Branitelji ljuti na Orepića: “Ti ‘nesretnici’ zajedno s četnicima ubili su 15.000 branitelja”

Širi dalje

Izjava ministra unutarnjih poslova Vlahe Orepića u kojoj je agresore iz Domovinskog rata nazvao ”nesretnicima” naljutile su braniteljsku populaciju.

Ministar Orepić, kao bivši mornarički oficir JNA, i sam je kao pripadnik Hrvatske vojske sudjelovao u Domovinskom ratu, a njegove izjave na obljetnici napada na Pakrac, kad je srpske teroriste napao “nesretnicima”  osudli su Josipa Klemm, predsjednik Udruge Specijalne policije iz Domovinskog rata, i Dražimir Jukić, predsjednik Zbora gardijskih brigada.

Smatraju da je počinjen teroristički čin od stanovništva koje je uz sebe imalo Jugoslavensku narodnu armiju i naoružanje Teritorijalne obrane.

“Pripadnici Srpske demokratske stranke u tzv. SAO Krajini organizirali su okupljanje srpskog stanovništva oko zgrade pakračke policije i time pružili podršku srpskim policajcima koji su razoružali svoje hrvatske kolege. Sve je to bilo u suradnji s Beogradom i u cilju stvaranja Velike Srbije. Stoga se nikako ne može sudionike pokušaja zauzimanja policijske postaje u Pakracu nazvati “nesretnicima” koji su ovom prilikom bili zavedeni i nisu znali što rade. Radilo se o realizaciji projekta koji se planirao godinama, okupiranju Pakraca i njegova uključivanja u srpsku paradržavu u Hrvatskoj s konačnim ciljem priključenja Srbiji –  stoji u priopćenju.

Naglasili su kako su prozvani “nesretnici” nekoliko mjeseci nakon početka otvorene agresije JNA, skupa s četničkim hordama okupirali su velik dio Hrvatske i ubili 15.000 branitelja i prognali 50.000 civila.

Naglašavaju da ne može sudionike pokušaja zauzimanja policijske postaje u Pakracu 1991. nazvati ‘nesretnicima’, koji su bili zavedeni i nisu znali što rade, jer se radilo o “realizaciji projekta koji se planirao godinama, okupiranju Pakraca i njegova uključivanja u srpsku paradržavu u Hrvatskoj s konačnim ciljem priključenja Srbiji.”

Teško je stoga nazvati ‘nesretnicima počinitelje terorističkog čina, jer je iza njih stajala snažna sila, tzv. Jugoslavenska narodna armija, a na raspolaganju im je bilo i naoružanje Teritorijalne obrane, oduzeto Hrvatskoj godinu dana ranije, naglašavaju predsjednici Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi i Udruge specijalne policije.

Bez tog oružja “ovi ‘nesretnici’ ipak bi imali malo manje sreće u rušenju ustavnopravnog poretka Republike Hrvatske”, ironično dodaju Jukić i Klemm.

Iznenađeni smo ovakvom retorikom ministra Vlahe Orepića te se pitamo kako bi on onda nazvao one koji su se suprotstavili tim ‘nesretnicima’ te hoće li u budućnosti i Domovinski rat nazvati nesretnim događajem, pitaju  Jukić i Klemm.

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Zdravko Mamić: Pomoćnik ministra i šef Porezne tražili su me 500.000 eura mita

Uskok je pokrenuo istragu protiv Branka Šegona, bivšeg pomoćnika ministra financija Slavka Linića i Tihomira…

8 sati prije

Trump i Meloni optimistični, Italija sa SAD-om ima suficit od 40 milijardi eura

Američki predsjednik Donald Trump i talijanska premijerka Giorgia Meloni, njegova bliska saveznica, izrazili su optimizam…

9 sati prije

Šibenik – Dinamo 0:4 Furiozni Dinamo pregazio Šibenik. Zabili Kule i Kanga

Nogometaši zagrebačkog Dinama u prvoj su utakmici 30. kola HNL-a kao gosti svladali Šibenik sa…

10 sati prije