NA TELEFONSKI POZIV MLADENA BAJIĆA SUDSKI VJEŠTACI DOBILI POSAO OD USKOK-a BEZ UGOVORENE CIJENE ZA FINANCIJSKO-KNJIGOVODSTVENO VJEŠTAČENJE U SLUČAJU HPB BANKOMAT!
SUDSKI vještaci za financijsko-knjigovodstveno vještačenje potvrdili su na Županijskom sudu u Zagrebu da su na telefonski poziv glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića dobili posao vrijedan više stotina tisuća kuna u predmetu HPB Bankomat.
Na raspravi održanoj 2.12.2015.g. svjedočili su sudski vještak Vladimir Krklec i Ante Blažević ( u krugu na naslovnoj fotografiji) koji je potvrdio poznanstvo sa Mladenom Bajićom koje traje više od 20 godina, potvrđeno nam je iz odvjetničkih krugova branitelja u predmetu „HPB Bankomat“.
Posebno je zanimljiva okolnost da je posao vrijedan više stotina tisuća kuna dodijeljen upravo dvojici sudskih vještaka iz Splita, i to na osobni poziv glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića bez da je prethodno ugovorena cijena izrade financijsko-knjigovodstvenog vještačenja.
Dvojici sudskih vještaka iz Splita povjerena izrada vještačenja još u prosincu 2009.g., a troškovnike i cijenu koštanja vještačenja nisu uopće ugovorili, već je samo USKOK-u u lipnju 2010.g. dostavljen troškovnik i račun za plaćanje, izjavio je sudski vještak Vladimir Krklec.
Sudski vještak Vladimir Krklec izjavio je kako je Ante Blažević na izradi vještačenja radio nešto više od mjesec dana do kraja veljače 2010.g. kada je saznao kako je u sukobu interesa kao tadašnji predsjednik uprave Splitsko-dalmatinske banke, te se zbog toga povukao iz vještačenja u predmetu „HPB Bankomat“. Ni jedan ni drugi se nisu mogli prisjetiti koliko im je USKOK platio za izradu vještačenja u predmetu „HPB Bankomat“, ali su se ipak prisjetili da su od USKOK-a naplatili sve račune.
Vještak Vladimir Krklec izjavio je da je i osobno u ljeto 2010.g. poslao Anti Blaževiću nacrte troškovnika kako da se naplati od USKOK-a, samo još nije poznato što je to USKOK plaćao Anti Blaževiću koji je zbog sukoba interesa navodno odustao od izrade vještačenja u predmetu „HPB Bankomat“.
PLAĆAJU VJEŠTAKE K’O PIJANI MILIJARDERI, A NEMAJU NI STOLOVA, NI LADICA, NI PROSTORA ZA RAD!
“Manjak ljudi, nedostatak prostora, neadekvatni uvjeti za rad, spisi po podovima, ljudi koji kleče i na koljenima podcrtavaju – slika su uvjeta u kojima rade djelatnici DORH-a i USKOK-a”, riječi su glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana koji je posljednjim istupima u medijima izazvao burne reakcije. Što se htjelo reći hrvatskoj javnosti i na koga se to požalio glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan, nije poznato. Možda su kritike upućene na Milanovićevu Vladu koja mu nije osigurala dovoljno prostora za rad i sredstava u proračunu, ili je pak kritika upućena na prethodne Vlade Jadranke Kosor i Ive Sanadera.
Ili je pak posrijedi pokušaj pravdanja za nezakonito postupanje DORH-a i USKOK-a u brojim predmetima po kojim su zatraženi inspekcijski nadzora Ministarstva pravosuđa koje Maxportal objavljuje.
Koliko je USKOK platio vještačenje „HPB Bankomat”?
Na Županijskom sudu u Zagrebu utvrđeno je kako je Uskok za izradu vještačenja u predmetu „HPB Bankomat“ angažirao dvojicu sudskih vještaka da zajedno izrade nalaz i mišljenje, no nedugo potom vještak Ante Blažević je, prema riječima svjedoka, već nakon 30 dana prekinuo s radom na tom predmetu zbog sukoba interesa na kojem ga je upozorio Mladen Šunjić djelatnik Hrvatske poštanske banke i jedna djelatnica Hrvatske narodne banke.
