Mihail Hodorkovski, nekoć najbogatiji čovjek Rusije, danas jedan od njezinih istaknutih disidenata i veliki kritičar ruskog predsjednika Vladimira Putina, u razgovoru za Financial Times poručio je da su ‘ruski oligarsi Putinovi agenti’.
Čovjek koji je stekao veliko bogatstvo na dubioznim privatizacijama i ruskom bezvlađu 90-ih te dobro poznaje rusku političku elitu, uvjeren je da je “Putin krenuo putem koji će dovesti do njegove smrti”.
– Čak i da pobijedi u Ukrajini, on će, zbog problema unutar države, započeti rat s NATO-om. I na kraju će izgubiti taj rat. Da rat u Ukrajini nije odnio toliko života, rekao bih da sam zapravo prilično sretan jer je Putin krenuo putem koji će ga dovesti do smrti. Ali njegova pobjeda ili poraz u Ukrajini sada u potpunosti ovisi o Zapadu.
Ako Zapad sada ne uspije, mogao bi se suočiti s vrućom granicom u Europi dugom 2500 km – rekao je Hodorkovski u velikom razgovoru za Financial Times dodajući da je promjena režima u Rusiji moguća, ali samo silom.
Strani agent
Proglašen “stranim agentom” i od 2015. u egzilu u Londonu, Hodorkovski je proveo deset godina u ruskom zatvoru – od 2003. do 2013. godine. Razlog je bio politički sukob s Putinom koji je vlast u Rusiji osvojio 2000. godine.
Kao jedan od najutjecajnijih poduzetnika u Rusiji 90-ih, vlasnik naftne tvrtke Yukos ExxonMobil, koju je, kako se govori, stvorio beskrupulozno kupujući naftna polja za sitniš, Hodorkovski je na ruskoj televiziji govorio o Putinovoj korupciji.
Putin je procijenio da bi Hodorkovski mogao biti prejaka opozicija pa ga je strpao u zatvor pod optužbama za utaju poreza. Poslije ga je, doduše, i pomilovao, taman prije Olimpijskih igara u Sočiju. Vjerojatno je pomnogla i intervencija Hansa Dietricha Genschera koji je lobirao za njegovo oslobađanje.
Hodorkovski je odmah napustio Rusiju i dobio boravak u Švicarskoj, a 2014. ponovno je pokrenuo Otvorenu Rusiju kako bi promovirao reforme u ruskom civilnom društvu, uključujući slobodne i poštene izbore, političko obrazovanje, zaštitu novinara i aktivista, podržavanje vladavine prava i osiguravanje neovisnosti medija. Godine 2015. preselio se u London.
“Siguran sam da je Putin mnogo puta požalio zbog svoje odluke”, kaže danas Hodorkovski. Učinio je to Putin zbog imidža u svijetu. Danas mu je, ipak, važnije zadržati vlast u Rusiji. I prije je Putin pokretao ratove kako bi zadržao politički rejting. Zato Hodorkovski misli da rat neće stati na Ukrajini.
– Vjerujem da je sljedeći korak Kremlja zračna blokada Litve. To će omogućiti ruskom zrakoplovstvu da leti točno između Rusije i Kalinjingrada. Tada će se NATO suočiti s pitanjem što učiniti – nagađa.
– Uz svo poštovanje prema Henryju Kissingeru, on Putina doživljava kao nekakvog Brežnjeva. Ali Brežnjev nije bio gangster. Drugo, Brežnjev se borio u Drugom svjetskom ratu. On i ljudi oko njega shvatili su da je rat najgora moguća stvar.
Putin se nikada nije borio. On nema razumijevanja za to kakvi su ratovi, on razumije računalne igrice i ratove na svom laptopu. Kissinger ne shvaća da se ne smije pregovarati s gangsterom iz pozicije slabosti. On ne shvaća da je za Putina rat samo normalan način da podigne svoj izborni rejting – ispričao je Hodorkovski.
Putin se boji vlastitog naroda
Međutim, Putin ima i svoje slabosti, primjećuje Hodorkovski. Poglavito se to vidi u činjenici da nije proglasio opću mobilizaciju za rat u Ukrajini.
– Da je bio potpuno uvjeren da je rusko društvo monolit, odavno bi te ljude povukao u rat. Ali Putin i Lukašenko ne usuđuju se naoružati svoj narod. Zelenski se nije bojao vlastitog naroda i dijelio je oružje svima. Da Putin podijeli 40.000 kalašnjikova u Moskvi, sutra više ne bi bio s nama – misli Hodorkovski.
Priznaje i da je 2000. godine, kada se uspeo na vlast, Putin imao podršku ruskih oligarha. Smatra i da ga ruski milijarder Roman Abramovič još uvijek podržava i djeluje kao njegov “agent”.
– Abramovič i drugi koje nazivate oligarsima na zapadu: ja ih vidim kao Putinove agente, ni više od toga, ni manje – izjavio je Hodorovski.
Niz zapadnih zemalja uveo je sankcije ruskim oligarsima nakon ruske invazije na Ukrajinu koncem veljače ove godine. Jedan od njih – Roman Abramovič – pojavio se u Turskoj na mirovnim pregovorima između Rusije i Ukrajine ranije ove godine.
– Mislim da je Putin dao Abramoviču zeleno svjetlo za sudjelovanje u jalovim mirovnim pregovorima između Rusije i Ukrajine kako bi izbjegao sankcije – govori.
Na pitanje je li se Putin promijenio u posljednjih dvadeset godina, Hodorkovski kaže da je ostao isti KGB-ovac i gangster, ali je uz to i vrlo talentirana osoba koja lako impresionira svog sugovornika i prikaže se drugačijim. Iz istog je razloga skeptičan i prema Alekseju Navaljnom, karizmatičnom Putinovom kritičaru koji je nedavno premješten u maksimalno čuvani zatvor. Iako dijele mišljenje po pitanju rata u Ukrajini i potrebe za promjenom režima u Rusiji, ne slažu se oko vizije budućnosti.
– Navaljni sebe vidi kao budućeg cara. Mislim da je vjera u dobrog cara vrlo opasna ideja za današnju Rusiju jer svakoj osobi nalik caru treba neki vanjski neprijatelj da bi vladao – analizira Hodorkovski uspoređujući situaciju s Putinom.
Za kraj, smatra i da je Rusija dio Europe.
– Činjenica da je Njemačka imala Hitlera nije Njemačku pretvorila u neeuropsku zemlju – kaže Hodorovski.
R.I. /Foto: ITAR -TASS