Među 28 zemalja EU Hrvatska je na 21. mjestu po visini prosječne mjesečne neto plaće od 684 eura (5130 kuna). Prosječna je plaća u zapadnoj Europi triput je veća nego u RH, a cijene su nam slične.
Prema podacima Instituta Économique Molinari za 2017., na prvom je mjestu Luksemburg s 3151 eurom, a posljednja Rumunjska s 321 eurom. Iza nas su samo Slovačka, Poljska, Latvija, Litva, Mađarska, Bugarska i Rumunjska.
Više od 2000 eura prosječne plaće ima 11 zemalja i to je najprivlačniji bazen za ekonomske emigrante. Tržišni su trendovi u ovoj godini podigli prosjek pa je u srpnju neto plaća, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u srpnju 2018. bila 6.206 kuna, što je oko 830 eura
U odnosu na isto razdoblje 2017. prosječna neto plaća je 2,5 posto viša. U zadnje četiri godine u Hrvatskoj plaće su rasle oko 13 posto.
Prosjeci plaća ne govore dovoljno o standardu; bolju sliku daje podatak da je prosječna mjesečna plaća zemalja zapadne Europe triput veća od naše, a cijene većine roba i usluga prilično usklađene, a zbog visokog PDV-a često i veće.
Ako bi usporedili prosječnu bruto plaću u Hrvatskoj i zemljama EU Hrvatska bi stajala nešto bolja jer su nameti na plaće u Hrvatskoj među najvećima. Hrvatska je sedma u EU po visini poreza.
Zanimljivo je i da javni sektor diže prosječnu plaću i da je plaća u prosjeku 35 posto veća nego u privatnom sektoru.
G. Matković/Foto:ilustarcija