Britanski ministar obrane Grant Shapps rekao je da bi novo britansko lasersko oružje velike snage, točnosti i niske cijene pogađanja ciljeva moglo biti poslano u Ukrajinu za uništavanje ruskih dronova.
Očekuje se da će oružje, nazvano DragonFire, ući u upotrebu do 2027., ali Shapps je rekao da želi “ubrzati” proizvodnju i učiniti ga dostupnim ranije.
U siječnju su obavljena prva i uspješna testiranja lasera protiv zračnog cilja. Prema Grantu Shappsu, ovo oružje može imati ozbiljan utjecaj na tijek sukoba.
Prvotno se očekivalo da će laser biti u upotrebi do 2032., ali zahvaljujući reformama usmjerenim na ubrzanje vladine nabave oružja, trebao bi biti spreman pet godina ranije.
Tijekom posjeta vojnom istraživačkom centru Porton Down, ministar obrane rekao je novinarima da želi još više ubrzati proces.
“Recimo samo da ne mora biti 100% savršeno prije nego što ga Ukrajinci dobiju”, rekao je Shapps.
Ministarstvo obrane UK kaže da je ubrzani raspored odgovor na “okruženje prijetnji koje se brzo mijenja” s kojim se UK suočava. Prema Shappsu, neće postići 99,9% savršenstva prije nego što puste laser na “bojno polje”: namjeravaju ga dovesti do 70%, testirati u praksi, a zatim dalje razvijati.
“Ali u ovom trenutku datum je još uvijek 2027.”, rekao je Shapps.
Prema podacima Ministarstva obrane Velike Britanije oružje je toliko precizno da može pogoditi novčić od jedne funte ( promjer mu je 23,43 mm) na udaljenosti od jednog kilometra. Ovo bi mogao biti početak puta prema stvaranju jeftine alternative projektilima koji bi se mogli koristiti za uništavanje ciljeva kao što su dronovi.
Uspješno testiranje oružja u siječnju provedeno je na poligonu Ministarstva obrane na Hebridima u Škotskoj i pozdravljeno je kao “veliki korak” u usvajanju laserskog energetskog oružja (LDEW).
Najveća predost je – cijena
Najveća prednost lasera je cijena i, u teoriji, “neograničena zaliha” streljiva – pod uvjetom da postoji pouzdan izvor električne energije. Ali veliki nedostatak ovdje je da, za razliku od većine projektila, mogu pucati samo na mete u izravnoj liniji vidljivosti.
Sjedinjene Države već desetljećima testiraju oružje usmjerene energije. Instaliran je na nekoliko ratnih brodova kako bi se testirala i ocijenila njegova učinkovitost.
Velika Britanija bi možda mogla učiniti isto do 2027., ali laseri još nisu testirani u borbi. Američki ratni brodovi nastavljaju obarati Houthi bespilotne letjelice u Crvenom moru konvencionalnim projektilima.
Svaki prijedlog o slanju britanskih lasera u Ukrajinu za uništavanje ruskih bespilotnih letjelica za sada se čini vrlo optimističnim.
Potrebe Ukrajine su hitnije. Potrebni su mobilni sustavi protuzračne obrane koji su se dokazali u borbi. Budući da je energetski sustav stalno pod napadom Rusije, laseri, koji zahtijevaju izvor energije, vjerojatno neće biti rješenje za ovaj problem za Ukrajinu.
Lasersko energetsko oružje probija metu snažnim snopom svjetlosti. Ovo je oružje iz vidnog polja, tako da mu meta mora biti prilično blizu, iako je domet sustava DragonFire klasificiran.
Projektili su puno skuplji od dronova koje uništavaju, a neki koštaju milijune dolara.
Ministarstvo obrane kaže da je korištenje sustava DragonFire u trajanju od 10 sekundi jednako korištenju konvencionalnog električnog grijača u trajanju od jednog sata, a košta 10 funti po udarcu.
M.M: /Foto: Ministry of Defence UK