Mihail Hodorkovski, bivši ruski oligarh, Putinov kritičar i nekoć najbogatiji čovjek Rusije, na Twitteru je objavio fotografiju za koju kaže da prikazuje svećenike Ruske pravoslavne crkve kako blagoslivljaju interkontinentalnu balističku raketu Sotonu. No, ne radi se o raketi Sotona već je pretpostavljeno da je riječi o raketi Yars.
“Mislim da nikada nećete vidjeti ništa čudnije. Poglavari Ruske pravoslavne crkve blagoslivljaju raketu zvanu Sotona”, napisao je uz objavu, no ta informacija nije točna. Na fotografiji se ne nalazi raketa Sotona, a fotografija je nastala najkasnije 2015. godine.
Kako se navodi u članku talijanskog portala Facta od 23. svibnja 2022, fotografija objavljena na profilu Hodorkovskog nastala je najkasnije 2015. godine.
Prvobitno je objavljena 6. svibnja. 2015. godine na stranici Moskovske novinske agencije. U opisu stoji da prikazuje “ritual blagoslovljenja sudionika Parade pobjede i posvećenja lansera na Hodinskom polju” u blizini Moskve, na kojem je nekada bila avionska pista.
Kako se navodi u članku Reutersa od 20. svibnja 2022. godine, uobičajeno je da ruski svećenici blagoslivljaju podmornice, balističke rakete i drugo oružje uoči Parade pobjede. U tekstu je objašnjeno da fotografija ne prikazuje ni raketu “Sotona” ni “Sotonu II”.
Tko je Hodorvoski?
Nakon raspada Sovjetskog Saveza, sredinom 1990-ih, Hodorovski je akumulirao bogatstvo crpljenjem nafte na području naftnih polja u Sibiru ujedinjenih pod imenom Yukos.
U listopadu 2003. uhitile su ga ruske vlasti i optužile za prijevaru. Hodorkovski tvrdi da mu je optužnica namještena kako bi ga se kaznilo zbog financiranja političke oporbe Vladimiru Putinu. Vlada tadašnjeg premijera Putina optužila ga je za pokukušaj porezne prijevare i zamrznula dionice Yukosa
I don't think you'll ever see a bigger weirdness:
Russian Orthodox Church☦️ leaders blessing a rocket called Satan. pic.twitter.com/KcyP49qQ2Z— Mikhail Khodorkovsky (English) (@mbk_center) May 13, 2022
Putinova vlada poduzela je daljnje mjere protiv Yukosa, što je dovelo do pada cijene dionica tvrtke i isparavanja većeg dijela bogatstva Hodorkovskog. U svibnju 2005. proglašen je krivim i osuđen na devet godina zatvora.
U prosincu 2010., dok je još služio kaznu, Hodorkovski i njegov poslovni partner Platon Lebedev dodatno su optuženi i proglašeni krivima za pronevjeru i pranje novca, pa je Hodorkovskom zatvorska kazna produžena do 2014.
Nakon što je Hans-Dietrich Genscher lobirao za njegovo oslobađanje, Putin ga je pomilovao pustivši ga iz zatvora 20. prosinca 2013. Hodorkovski je odmah napustio Rusiju i dobio boravak u Švicarskoj.
Na kraju 2013. vjerovalo se da njegova osobna imovina, prema gruboj procjeni, vrijedi 100-250 milijuna dolara. Godine 2015. preselio se u London.
Godine 2014. Hodorkovski je ponovno pokrenuo Otvorenu Rusiju kako bi promovirao reforme u ruskom civilnom društvu, uključujući slobodne i poštene izbore, političko obrazovanje, zaštitu novinara i aktivista, podržavanje vladavine prava i osiguravanje neovisnosti medija.
Rusija je 2015. godine izdala internacionalnu tjeralicu za njegovo uhićenje zbog optužbi da je, između ostalog, 1998. godine navodno naredio ubojstvo gradonačelnika iz Sibira, što Hodorkovski negira. The Economist ga je opisao kao “vodećeg kritičara Kremlja u egzilu”.
M.M. /Foto: DW