot morh