Demokratkinja Kamala Harris prva je žena, prva Afroamerikanka i prva osoba azijskog podrijetla koja će biti na funkciji američke potpredsjednice. Majka je porijeklom iz Indije, a otac s Jamajke. Iako nema veze s Afrikom, u Americi se, zbog boje puti, naziva Afroamerikanka.
Članica je Demokratske stranke, u stranačkim predizborima se i sama kandidirala za predsjedničku nominaciju, ali je odustala i podržala Joea Bidena.
Prema protokolu potpredsjednica zamjenjuje predsjednika SAD-a u slučajevima njegove nesposobnosti, ostavke, opoziva, te predsjeda Senatom.
Kamala Harris rođena je u kalifornijskom gradu Oaklandu u zaljevu San Francisca. Studirala je na Sveučilištu Howard i pravo na kalifornijskom sveučilištu Hastings. Nova potpredsjednica ima indijske i afroameričke korijene. Njezina majka Shyamala Gopalan stigla je u SAD s obitelji iz Indije 1958., i bavila se genetskim istraživanju raka grudi. Otac Donald Harris je s Jamajke. Ekonomist je i profesor na Stanfordu. Shyamala Gopalan i Donald Harris rastali su se kad je Kamala bila djevojčica, a ona je odrastala uglavnom uz samohranu majku. Oboje roditelja poticali su djecu na građanski aktivizam.
Harris je u kampanji često spominjala bliskost sa svojom majkom koja nije doživjela veliki izborni uspjeh svoje kćeri. Umrla je od karcinoma.
“Mami je bilo jasno što u Americi znači odgajati dvije crne djevojčice, moju dvije godina mlađu sestru Mayu i mene. Nije mogla izbjeći da nas zbog boje kože gledaju s visoka, stoga je dala sve od sebe da nas podigne kao žene pune samopouzdanja kako nas rasizam ne bi obeshrabrio u postizanju ciljeva”, objasnila je.
Za razliku od Bidena koji je katolik, Harris je kršćanka Baptističke crkve, ali ju je majka odgajala i u hinduističkoj kulturi, a onda se preko supruga upoznala i sa židovstvom. Udala se za bijelca, odvjetnika Douglasa Emhoffa. Kamala i njena sestra Maya odrastale su u kući ispunjenoj glazbom američkih crnačkih umjetnika.
“Moje se ime izgovara ‘comma-la’, poput interpunkcijskog znaka”, navela je Kamala Harris u svojoj autobiografiji The Truths We Hold (Istine kojih se držimo). Objasnila je i značenje svog indijskog imena: “To znači cvijet lotosa, što je simbol uzdizanja u indijskoj kulturi. Lotos raste ispod vode, njegovi se cvjetovi izdižu iznad površine, a korijenje je čvrsto usađeno u dno rijeke.”
Poslije studija radila je kao zamjenica tužitelja u Alamedi, potom je izabrana za tužiteljicu San Francisca, a 2010. postala je glavna tužiteljica Kalifornije. Bila je prva žena na tom položaju. Kandidirala se 2016. za Senat i dobila najviše glasova.
Kao senatorica je podržala mnoge liberalne politike, od zaštite okoliša do proširene migracijske politike. Također je stekla i priznanje među demokratima zbog oštrih propitivanja dužnosnika Trumpove administracije.
No, u njezinoj karijeri bilo je kontroverzi, uključujući optužbe s lijevog krila Demokratske stranke da je provodila oštru kaznenu politiku. Zbog njezinog zauzimanja protiv reforme kaznenog pravosuđa u Kaliforniji dok je djelovala kao glavna državna tužiteljica, navukla je na sebe bijes progresivaca koji su je optužili da se igra “policajca” u vrijeme kad su jačali prosvjedi kojima su se tražile sustavne promjene u policiji.
Kao kandidatkinja na stranačkim demokratskim predizborima iznosila je kritike na račun Bidena. Između ostalog, optužila ga je da se protivio politici razvoženja crne djece školskim autobusima u većinom bijele škole 1970-ih. Rekla je da je 77-godišnji Biden dio starog političkog establišmenta koji ne predstavlja Demokratsku stranku.
“U Kaliforniji je postojala djevojčica koja je bila dio drugog razreda koji su integrirali u javne škole i nju su vozili u školu svaki dan, ta djevojčica bila sam ja”, rekla je 55-godišnja Harris Bidenu.
Biden ju je, iako razočaran tim nastupom, izabrao za potpredsjednicu uz konstataciju kako nije zlopamtilo.
Uz Bidenovu obitelj vezalo je i prijateljstvo s njegovim sinom Beauom, nekadašnjim državnim tužiteljem iz Delawarea koji je umro od raka.
Očekuje se, da će Kamala Harris prve dvije godine, osim obavljanja protokolarnih dužnosti potpredsjednice, spremati se postati buduća predsjednica SAD-a. Kao potpredsjednica će putovati svijetom i predstavljati SAD što će joj također pomoći u stjecanju dodatnog političkog iskustva.
S obzirom da je Joe Biden u visokoj životnoj dobi teško je vjerovati da će se 2024., kad će imati 82 godine, kandidirati za drugi mandat.
Stoga mnogi smatraju kako će ovoj političarki s bogatom karijerom, mjesto potpredsjednice biti odskočna daska za veći cilj – kandidaturu za predsjednicu SAD-a na idućim izborima.
Nakon što je postalo jasno da je priča oko predsjednički izbora završena, Harris je objavila simpatičan video njezinog prvog razgovora s novim američkim predsjednikom.
– Uspjeli smo, uspjeli smo, Joe. Postat ćeš novim predsjednikom Amerike – rekla je nasmijana Harris Bidenu.
U javljanju nakon pobjede poručila je kako su ovi izbori puno više od Joea Bidena ili nje. “Riječ je o duši Amerike i našoj spremnosti da se za nju borimo. Pred nama je mnogo posla. Počnimo!”