Potpredsjednik Sabora Milijan Brkić danas se oglasio na svom Facebook profilu kako bi odao počast braniteljima koji su sudjelovali u vojno-redarstvenoj operaciji Bljesak.
‘Operacija Bljesak uvijek nas podsjeća – i dok je srca, bit će i Kroacije!
Na 24. obljetnicu veličanstvene vojno-redarstvene operacije “Bljesak” s dubokim poštovanjem i zahvalom prisjećamo se svih branitelja, koji su dali svoje živote za slobodnu i neovisnu Lijepu našu. Sjetimo se svih onih koji su slijedili svoje snove i puna srca borili se za Hrvatsku kakvu su oni sanjali. Sjetimo se i žrtve članova njihovih obitelji, koje i danas tragaju za svojim najmilijima.
Ti mladi ljudi nisu žalili ničega boreći se i čuvajući jedni druge, žrtvovali su se za SVOJU ZEMLJU i za SVOJ NAROD. Danas je vrijeme kada se moramo boriti još više i još jače zbog nedosanjanih snova naših PRADJEDOVA, DJEDOVA i OČEVA o neovisnoj Republici Hrvatskoj. Naša je dužnost i trajna obveza nikada ne zaboraviti žrtvu hrvatskih branitelja i učiniti sve da se njihova bezuvjetna ljubav prema Domovini prenese i mladim generacijama, koje su naša budućnost i koje trebaju nastaviti njihov put za ponosnu, bolju i jaču Hrvatsku.
Neka nam veličina vojno-redarstvene operacije “Bljesak” bude pokazatelj u svjetliju budućnost svih nas te neka nas podsjeti na stihove Antuna Gustava Matoša:
“Majko, audiant reges! Regnum regno non praescribit leges”
I DOK JE SRCA, BIT ĆE I KROACIJE’, napisao je Brkić na Facebook profilu.
I sam Milijan Brkić bio je tijekom vojno-redarstvene operacije Bljesak ranjen.
Prvog dana operacije Bljesak on je pretrpio jednu, tada je mislio lakšu ozljedu, kada ga je odbacila detonacija kumulativne granate RPG-a, koja je eksplodirala neposredno pored njega.
Tek 2015., nakon što mu je pozlilo na Kornatima, liječnici su u Šibeniku i na Rebru utvrdili kako su ti njegovi zdravstveni problemi posljedica te eksplozije u Bljesku.
Brkić je, što je uobičajeno u njegovim objavama, ovaj put citirao antologijsku domoljubnu pjesmu “Pri svetom kralju” Antuna Gustava Matoša, objavljenu 1910. i stihove “Majko, audiant reges! Regnum regno non praescribit leges”.
Izjava “Regnum regno non praescribit leges” ( ″Neka čuju kraljevi: Kraljevstvo kraljevstvu ne propisuje zakone”), postala je značajna za hrvatsku povijest nakon što ju je, kao šef hrvatskog parlamentarnog izaslanstva na zasjedanju zajedničkog (Ugarsko – Hrvatskog) Sabora u Budimu 1790. izrekao hrvatski ban, grof Ivan Erdődy. Tom izjavom odbio je Hrvatsku podrediti Mađarskoj.
Predstavnici Hrvatskog sabora odlučno stavili do znanja da je Hrvatska samostalna država, s vlastitim zakonima, a te Erdődyeve riječi postale su jedno od općih mjesta hrvatskog nacionalizma i hrvatskog nacionalnog osjećaja.
Manje je važno što je Matoš tu izjavu pogrešno povezao s banom Tomom Erdödyjem ( Tomo Bakač) koji je 1593. porazio Turke kod Siska (“In Deo vici”) i čija se nadgrobna ploča također nalazi u zagrebačkoj katedrali.
Riječi Regnum regno non praescribit leges izrekao je i prvi predsjednik samostalne Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman u svojem znamenitom govoru prigodom konstituiranja Sabora 30. svibnja 1990. godine.
Pri Svetom Kralju
Matiji Lisičaru
Prozor Stjepanovog Doma
Priča gotski san.
Modri tamjan i aroma
Puni sveti stan.
Stanac kamen, hrabri Toma
Erded, Bakač ban,
Heroj sisačkoga sloma
Sja k’o onaj dan.
U katedralu, kad su teške noći,
Na Banov grob zna jedna žena doći
S teškim križom cijele jedne nacije,
A kip joj veli: Majko, audiant reges:
Regnum regno non praescribit leges,
I dok je srca, bit će i Kroacije!
M. Marković/Foto:Facebook