POVJERENSTVO za odlučivanje o sukobu interesa na sjednici u četvrtak zaključilo je kako je bivša ministrica kulture Andrea Zlatar Violić bila u sukobu interesa u dva slučaja. Kažnjena je s ukupno 16 tisuća kuna.
Povjerenstvo je u oba predmeta vezana za bivšu HNS-ovu ministricu kulture zaključilo da je bila u sukobu interesa. Zloupotrijebila je diskrecijske ovlasti prilikom imenovanja ravnatelja Državnog arhiva u Osijeku i kada je dodijelila 70.000 kuna neprofitnoj elektroničkoj publikaciji “Autograf”.
Za prvi slučaj Zlatar Violić kažnjena je s deset tisuća kuna, a za drugi sa šest tisuća kuna.
Povjerenstvo je utvrdilo kako je Zlatar Violić kršila uvjete, ali nije utvrdilo njezinu direktnu povezanost s osobama povezanim sa spomenuta dva predmete, već je zaključilo kako su te osobe, zbog činjenice da je bivša ministrica kulture kršila propise, procedure i uvjete, stekli određene koristi.
Podsjetimo, bivša ministrica kulture Andrea Zlatar Violić i članica HNS-a odstupila je s mjesta ministrice nakon što je Državna revizija otkrila brojne nepravilnosti u financijskom poslovanju tadašnje ministrice i njezinog resora. Prema nalazu Državne revizije za 2013., u Ministarstvu kulture su podizana gotovinska sredstva korištenjem poslovne kreditne kartice izvan blagajničkog poslovanja. Na taj način je došlo do nepoštivanja Odluke u uvjetima korištenja kreditnih kartica, a iznos dugovanja popeo se do 152.000 kuna.
Osim protuzakonitog korištenja službene kreditne kartice, ministrica je ostala zapamćena i po drugim financijskim aferama. Među njima, po maksimalno dozvoljenoj donaciji za predsjedničku kampanju Ive Josipovića i po dugovanjima njene tvrtke “Druga strana” državi.
Dražava od trgovačkog društva Druga strana, nakladnika časopisa ”Zarez”, u kojem je bivša ministrica bila suvlasnica i članica uprave, potražuje 1,2 milijuna kuna tražeći povrat 1,2 milijuna kuna za financiranje časopisa u 2012. i 2013. godini. Na zagrebačkom Trgovačkom pokušali su mirno rješenje spora, ali se nisu dogovorili pa je DORH kao zastupnik države u cijelosti ostao kod tužbenog zahtjeva.
U slučaju sukoba interesa varaždinskoga gradonačelnika Gorana Habuša, još jednog HNS-ovca, zbog sklapanja izravnih ugovora gradskih poduzeća s tvrtkom koja se bavi posredovanjem u osiguranju u kojoj su udio imali rođaci Habuševa suradnika, Povjerenstvo je zaključilo kako Goran Habuš nije postupio sukladno etičkim načelima obnašanja javne službe.
MP/H/foto:FaH
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE SLAVENA ČOLAKA - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…
Komentiraj