Glavna vijest današnjeg izdanja najtiražnijih dnevnih novina u Srbiji, beogradskog Blica, je da će Hrvatska od Srbije tražiti 40 milijardi eura ratne odštete.
Blic piše da će po najavama političara iz Hrvatske, novi Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, gdje su Srbi označeni kao agresori, omogućiti Hrvatskoj da zatraži 40 milijuna eura ratne odštete od Srbije.
Novi Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji prihvaćen je u Hrvatskom saboru prošlog četvrtka.
Izmijenjene ‘sporne rečenice’
Kako piše Blic, novi zakon je od početka bio sporan zbog rečenice “agresiju na Hrvatsku izvršile su Srbija, Crna Gora, JNA i paravojne jedinice iz BiH, uz pomoć velikog broja pripadnika srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj”.
Navode da je “reakcija javnosti i srpskih predstavnika u Hrvatskoj samo malo ublažila tu formulaciju”, zbog čega su, nastavljaju, “iz ispravljenog teksta izbačene “paravojne jedinice iz BiH”, dok je “veliki broj pripadnika srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj” zamijenjen s “dijelom srpskog pučanstva u Republici Hrvatskoj””.
Pišu da je u traženju ratne odštete najglasniji bio Davor Ivo Stier, europarlamentarac HDZ-a, koji je od povjerenika za proširenje Stefana Fülea zatražio da se Srbija pritisne po pitanju plaćanja ratne odštete Hrvatskoj.
Osnova za to Hrvatima je, nastavlja Blic, Sporazum o normalizaciji odnosa koji su 1996. godine potpisale tadašnja Jugoslavija i Hrvatska, odnosno Milan Milutinović i Mate Granić. Jedna od točaka sporazuma jest obveza isplate ratnu odštetu, a Hrvatska smatra da je veći dio svojih obveza ispunila.
VUČIĆ: ‘Takva definicija zakona za Srbe je veoma teška’
Srpski medij ističe da je zastupnik Mosta Miro Bulj izračunao kako se radi o 40 milijardi eura odštete.
“Novi Zakon o braniteljima nije nikakva pravna osnova da se tuži Srbija i traži ratna odšteta, za to su određeni međunarodni sudovi gdje je Hrvatska tužbu za genocid već izgubila. To je nacionalni zakon i ima utjecaja samo u granicama Hrvatske i nema nikakve veze s međunarodnim pravom.
Hrvati su formulacije Srba kao agresora već imali i u ranijim aktima i deklaracijama koje su usvajali, pa je možda zbog toga reakcija iz Srbije na donošenje ovog zakona još tiha, ali možda je i bude”, rekao je za Blic Slobodan Orlović, profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu.
Na tekst Zakona o braniteljima, čiji jedan članak govori o agresiji Srbije i dijela srpskih stanovnika u Hrvatskoj, reagirao je i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić upozoravajući da on ne pridonosi dobrosusjedskim odnosima Hrvatske i Srbije.
“Takva definicija i njeno unošenje u zakon za Srbe je veoma teško, to je za nas izuzetno teško. Zamolit ću i predstavnike EU-a da razgovaraju s njima, ako uopće budu željeli ikoga saslušati. U svakom slučaju, s naše strane postoji dobra volja da stvari rješavamo na najbolji mogući način, dobrosusjedskim odnosima”, rekao je tada Vučić.
M.M. /Foto:blic.rs
U Nyonu se održava ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Sve je poznato, Španjolska, Francuska, Njemačka i…
Tragom usporedbi cijena u njemačkom i hrvatskom DM-u koje su izazvale burne reakcije u javnosti,…
Poštarica Ines (36) te je noći bila toliko žedna da je odlučila provaliti u restoran…
Komentiraj