Hrvatski eurozastupnik iz redova Zelenih Gordan Bosanac pozvao je u Europskom parlamentu regulatorna tijela u Hrvatskoj i EU da reagiraju na kampanju koja se u dijelu medija i na društvenim mrežama vodi protiv predsjedničke kandidatkinje Ivane Kekin.
U raspravi posvećenoj pogrešnim informacijama i dezinformacijama na platformama društvenih medija, kao što je TikTok, te povezanim rizicima za integritet izbora u Europi Bosanac je, iznoseći primjer predsjedničke kampanje u Hrvatskoj, zatražio da regulatori reagiraju i na širenje dezinformacija iza kojih stoje unutarnji akteri.
“Nakon Rumunjske i u Hrvatskoj pratimo čitav niz plasiranja lažnih vijesti o jednoj kandidatkinji. Metoda je već viđena, anonimni profili na TikToku, Instagramu, Fejsu, X-u redovno plasiraju lažne informacije, dio toga prenose mainstream mediji i tako se stvara iskrivljena slika”, rekao je Bosanac, izabran u Europski parlament na listi stranke Možemo, koja za predsjednicu kandidira Ivanu Kekin.
RTL, a potom i drugi mediji, u nedjelju su objavili neslužbenu informaciju da je Državno odvjetništvo pokrenulo izvide o kupnji gradskog zemljišta od oko 400 četvornih metara u Bujama, koje je 2018. kupio Mile Kekin, suprug predsjedničke kandidatkinje. Dan ranije priču je preko društvenih mreža plasirao voditelj TV emisije Bujica Velimir Bujanec.
“Ovdje su krivi unutarnji, ne vanjski akteri”
Kekin je odbacila medijske napise i tvrdnje Velimira Bujanca kao neistinite, rekavši da je kupnja zemljišta, kao i gradnja kuće, bila po zakonu. Također je poručila da se u kampanji ne želi baviti Nikicom Jelavićem, koji je kontaktirao njenog supruga. Jelavića se u medijima povezuje s organiziranim kriminalom.
“Važno je uočiti da se u ovom slučaju najvjerojatnije ne radi o vanjskom utjecaju, već o utjecaju osoba i političkih opcija koje imaju direktne financijske ili druge privatne interese u kampanji. Mislim da je važno prepoznati i boriti se protiv takvih dezinformacijskih kampanja, koliko god one bile povezane s unutarnjim, a ne vanjskim akterima.
Zbog toga ovim putem pozivam društvene mreže i regulatore u Hrvatskoj i EU da žurno poduzmu korake kako bi predsjednička kampanja ostala unutar demokratskih okvira te da se kazne odgovorni”, rekao je Bosanac eurozastupnicima u raspravi održanoj na plenarnoj sjednici Parlamenta u Strasbourgu.
Glavak poručila Možemo da prestanu koristiti deepfake
Bosanac je za Hinu objasnio kako smatra da skupina međusobno povezanih anonimnih profila kojima se pridružuju i određeni politički akteri svjesno i namjerno širi laži o Ivani Kekin, s ciljem da joj se politički našteti te da ju se zastraši.
“Vidim očite elemente kršenja Akta o digitalnim uslugama (DSA) te je dužnost velikih internetskih platformi, nacionalnog regulatora (HAKOM) te Europske komisije da se takav sadržaj i profili zabrane kako bi se očuvao integritet političke utakmice”, pojasnio je svoj istup u Europskom parlamentu.
HDZ-ova eurozastupnica Sunčana Glavak je na kraju svog obraćanja reagirala na istup Bosanca pozvavši kampanju Ivane Kekin i Možemo da budu u svojim političkim djelovanjima odgovorni, da odrastu i da ne koriste deepfake sadržaje, nakon čega joj je predsjedavajući oduzeo riječ.
Glavak je u obraćanju ocijenila da se društvene mreže nedvojbeno koriste i za utjecaj na političke procese, uključujući izbore u Europi, te da u takvom hibridnom ratovanju posebno prednjači Rusija.
Bartulica nahvalio Muska
Stephen Nikola Bartulica iz redova Europskih konzervativaca i reformista (ECR) i stranke Dom i nacionalno okupljanje ustvrdio je da je Elon Musk kupnjom Twittera i stvaranjem platforme X podigao slobodu govora na novu razinu. “EU svojim aktima želi ograničavati slobodu govora i određivati nama svima što je istina. Danas na X-u su korisnici oni koji stvaraju sadržaj i vijesti koje se u realnom vremenu provjerava i koji su relevantni”, smatra Bartulica.
“Čujem i da je Europska federacija novinara najavila prestanak objavljivanja na X-u. Oni su ionako zamaskirani lijevi aktivisti koji glume novinare”, dodao je.
“Takozvani fact-checkeri njihova su produžena ruka u zemljama članicama. Određuju što će se govoriti, kako, kada i tko će, povrh toga, što je istina i što nije. Do te mjere da se nedavno gospodin Zuckerberg morao ispričati. I na kraju presedan, poništavanje izbora u Rumunjskoj, pokazuje do kuda to sve vodi. Nije samo cenzura dovoljna nego se treba, kad je potrebno, i otkazati izbore”, zaključio je Bartulica.
Hina/Foto: