Kategorije Vijesti

ANALIZA: Nakon presude Josipu Šimuniću tri oslobađajuće presude za pozdrav ‘Za dom spremni!’

Širi dalje

Nakon slučaja Šimunić, koji je kažnje s 15 tisuća kuna, hrvatski sudovi donijeli su tri treća oslobađajuća presuda za pozdrav Za dom spremni.



Visoki prekršajni sud RH u pravomoćnoj presudi iz 2016. povećao je kaznu Šimuniću s 5. 000 kuna  (koju mu je izrekao prvostupanjski Prekršajni sud u Zagrebu)  na 15.000 kuna.

Visoki prekršajni sud u presudi Josipu Šimuniću istaknuo je da je uzvik “Za dom spremni” korišten kao službeni pozdrav ustaškog pokreta i totalitarnog režima NDH, da taj pozdrav simbolizira mržnju prema ljudima drukčije vjerske i etničke pripadnosti, predstavlja manifestaciju rasističke ideologije i podcjenjivanje žrtava zločina protiv čovječnosti.

Šimunić se žalio ustavnom sudu Ustavni sud tvrdeći da je bio diskriminiran jer su u usporedivim slučajevima u Kninu i Zagrebu drugi oslobođeni. Ustavni sud je njegovu odbio. Osuđen je za poticanje mržnje na temelju rasne, nacionalne i vjerske pripadnosti jer je riječ o pozdravu korištenom u NDH koji predstavlja manifestaciju rasističke ideologije.

Slučaj Josipa Miljka

U lipnju 2014. godine sutkinja Nada Turkalj na Prekršajnom suda u Karlovcu osudila je tadašnjeg predsjednika HČSP-a Josip Miljka. Po optužnicu koju je podnijela Policijska postaja Slunj Miljak je 27. prosinca 2011. u Slunju  “održao govor u kojem je opisivao osnivanje NDH, Crne legije i ratnog puta Jure Francetića” te uzviknuo “Bog i Hrvati, za Dom”,  dok je nepoznata osoba iz skupine izgovorila ‘spremni’, podižući ispruženu desnu ruku u vis i time oponašajući nacistički pozdrav”.

Još dvojica članova HČSP-a  osuđeni su jer su nosili službenu zastavu na kojoj stoji  pozdrav “Za Dom spremni” te što su nosili transparent s natpisom “Hrvatski ti narod kliče: Za Dom spremni krilniče”

Miljak se žalio Ustavnom sudu koji je, kao i u Slučaju Šimunić, odbio njegovu žalbu

Nakon slučaja Šimunić i Miljak u RH su donesene tri oslobađajuća presuda zbog istog pozdrava:

Sutkinja Nada Turkalj, ista ona koja je osudila Miljka, na Prekrašjnom sudu u Slunju oslobodila je u svibnju Marka Perkovića Thompsona zbog pjevanja “Bojne Čavoglave”. Nakon prvostupanjske presude policija nije žalila, a ove godine u Glini nije prijavljen upravo zbog te presude, obrazložila je policija.

Lani u veljači prekršajni sudac u Daruvaru Petar Malivuk Jovanović oslobodio je vukovarskog dragovoljca, pripadnika HOS-a Damira Markuša koji je na promociji svoje knjige o obrani Vukovara i Bogdanovca publiku pozdravio sa “za dom”, a oni su uzvratili “spremni!”.

U posljednjem slučaju sutkinja Đurđica Čakalić u Požegi oslobodila je Stanka Dragičevića (31) optužbe da je počinio prekršaj kad je lani 13. svibnja pred ulazom u dvorište u Ulici hrvatskih branitelja u Požegi na jarbolu izvjesio zastavu HOS-a s grbom koji sadrži i pozdrav “Za dom”

Sutkinja Čakalić obrazložila je da to nije dokazano, a presudu je kratko obrazložila:

“Sporna zastava predstavlja obilježje sastavnog dijela Hrvatske vojske, HOS-a, službeno je registrirana i predstavlja izraz volje i legaliteta vlasti RH te je korištena u spomen na obrambene postrojbe Hrvatske vojske iz Domovinskog rata”, te je zaključila kako je riječ o legalnoj zastavi države Hrvatske kojom se nisu veličale negativnosti, već je kao simbol “korištena onako kako se treba koristiti u spomen na obrambene postrojbe Hrvatske vojske iz Domovinskog rata”.

U sva tri slučaja optužene je branio odvjetnik Davorin Karačić, koji o slučaju iz Požege kaže:

“Obrana se temeljila na tomu da se radi o legalnoj zastavi, koja je bila istaknuta i na mimohodu na obljetnici akcije Oluja u Kninu. I kao takva, s legalnim grbom HOS-a, nije podobna da se njome remeti javni red i mir – obrazložio je Karačić.

Što se tiče pozivanja na odluke Ustavnog suda u slučaju Šimunić i Miljak, Karačić je obrazložio kako oni koji tvrde da je time jednom za svagda presuđeno za pozdrav “za dom spremni” ne razumiju kako se ta odluka odnosi na konkretan događaj i vrijedi samo za taj konkretan slučaj.

Zaključno, Šimunić i Milja osuđeni su jer je njihov pozdrav povezan s vremenom NDH, a u tri oslobađajuće presude Za dom spremni  protumačen je u kontekstu Domovinskog rata, “na legalnoj zastavi države Hrvatske koja je korištena u spomen na obrambene postrojbe Hrvatske vojske iz Domovinskog rata”.

Marko Marković/foto:pxll

 

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Beroš tražio 6 plus 6

Bivši  ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…

4 sata prije

Bliski suradnik otkrio kako je prevario Kolindu: “Bila je luda situacija, ruke se tresu…”

Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…

8 sati prije

Umro Dragan Marković Palma, najbizarniji srpski političar

Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…

8 sati prije