Međutim, Ante Blažević je unatoč svemu nastavio s vještačenjem u predmetu HPB Bankomat te USKOK-u fakturirao usluge vještačenja za koje Sudu i obrani optuženih nije poznato niti koliko iznose, niti koje su usluge fakturirane, a kako saznajemo iz odvjetničkih krugova u spisima ne postoje troškovnici i računi temeljem kojih je USKOK plaćao Blaževiću u predmetu „HPB Bankomat“.
Maxportal je u posjedu računa sudskog vještaka Vladimira Krkleca ispostavljenog USKOK-u za uslugu vještačenja u predmetu „HPB Bankomat“. Krklecu je isplaćeno nevjerojatnih 316.000,00 kuna. Koliko je koštao ostatak vještačenja kojeg je naplatio Ante Blažević, još uvijek je nepoznanica. No, ne zadugo. Treba se zapitati i zašto s popisa ovlaštenih sudskih vještaka nisu angažirali nekog iz Zagreba ili su vještaci is Splita, ipak malo kompetentniji iz razloga koji su poznati samo onima koji su ih angažirali.
U svakom slučaju troškovi njihovih dolazaka u Zagreb (avionske karte, troškovi osobnih i službenih vozila) nisu zanemariva stavka.
Kako stvari stoje, vještačenje „HPB Bankomat“ je državu koštalo i basnoslovnih 600.000,00 a možda i koja kuna više, što je u usporedbi sa studijom Damira Polančeca znatno više. Da podsjetimo, zbog izrade studije koja je plaćena 500.000,00 kuna Damir Polančec je pravomoćno osuđen na bezuvjetnu zatvorsku kaznu koju je već i izdržao.
Zašto računi Ante Blaževića nedostaju u spisu, odgovore bi trebala dati zamjenica ravnatelja USKOK-a Sani Ljubičić kao glavni Cvitanov operativac i „mozak“ operacije koja je Ministarstvu pravosuđa prijavljena za brojne nezakonite radnje ne samo u „HPB Bankomatu“, već i u više drugih predmeta.
Vještačenje splitskog dueta „Krklec&Blažević“ koštalo je državu ni manje ni više već 300 stolova i 300 stolica i to po maloprodajnoj cijeni u trgovinama IKEA, a uz popust i desetak kompjutera za zapisničarke koje navodi Cvitan da mu nedostaju.
Koliko će državu u konačnici koštati Bajić, Cvitan, Ljubičić, možemo samo nagađati.
(Preslika račun Vladimira Krkleca od 04.06.2015.g. po kojem je USKOK platio 316.000,00 kuna nalazi se na kraju teksta.)
Prekršili Zakon o bankarskoj tajni
ČEDO MALETIĆ, MLADEN ŠUNJIĆ, DUBRAVKA KOLARIĆ: DORHU, USKOKU I VJEŠTACIMA DAVALI DOKUMENTACIJU O KREDITNIM PLASMANIMA BEZ NALOGA SUDA!
Sani ljubičić, zamjenica ravnatelja USKOK-a i više odgovornih osoba u PNUSKOK-u mjesecima su ispitivali djelatnike Hrvatke poštanske banke o kreditnim plasmanima HPB-a prije nego li su uopće izdali nalog za vještačenje, a sve to bez naloga Suda čime su prekršili zakon o bankarskoj tajni koji je reguliran ne samo Zakonom o kreditnim institucijama i Odlukama HNB-a, već u Uredbama EU o čuvanju bankarske tajne.
Nakon izvršenih ispitivanja svjedoka na Županijskom sudu u Zagrebu isplivale su brojne nezakonitosti i nepravilnosti počinjene od strane glavne i odgovorne u „HPB Bankomatu“ Sani Ljubičić koja je prema iskazima svjedoka Damira Vujića (direktora HPB-a za upravljanje naplatom), Zdenka Perkovića (direktora Sektora HPB-a za gospodarstvo) i drugih djelatnika HPB-a koji su ispitivani u USKOK-u zlorabila položaj i ovlasti na način da je na njih vršen utjecaj da iskazuju o kreditnim plasmanima koji predstavljaju bankarsku tajnu, pa čak i tražeći da potpišu Zapisnike koji ne sadrže činjenice o kojima su iskazivali. Neke od djelatnica HPB-a poput Nevenke Pleše dostavljali su zamjenici ravnatelja USKOK-a dokumentaciju o kreditnim plasmanima koji nisu bili predmetom HPB Bankomata, a na svjedočenju je Nevenka Pleše uz više odgoda izbjegla odgovarati na pitanja obrane objasnivši Sudu da je u pauzi između između dvaju ročišta izgubila pamćenje i da se više ničega ne sjeća.
