Vjerodostojan je i u odnosu na druge kandidate, ističe se poštenjem 47,9%, neovisnošću (41%) i bliskošću ljudima (47,3%). Također, značajno manji postotak glasača smatra da je željan vlasti i neiskusan, javlja N1.
Filipović i Škare Ožbolt odvojili se od ostalih u borbi za 2. mjesto
Borba za drugo mjesto i dalje je neizvjesna. Davor Filipović (13,4%), Vesna Škare Ožbolt (10,1%) odvojili su se od ostalih.
Slijede Miroslav Škoro (7,7%), Joško Klisović (pad s 11,7% na 7,6%) i Jelena Pavičić Vukičević (6,5%). Zvonimir Troskot i dalje se drži na oko 5% (4,8%).
Davor Filipović u odnosu na ožujak (10,7%), pokazuje trend rasta na 13,4%. HDZ-ovog kandidata podržava najlojalnije biračko tijelo – 91,5% glasača sigurno će glasati za njega. HDZ privlači mali postotak ostalih stranaka pa Davor Filipović u kampanji mora računati na disciplinu i izlaznost vlastitih birača. Glasači ga općenito smatraju najmanje iskusnim od vodećih kandidata, ovisnim o HDZ-u i najmanje bliskim ljudima.
Miroslav Škoro četvrti je sa 7,7% (naspram 8,3% u ožujku). U odnosu na vodeće, razmatra ga najmanje neodlučnih birača (7,7%). Iako ga najviše birača doživljava kao ugodnog, staloženog sugovornika (26,4%), Miroslav Škoro morat će znatno snažnije aktivirati glasače MOST-a i HDZ-a.
U odnosu na vodeće kandidate, značajno je „željniji“ vlasti (41,5%), a najmanje se ističe i kao vođa.
Klisović bilježi pad podrške
Joško Klisović nakon pozitivne reakcije na kandidaturu, nije uspio zadržati entuzijazam biračkog tijela (pad s 11,7% na 7,6%). Pad je djelomično uzrokovala kandidatura Anke Mrak Taritaš, s kojom je SDP koalirao na prethodnim izborima. No, veći je problem da kandidat SDP-a zasad vodi pozitivnu kampanju kojom ne uspijeva vratiti gotovo trećinu glasača stranke koji u Tomislavu Tomaševiću vide vođu ljevice. Uz Davora Filipovića smatra se najmanje iskusnim kandidatom, ovisnim o stranci.
Joško Klisović nije uspio vlastite prednosti – stručnost (10,1%), rad u interesu razvoja (11,1%) – nadograditi motivirajućom vizijom grada.
Jelena Pavičić Vukičević u kampanju ulazi sa 6,5%. Prednosti koje kandidatkinja može iskoristiti su iskustvo tima s kojim je okružena, poznavanje funkcioniranja grada i resursi grada s kojima trenutno raspolaže. U odnosu na vodeće kandidate, biračko tijelo doživljava je kao „željnu“ vlasti (23,5%). Za rast mora definirati vlastitu politiku (doživljava se ovisnom o naslijeđu Milana Bandića; neovisna – 5,9%) i pokazati veći stupanj bliskosti s ljudima (samo 10%).
Kako će izgledati nova Gradska skupština?
Utrka za Gradsku skupštinu izuzetno je neizvjesna. Koalicija Možemo! i Zagreb je naš! vodi s 29,3%, a slijede HDZ (19,7%), SDP (11,4%), Nezavisna lista Vesne Škare Ožbolt (9,6%), Domovinski pokret (8%), MOST (5,8%) i na rubu izbornog praga BM365 – Stranka rada i solidarnosti s 4,6%.
Glasači Tomislava Tomaševića u znatnijem broju ostaju vjerni SDP-u. Dio glasača ljevice vjeruje da platforma Možemo! ovisi o par snažnih imena, a da SDP ima ljude koji mogu provesti promjene u gradu. Kandidat Možemo! morat će ih uvjeriti da iza njega stoji stabilna organizacija s timom sposobnih ljudi.
HDZ bolji nego na prošlim izborima
HDZ drži bolji rezultat nego na prošlim lokalnim izborima, ali pada u gradu u odnosu na parlamentarne izbore. Pred Davorom Filipovićem je zadatak zadržati tradicionalne glasače stranke koji odlaze Vesni Škare Ožbolti i sve nezadovoljne koji odlaze MOST-u i DP-u (pa čak i Tomislavu Tomaševiću).
SDP također pada u odnosu na prethodne izbore. Većina odlazi platformi Možemo!, a dio na bivšeg koalicijskog partnera s parlamentarnih izbora GLAS. Joško Klisović ima težak zadatak predstavljanja novih, umjereno lijevih politika koje sprječavaju odlijev birača, posebice mladih.
Nezavisna lista Vesne Škare Ožbolt ovisi o lojalnosti glasača i također ne uspijeva motivirati ostale birače.
Domovinski pokret i MOST bore se za ostala mjesta u Skupštini. MOST-ovi birači nagrađuju neovisnu poziciju stranke, većina ih ostaje lojalna još od parlamentarnih izbora. Domovinski pokret im oduzima desetak posto glasača, no obje stranke motiviraju vrlo malo HDZ-ovaca.
Za ulazak u Skupštinu bori se i BM365 – Stranka rada i solidarnosti, koja privlači raznolike birače s lijeva i desna, a tek mora definirati jasne politike s kojima će se suprotstaviti vodećima.
M.M. /Foto: N1