Mađarska 4. lipnja obilježava Dan nacionalnog zajedništva, državni praznik uveden prije 15-ak godina kako bi se obilježilo potpisivanje Trianonskog ugovora, kojim su naši sjeverni susjedi 1920 godine izgubili dvije trećine teritorija podijeljenog između Austrije, Rumunjske, tadašnje Čehoslovačke te nekadašnje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Dio Mađara smatra da su tim ugovorom uništeni mađarsko društvo, ekonomija i politički sustav, a trajan izvor mađarskih frustracija, osobito među nacionalistima i krajnjoj desnici u toj državi
Trianonski ugovor, zaključen 4. lipnja 1920. godine u palači Trianon u dvorcu Versaillesu između zemalja Antante i Mađarske, regulirao je status i granice nove mađarske države.
Tim ugovorom Mađarska se odrekla svih prava na teritorije koji su joj pripadali u Austro-Ugarskoj Monarhiji, pa je tako morala Austriji ustupiti Gradišće bez grada Šoprona, a Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca zapadni Banat, Bačku, južnu Baranju te Međimurje i Prekmurje u današnjoj Sloveniji.
Dio Banata pripao je Rumunjskoj, dok je Beograd bio prisiljen ustupiti Bukureštu područje oko Temišvara i povući se iz Pečuha. Čitava Transilvanija pripala je Rumunjskoj, dok je tzv. Gornja Ugarska, odnosno Slovačka s prikarpatskim područjem, ušla u sastav Čehoslovačke, a manji dio pripao je i Poljskoj.
Ugovor potpisan u sklopu Pariške mirovne konferencije sastojao se od 14 poglavlja i 364 članaka kojim su Mađarskoj bile nametnute ratne reparacije i drastično smanjenje vojske.
Od 282.000 četvornih kilometara, koliko su obuhvaćale zemlje krune Svetog Stjepana, Mađarska je dobila 93.000 četvornih kilometara, dok joj je od približno 19 milijuna stanovnika ostalo njih tek sedam i pol milijuna.
U lipnju 2019. godine službena mađarska stranica na Twitteru na engleskom jeziku About Hungary objavila je stilizirani zemljovid kojim se sugerira da su nakon Prvog svjetskog rata i Trianonskog sporazuma Mađarskoj otete dvije trećine teritorija, uključujući čak 63 tisuće kilometara kvadratnih koji su dio današnje Hrvatske, Slovenije i Srbije, odnosno Vojvodine.
Gubitak prijašnjeg teritorija i oko 60 posto stanovništva Mađari su pokušavali nadomjestiti pred Drugi svjetski rat savezništvom s Adolfom Hitlerom.
U tome su dijelom i uspjeli dobivši dijelove Čehoslovačke (grad Košice) i Rumunjske, a 1941. godine od raspadnute Kraljevine Jugoslavije preuzima Bačku, Prekmurje i MeđimurjeIako je Hitler nudio Mađarima da pripoje čitavu Hrvatsku sjeverno od talijanske sfere utjecaja, ona je iskazala interes samo za luku Rijeku. Iako Pavelić nikad nije priznao mađarsku vlast u Međimurju i Baranji realno su tim krajevima upravljali Mađari.
No, nakon Hitlerova poraza na Pariškoj mirovnoj konferenciji 1946. Mađarska se vraća u granice prije 1938. godine, uz manje teritorijalne ustupke Čehoslovačkoj.
Jedna od važnijih vijesti ovaj tjedan je izjava ministra obrane Ivana Anušića o Saboru o velikoj Mađarskoj koja je izazvala bijes kod sjevernih susjeda pa su hrvatskoj veleposlanika u Budimpešti Mladena Andrlića pozvali na razgovor.
Mađarski ministar vanjskih poslova, Péter Szijjártó, na pressici je rekao da Ivan Anušić je uvrijedio Mađarsku.