ČEDO MALETIĆ, MLADEN ŠUNJIĆ, DUBRAVKA KOLARIĆ: DORHU, USKOKU I VJEŠTACIMA DAVALI DOKUMENTACIJU O KREDITNIM PLASMANIMA BEZ NALOGA SUDA!
Kako saznajemo, nedugo potom Nevenka Pleše iako teškog zdravstvenog stanja i izgubljenim pamćenjem i nadalje obavlja redovite poslove u HPB-u u Amruševoj ulici u Zagrebu, te se i javlja na telefonske pozive iz čega se zaključuje da joj se zdravstveno stanje po izlasku sa Županijskog suda u Zagrebu poboljšalo.
I sadašnja članica uprave HPB-a Dubravka Kolarić svjedočila je na Županijskom sudu u Zagrebu, te je odgovarajući na pitanja obrane iskazala kako iznošenje informacija o kreditnim plasmanima predstavlja bankarsku tajnu, a vještak Vladimir Krklec je iskazao kako je u Hrvatskoj poštanskoj banci dokumentaciju o kreditnim plasmanima dobivao upravo od Dubravke Kolarić i Mladena Šunjića koji je u više navrata upozoravao sudskog vještaka Antu Blaževića da ne bi smio imati uvid u dokumentaciju i raditi vještačenje o kreditnim plasmanima HPB-a zbog sukoba interesa koji ima kao predsjednik uprave Splitsko dalmatinske banke u kojoj je dioničar i Ecija Bajić Kuljiš, supruga tadašnjeg glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića.
Vještak Vladimir Krklec je iskazao na Županijskom sudu u Zagrebu kako je svjestan da uvid u dokumentaciju predstavlja bankarsku tajnu, ali je smatrao kako mu je poziv glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića bio dovoljan da izvršava uvid u dokumentaciju.
Čedo Maletić, predsjednik uprave HPB-a smjenjen je 2014.-te godine s čelnog mjesta HPB-a Odlukom Vlade Zorana Milanovića nakon neuspješne privatizacije kada je grupacija Fantasyland iz Samobora stavila zabilježbu na glavnu zgradu HPB-a u Jurišićevoj ulici 4 u Zagrebu zbog tužbi protiv Banke u iznosu većem od 800 milijuna kuna. Kao predsjednik uprave HPB-a nije poduzeo nikakve mjere kako bi spriječio kršenje bankarske tajne što bi u konačnici moglo rezultirati enormnim tužbenim zahtjevima klijenata kod kojih je HPB postupio protivno zakonu i pravilima kojima je regulirana obveza čuvanja bankarske tajne.
Maletić trenutno se smjestio u koncern „Agrokor“ tražeći utočište pred kaznenim progonom koji se vodi zbog prijavljenih nezakonitih radnji u Hrvatskoj poštanskoj banci d.d. i IMEX banci o čemu su mediji već pisali. No, za svaku je pohvalu što se Čedo Maletić još uvijek nije zaposlio u tvrtku Agrokor projekt d.o.o. koja je nedavno kupila dionice HPB-a po početnoj minimalnoj cijeni dionice od 600,00 kuna, nakon što je zbog poslovanja Čede Maletića i njegove uprave Banka pretrpjela najveće gubitke u povijesti svoj poslovanja zbog čega pala adekvatnost kapitala HPB-a ispod zakonm propisanog minimuma na 6,8%.
Stoga i ne čudi traženje utočište u koncernu Agrokor, makar kao privremeno rješenje do smjene kadrova u USKOK-u i DORH-u koji se oglušuju na pljačku državne imovine štiteći institucionalni kriminal i korupciju.
No, ništa nije vječno, kao što to nije bio niti bivši glavni državni odvjetnik Mladen Bajić.
Za dan 13.01.2015.g. na Županijskom sudu u Zagrebu zakazan je nastavak ispitivanja vještaka Ante Blaževića u predmetu „HPB Bankomat“. Rasprava je otvorena za javnost, pa ako postoji zainteresiranost građana i medija mogu se prijaviti za nazočnost.
Preslik računa sudskog vještaka Vladimira Krkleca
D. Lukić/Foto:Arhiv mp