Rusko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je u nedjelju da je sirijski predsjednik Bašar al-Asad napustio zemlju nakon što je naredio mirnu predaju vlasti. U priopćenju ministarstvo nije reklo gdje se Asad sklonio, no ruski državni mediji su obajvili su da je bibši sirijski vođa s obitelji u Moskvi.
Citirajući izvor u Kremlju, ruska državna agencija TASS je objavila je da su Asad i članovi njegove obitelji dobili azil u glavnom gradu Rusije. Isto je potvrdio ruski državna televizija RIA.
“Izvor RIA Novosti u Kremlju osvjedočio se da je Rusija Assadu i njegovoj obitelji pružila azil iz humanitarnih razloga”, objavila je ruska državna televizija večeras oko 21 sat po moskovskom vremenu, što je 19 po hrvatskom vremenu
Sirijski pobunjenici preuzeli su u nedjelju kontrolu nad Damaskom i srušili s vlasti predsjednika Asada, okončavši dugogodišnju autoritarnu vladavinu njegove obitelji nakon više od 13 godina građanskog rata. Vojska nije pružila nikakav otpor pobunjenicima, koji su ušli u Damask.
Veliki Putinov izazov
“Pad Asadovog režima predstavlja udarac ruskom ugledu”, piše BBC-jev dopisnik za Rusiju Steve Rosenberg.
Ruska moć bila je ključni faktor koji je posljednjih devet godina održavao Bašara al-Asada na vlasti. No, čini se da se u svega nekoliko dana projekt Kremlja u Siriji raspao, dok je Moskva nemoćna išta poduzeti po tom pitanju.
Rusija je 2015. poslala tisuće vojnika kako bi podržala predsjednika Asada, a jedan od ključnih ciljeva te intervencije bio je potvrditi svoj status globalne sile.
To je bio prvi veliki izazov koji je Vladimir Putin postavio moći i dominaciji Zapada izvan prostora bivšeg Sovjetskog Saveza. I činilo se da je bio uspješan.
Rusija dobila baze na 49 godina
Zauzvrat za vojnu pomoć, sirijske vlasti dodijelile su Rusiji 49-godišnje najmove za zračnu bazu Hmeimim i pomorsku bazu u Tartusu. Rusija je osigurala važnu prisutnost u istočnom Mediteranu. Te su baze postale središta za prebacivanje vojnih kontraktora u Afriku i iz nje, piše BBC-jev dopisnik.
Asad je bio najvjerniji saveznik Rusije na Bliskom istoku. Kremlj je u njega uložio velika sredstva – financijska, vojna i politička – kako bi ga održao na vlasti.
Ruskim vlastima bit će teško prikazati njegovo svrgavanje kao išta drugo osim velikog poraza za Moskvu.
M. Marković/Foto: epa
Objavom prihvaćenih lista kandidata za PRH od strane DIPa započinje službena izborna kampanja! (više…)
Tijekom jutra uhićeno je pet osoba na području Policijske uprave požeško-slavonske, Rijeke i Zagreba. Osnovano…
Predsjednički kandidat HDZ-a Dragan Primorac obišao je Križevce, Đurđevac i Koprivnicu, u kojoj je na…
Komentiraj