Dramatični su bili sastanci u Vladi oko proslave Oluje 5. kolovoza u Kninu koja će se održati na glavnom kninskom Trgu dr. Ante Starčevića, a ne, kako je bilo planirano, na platou Kninske tvrđave.
Odluka o izmjeni protokola navodno je donesena u ponedjeljak na sastanku u Vladi na kojem su bili premijer Andrej Plenković, šef Sabora Gordan Jandroković te ministri Damir Krstičević, Davor Božinović i Tomo Medved, a nakon što branitelji nisu htjeli odustati od svog prijedloga.
– Na sastanku je jednoglasno usuglašen program zajedničkog obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 23. obljetnice vojno-redarstvene operacije Oluja u Kninu 4. i 5. kolovoza 2018. godine – priopćilo je Ministarstvo hrvatskih branitelja.
Braniteljske udruge nisu bile zadovoljne protokolom po kojem bi središnje obilježavanje 23. obljetnice Oluje bilo na kninskoj tvrđavi umjesto na glavnome Trgu Ante Starčevića.
Organizatori, tri resorna ministarstva, htjeli su da se najveći dio protokola, uključujući i govore državnog vrha, održi na platou kninske tvrđave, no tome su se usprotivile gotovo sve braniteljske udruge tražeći da glavni dio proslave bude na Trgu dr. Ante Starčevića. U braniteljskim krugovima su tvrdili kako organizatori ustrajavanjem da proslava bude na Tvrđavi, zapravo, žele izbjeći moguće zvižduke dužnosnicima.
Potvrđujući da je postignut dogovor, ministar Damir Krstičević izrazio je zadovoljstvo sastankom. ‘Cilj programa je da proslava bude dostojanstvena, u duhu zajedništva, otvorena i da se taj dan osjećamo pobjednički, jer taj dan smo donijeli mir i taj dan slavimo mir u Hrvatskoj’, rekao je.
– Nema tu njihovih i naših zahtjeva, mi smo svi zajedno. Oluja se slavi u cijeloj Hrvatskoj- uzvratio je Krstičević na pitanje jesu li ministri pristali na braniteljske zahtjeve oko protokola?
Predsjednik Zbora veterana gardijskih postrojbi Miljenko Kolobarić potvrdio je kako je prihvaćen njihov prijedlog o govoru dužnosnika među narodom i ocijenio kako nije bilo koordinacije.
Govori će biti na Trgu Ante Starčevića, rekao je predsjednik Udruge Specijalne policije Zoran Maras, koji je na pitanje je li bilo teško nagovoriti ministre, kazao ‘da su to razumni ljudi’.
‘Logična je simbolika cijele priče da državni vrh, zajedno sa zapovjednicima ratnih postrojbi, na Tvrđavi podigne zastavu nakon toga se spustimo se na Trg Ante Starčevića’, istaknuo je Maras.
Potvrdio je da su udruge na zadnjem sastanku imale primjedbe, ‘više sugestije’ na protokol proslave te da ‘vjeruje da je to kopiran protokol od lani’. Od Vlade i Sabora je zatražio da ‘prestanu s manipulacijama’, da se izglasa zakon o protokolu i obilježavanju značajnih obljetnica kako ne bi bilo više takvih nesuglasica.
Iako su u braniteljskim krugovima tvrdilo kako organizatori ustrajavanjem da proslava bude na Tvrđavi, žele izbjeći moguće zvižduke dužnosnicima, neslužbeno smo doznali da je motiv sporenja bio drugačije naravi.
Naime, ove godine na proslavu Oluje u Kninu nazočit će i nekoliko pripadnika Američke vojske, bit će i zastava US Army pa se željelo izbjeći da u Kninu bude i zastava HOS-a.
Zapovjednici gardijskih postrojba nisu htjeli pristati na takav scenarij, jer bi to značilo izdaju radnih prijatelja i braće po oružju pa je dogovoreno da u Kninu budu zastave svih hrvatskih postrojba.
“Ako smo bili zajedno 1991. ili 1995. ne vidim ni jedan razlog zašto ne bi bili ni danas. Odreći se HOS-a i njegovih zasluga u obrani Domovine, posebno važnih zaslužnih u obrani Vukovara, Škabrnje ili Dubrovnika, bilo bi ravno izdaji i nitko od preDstavnika braniteljskih udruga nije želio pristati na takav scenarij”, ispričao nam je jedan od sudionika dogovora u Vladi.
Gordan Matković/Foto:hrt