Milomir Marić i Nenad Čanak, koji je kod njega gostovao na TV Happy, ušli su u verbalni dvoboj zbog novoizabranog mitropolita Crnogorske pravoslavne crkve, episkopa Borisa Bojovića. Teške uvrede i optužbe izgovorene su na račun Dritana Abazovića, crnogorskog premijera u tehničkom mandatu.
Crnogorska pravoslavna crkva izabrala je novog mitropolita. Ostroško-nikšićki episkop Boris Bojović izabran je za mitropolita Crnogorske pravoslavne crkve, koja je stara 800 godina. Bivši mitropolit Mihailo (Miraš Dedeić) i dio vjernika ne priznaju taj izbor
Taj čin bio je predmet rasprave u studiju, jer je Milomir Marić optužio Nenada Čanka da upravo on bira svećenstvo u Crnoj Gori, jer je novoizabrani mitropolit Boris njegov kućni prijatelj.
Marić: Je li istina da si ti počeo birati mitropolite i vladike? Znamo da si čovjek slobodnog duha, izabrao si mitropolita nepriznate crnogorske crkve, novine su pisale da je Boris Bojović koji je smijenio Miraša Dedeića, tebi svetio vodicu na slavi…
Čanak: Što je tu pitanje?
Marić: Je istina da si ti izabrao mitropolita…
Čanak: Prvo, to nepriznate, možda je ti ne priznaješ…
Marić: Nitko ju ne priznaje osim stanice milicije na Cetinju. Čak je i Milo Đukanović oko toga neodređen, a ipak kada je krstio unuka, on je otišao kod vaseljenskog patrijarha. Evo novine pišu…
Čanak: Ja sam mislio, druže Mariću, da će te stvari koje su ti se događale u životu privesti pameti, ali to se nije desilo. Gomila stvari koje si sada ispričao su laž. To što ti čitaš, ja ne zovem novinama, to se prodaje na kiosku, ali to nisu novine. Vladika Boris je moj prijatelj, on je bio na mojoj slavi.
U nastavku razgovora, tema je bila ista, a korištene su i uvrede.
Marić: Mi smo taman mislili da je tvoj sin koji je pametan i obrazovan, da će te on vratiti u srpstvo i u crkvu, obilazili ste srpske hramove, očekivali smo veliku transformaciju od tebe, ali kud da završiš u Crnogorskoj crkvi
Čanak: Prvo ne biram ja, nisam bio na Cetinju kada je bio crnogorski skup
Marić: Tko onda bira mitropolita, stanica milicije koja je registrirala crkvu?
Čanak: Rekao si registrirala? Znači da je priznata i upisana u registar vjerskih zajednica. Znači već lažeš, to je prvo. Kao drugo Crnogorska pravoslavna crkva postoji u kontinuitetu 800 godina. I to imaš u spisku pravoslavnih crkava upravo u Vaseljenskoj patrijaršiji u Carigradu. Ona je upisana pod brojem osam. A znaš li tko je pod brojem devet?
Marić: Valjda Karlovačka?
Čanak: Tako je. Autokefalna Karlovačka mitropolija.
Marić: Ti pripadnik Karlovačka mitropolija?
Čanak. Ja sam Vojvođanin. Karlovačka mitropolija je pripojena takozvanoj Srpskoj pravoslavnoj crkvi, a u stvari Crkvi Srbije 1921. godine. Ta crkva je bila projekt Aleksandra Karađorđevića u posrbljivanju Jugoslavije, a kad je ta država propala prestala je postojati i ta crkva koja sada tvrdi da je jedina nadležna u Crnoj Gori. Tu je suština nesporazuma
Marić: Čiji je telefonski poziv stanici policije bio dovoljan za izbor vladike? Tvoj ili je morao i Milo Đukanović reagirati?
Čanak: Ti si opsjednut policijom.
Marić: Pa u Crnoj Gori i crkva i policija i mafija sve je to isto. Više se ne zna ni tko je kriminalac, vidjeli smo ove Sky telefone…
Čanak: Jedino što ima veze s crkvom, policijom i mafijom je ono malo smeće Dritan Abazović…
Marić: Što ti smeta Albanac, častan čovjek, koji je uradio za srpski narod više nego većina Srba i u Beogradu i Crnoj Gori.
Čanak: Ali je zato za albanski narod uradio da ga osramoti za sve pare iz jednostavnog razloga što su Albanci časni ljudi koji drže riječ. Za razliku od Abazovića koji je, prema kredibilnim podacima do kojim sam došao za ovog posjeta, izravno primio pare da potpiše Temeljni ugovor sa SPC-om, kojim je povijesno vlasništvo Crnogorske pravoslavne crkve predao u ruke Crkve Srbije, odnosno Srpske pravoslavne agenture.
U daljoj raspravi Čanak je rekao da je izbor mitropolita Borisa Bojovića biti značajan za stanje u Crnog Gori i cijeloj regiji.
Što je Temeljni ugovor
Temeljni ugovor između SPC-a i države Crne Gore su 3. kolovoza 2022. potpisali premijer Dritan Abazović i patrijarh SPC-a Porfirije.
Temeljni govor SPC-u jamči vlasništvo nad crkvama i manastirima, zemljištu, hotelima i drugim nekretninama u Crnoj Gori koji su do 1918., kad je Srbija okupirala Crnu Goru, pripadali Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi ili državi Crnoj Gori. Srpski kralj Aleksandar je tu imovinu prisvojio i darovao SPC-u.
Ugovor priznaje pravni subjektivitet SPC-a u Crnoj Gori šest stoljeća duži nego što ga SPC ima u matičnoj državi Srbiji. Daje joj javno-pravne ovlasti i obvezuje državu da uknjiži nekretnine na eparhije SPC u Crnoj Gori bez dokaza o vlasništvu.
SPC je u Crnoj Gori, kao pravni subjekt, poslovao bez OIB-a, matičnog i poreznog broja i nije plaćao nikakve obaveze prema državi, a ima oko 120 nekretnina – crkva, manastira, škola, zemljišta i turističkih objekata.
M. Marković/Foto: Happy tv