“Neočekivano je da se hrvatski ministar obrane, čini se, uhvatio novog ‘sporta’ – vrijeđanja Mađara”, rekao je Szijjártó, dodavši da je Mađarska ignorirala prvi komentar Ivana Anušića, ali da drugi neće ignorirati
Ministar obrane Anušić je u Saboru zastupnicima objašnjavao zašto Mađarska ne sudjeluje u operaciji potpore Ukrajini (NSATU).
“Ja dolazim s istoka Hrvatske, sa saznanjima i iskustvom na koji način Mađarska vodi politiku u našoj Baranji, i prema Osječko-baranjskoj županiji. Vodi se politika u kojoj se dovodi u pitanje teritorijalnu cjelovitost Hrvatske. Zato Mađarska ne ide u ovu operaciju, zato ne podržava NATO i EU, zbog svoje velikomađarske politike”, kazao je Anušić.
Dan poslije, nakon reakcije Mađara, Anušić je u Osijeku odbacio prozivanja službene mađarske vlasti kazavši da je samo ponovio njihove izjave:
“Važno je reći da sam se ja samo referirao na izjave mađarskih političara i dužnosnika, odnosno samo ponovio ono što su oni ranije govorili i kada je hrvatska diplomacija tražila razgovor s njihovim dužnosnicima da objasne zašto se karte Velike Mađarske koje obuhvaćaju Baranju, Međimurje i riječko Primorje stavljaju i komuniciraju u javnost od strane tih istih političara i dužnosnika.
Ako ja ne smijem ponoviti ono što su oni rekli, pa sada imam problem, onda je očito da imamo drugačiji sustav vrijednosti ili ja to ne sagledavam na dobar način. Ja sam se samo referirao na ono što su oni milijun puta rekli, pa i danas tako komuniciraju. Ako se mene propituje onda se moramo zapitati vodimo li uopće brigu o ovoj državi. Nisam izazvao nikakav diplomatski incident, nego sam samo podsjetio na diplomatski incident kojeg je izazvala mađarska strana” rekao je Anušić i dodao.
56. Az érettségizők történelmet írnak. Hajrá // 56. A historic exam. Good luck!
Objavljuje Orbán Viktor u Utorak, 5. svibnja 2020.
“Referirao sam se na njihove karte i njihovo tumačenje prošlosti. Kao župan sam surađivao sa svim nacionalnim manjinama, pa tako i s mađarskom, poštivao sam sve na što imaju pravo i nikada nisu stopirane investicije koje su dolazile s mađarske strane. U meni su imali i imat će sugovornika. No, nemojte okretati pilu naopako.
Neka mađarski dužnosnici prvo objasne što su oni mislili, pa onda dođite mene pitati zašto sam to rekao i jesam li ja nekakav ekstremni političar koji je zapravo samo rekao ono što svi vide. Neću zabijati glavu u pijesak neću, nacionalna sigurnost i teritorijalna cjelovitost Hrvatske nikada ne smiju doći u pitanje”, poručio je Anušić.
Mađarski premijer Viktor Orban često koketira s Velikom Mađarskom. Gotovo redovito ususret mađarskom Danu nacionalnog jedinstva podsjeća na “oduzimanje dvije trećine teritorija” pa je stoga Ivan Anušić u pravu kad otvoreno u Saboru podsjeća na “Orbanov šal”.
Evo kronologije Orbanovih ispada o velikoj Mađarskoj i odnosa prema Hrvatskoj.
Osobno vjerujemo da je Orban svjestan nepromjenjivosti granica, poglavito nakon ulaska svih zemalja u Europsku uniju, ali kao što Hrvatska reagira na provokacije iz Srbije ili Crne Gore i Mađarima na svaku provokaciju o “mađarskoj Rijeci” ili “otetom moru” nedvosmisleno treba odgovoriti da znamo gdje su naše granice, da su nepromjenjive i da ne bacaju oko na Hrvatsku.
M. Marković/Foto: Facebook
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE SLAVENA ČOLAKA - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…
Komentiraj