Kategorije Vijesti

Članovima uprave Uljanika po 40.000 kuna neto plus bonusi, konzultante plaćali 200.000 € mjesečno

Širi dalje

Drugi dan štrajka u Uljanik Grupi, odnosno u Uljaniku i 3. maju donio je i službeni zahtjev sindikata za smjenu uprave koja je dovela do teškog stanja u brodogradnji.



Vlada i dalje nije iznašla rješenje koje bi omogućilo isplatu plaća, a do kraja godine za režije, radnike i “hladni pogon” kompanija trebalo bi osigurati likvidnost od barem 100 milijuna eura. Istodobno u javnost cure podaci o enormnim nagradama koje su si nesposobne uprave dodjeljivale.

Točan je iznos osnovne neto plaće članova uprave Uljanika 40.000 mjesečno, a ima im 14, što u bruto iznosu stoji oko 80 tisuća kuna mjesečno. Uz dodatke na plaće ti su se iznosi povisili i na više od 100 tisuća kuna mjesečno u bruto iznosu, piše Večernji list.

Uz bonuse koje je sebi isplatila uprava koja je kompaniju dovela do rekordnog gubitka, primanja prvog čovjeka Uljanik Grupe Giannija Rossande lani su se popela na oko 600 tisuća kuna.

Gianni Rossande, predsjednik uprave Uljanika

Riječ je o tri puta većim primanjima od onih koje ostvaruju ministri. Zanimljiv su podatak i ugovori s konzultantima kojima se na mjesečnoj razini u jednom razdoblju 2017. isplaćivalo 200 tisuća eura, odnosno 1,5 milijuna kuna.

Iznos plaće o kojem se nagađa u Banskim dvorima nisu potvrdili, ali može se čuti da se i u Vladi spominju slični iznosi. Gotovo je nevjerojatno da je uprava Uljanika, koja je odgovorna za katastrofalno stanje u škveru, isplaćivala bonuse, kojima se inače nagrađuje uspjeh menadžera, a svoje je nagrade financirala novcem osiguranim državnim jamstvom.

– Riječ je o privatnoj kompaniji u kojoj je odgovornost za njezino poslovanje prije svega na upravi. Želimo da se sve ono što će se moći učiniti da bi se pomoglo radnicima i samoj kompaniji bude prije svega u skladu s hrvatskim propisima, ali isto tako da bude u skladu i sa za nas obvezujućim europskim propisima o državnim potporama – poručio je predsjednik Vlade Andrej Plenković.

Objasnio je da su od osamostaljenja do danas za pomoć brodogradilištima isplaćene 31,3 milijarde kuna.

Uljaniku je Vlada odobrila jamstvo za kredit od 96 milijuna eura početkom godine, a taj je novac već potrošen. S obzirom na to da je zeleno svjetlo za potporu Vlada dobila iz EU uz uvjet da se izradi program restrukturiranja te pronađe novog strateškog ulagača, jasno je da Vlada nema mogućnosti za odobravanje nove pomoći Uljaniku. I sam ministar gospodarstva Darko Horvat, koji je prije dva dana spominjao opciju osiguravanja novca za plaće kreditom u HBOR-u, prije sjednice Vlade u četvrtak priznao je da je i ta opcija vjerojatno otpala.

I dok se u Vladi pokušava naći neki model spasa Uljanika, njegovi su radnici nastavljaju štrajk.

M. Marković/foto:Novilist


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od
Tagovi uljanik

Najnovije

Bliski suradnik otkrio kako je prevario Kolindu: “Bila je luda situacija, ruke se tresu…”

Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…

2 sata prije

Umro Dragan Marković Palma, najbizarniji srpski političar

Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…

2 sata prije

Vili Beroš iz zatvora Saboru uputio dva zahtjeva. Prvi je aktivacija mandata

Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…

8 sati prije