Dubravka Šuica i Željana Zovko, zastupnica HDZ-a u Europskom parlamentu, glasovale za prihvaćanje Istanbulske deklaracije, Ivana Maletić je bila suzdržana, a Ivica Tolić je glasovao protiv. Protiv su bili i Nezavisna Marijana Petir i konzervativka Ruža Tomašić.
Istanbulsku deklaraciju podržali su Tonino Picula i Biljana Borzan (SDP), Ivan Jakovčić (IDS), Jozo Radoš (GLAS) i nezavisni Davor Škrlec.
Istanbulska konvencija u velikoj mjeri posvećena je pravima i zaštiti žena, ali uvodi i rodnu ideologiju pa se svaka osoba u osobnim dokumentima, na temelju obične izjave nadležnom tijelu, može sama odrediti kojem spolu pripada.
Pojednostavljeno, bilo koji muškarac može reći da se osjeća kao žena slobodno ulaziti u ženski WC ili nastupat na natjecanjima u ženskoj konkurenciji.
Grubo bi bilo reći da se po tim odredbama sportaš u bacanju kugle može prijaviti na natjecanje u ženskoj konkurenciji, ali se zakonski otvara i takva mogućnost. Slični primjeri, da se muškarac prijavio za nastup u ženskom natjecanju zabilježeni su u zemljama koje su ozakonile rodnu ideologiju.
Zašto je Dubravka Šuica glasovala za prihvaćanje Istanbulske deklaracija pokušala je pojasniti za N1 televiziju.
“Previše se diže buke oko toga i previše je podjela u Hrvatskoj da bi sad Istanbulska konvencija postala tema u Hrvatskoj. Činjenica je da je njen osnovni cilj zaštita žena od nasilja, to je ono što je ona željela postići. Ja sam bila i u Vijeću Europe i bavila sam se s tom tematikom. Ima nekih točaka koje se odnose na definiciju roda koje se mogu tumačiti ovako i onako, ali mislim da njezin cilj nije to.
Njezin cilj je pomoći državama članicama da ojačaju vlastito nacionalno zakonodavstvo i da se borimo protiv nasilja nad ženama koje postoji. To svi u informacijama, pa i vi iz medija, ignorirate a stavljate akcent na nešto što je podredno.
Ja sam dovoljno jaka i hrabra i nitko mi ne može oteti samosvijest i moju utemeljenost i u vjeri i u naciji.
Vrlo grubo sam dobila neke vrlo grube kritike jutros i ovih dana po društvenim mrežama, ali ja sam uvjerena, s obzirom da je i naša Europska pučka stranka kojoj HDZ pripada, ogromnom većinom, imala stav da glasujemo “za” ratifikaciju na europskoj razini.
Hrvati su protiv, a Ekspertna skupina za?
Koliko moje informacije govore, u RH postoji ekspertna skupina koja će uskoro predložiti Vladi i Saboru ratifikaciju Istanbulske konvencije u Hrvatskoj, da se Hrvatska pridruži zemljama koje na isti način razmišljaju. Mislim da prije svega treba voditi računa o ženama i nasilju i to bih očekivala od nekih civilnih udruga da tako reagiraju. Žao mi je što je to izostalo u Hrvatskoj.” kazala je Šuica.
Od Željane Zovko, HDZ-ove europarlamentarke koja je glasala za prihvaćanje Deklaracije, nismo ni očekivali ozbiljnije tumačnje zašto je glasala za uvođenje rodne ideologije. Njen posao je ionako da se smije, lijepo izgleda, ništa ne radi i diže ruku kad treba.
Hrvatski građani su na javnoj raspravi o zakonu kojim bi se ratificirala Konvencija izjasnili PROTIV ratifikacije. Na portalu e-savjetovanja tijekom ljeta bilo je više od 300 komentara, od kojih je 4/5 , dakle oko 80 posto bilo protiv.
Najglasnija protiv prihvaćanja Istanbulske deklaracije je Udruga U ime obitelji. Navode da traže traži najveću moguću zaštitu žena i obitelji od svakog oblika nasilja, kao i implementaciju najboljih standarda i mehanizama zaštite i sprečavanja nasilja nad ženama i u obitelji.
Podsjećaju i da i Istanbulska konvencija sadrži mnoge pozitivne odredbe od kojih većina već postoji u hrvatskom zakonodavstvu, a ptorive se dijelu deklaracije u u kojoj je sadražana i “rodna teorija” za koju smatraju da se ni na koji način ne bi smjela ozakoniti u u Hrvatskoj, pa tako ni putem međunarodne konvencije.
M. Marković/foto:screenshot