Remont MiG-ova u Ukrajini bio je najveći vojni posao u mandatu vlade Zorana Milanovića. Ministar obrane u vrijeme remonta MiG-ova, Ante Kotromanović, javno je priznao da je za remont bio podmićen jedan časnik i da je sve prijavio.
Danas su na Županijskom sudu u Zagrebu održane završne riječi na suđenju u aferi remont MiG-ova u Ukrajini. Optuženi su Josip Čović, bivši načelnik Odjela održavanja i remonta Zrakoplovno-tehničkog zavoda Zapovjedništva za logistiku MORH-a, i Ivica Josipović predstavnik ukrajinske remontske tvrtke.
Uskok tereti Čovića da je tražio mito za dodjelu poslova remonta, a Josipovića da je mito isplatio. U konkurenciji za remont MiG-ova bile su dvije tvrtke jedna iz Ukrajine, druga iz Rumunjske. Posao su dobili Ukrajinci.
Suđenje zatvoreno za javnost
Čović je, po otužnici Uskoka, od 12. prosinca 2011. do kraja veljače 2016., u tijeku dostavljanja ponuda za remont MiG-ova, od zastupnika dvije inozemne tvrtke zatražio novčanu nagradu kako bi zauzvrat, kao član Povjerenstava MORH-a osigurao pozitivno mišljenje i prednost u obavljanju remonta i nabavke dodatnih aviona MiG-21.
“Zastupnici jednog od društava nisu prihvatili Čovićev zahtjev da mu za pogodovanje isplate 50 tisuća eura, dok je suoptuženi zastupnik druge tvrtke taj zahtjev prihvatio i prvookrivljenom obećao isplatu zatraženog iznosa.
Nakon ugovaranja i realizacije posla, prvookrivljeni je od zastupnika tvrtke u dva navrata tijekom siječnja i veljače 2016. preuzeo najmanje 10 tisuća eura”, objavio je Uskok.
Koje funkcije je imao Čović?
Čović je optužen da je nedjelo počinio kao (1) načelnik Odjela održavanja i remonta; kao (2) voditelj Odjela za zrakoplovno-tehničke standarde Samostalne službe za vojni zračni promet MORH-a; kao (3) voditelj Stručnog tima MORH-a za provjeru i (4) član tehničkog Povjerenstva MORH-a zadužen za utvrđivanje tehničke sposobnosti izvršenja remonta borbenih aviona MiG-21 u remontnim zavodima potencijalnih izvršitelja te (5) član Povjerenstva za analizu izvodivosti i isplativosti remonta.
Suđenje za aferu remonta MIG-ova u Ukrajini počelo je 18. rujna 2017. a USKOK je zatražio da se suđenje zatvori za javnost zbog klasificiranih dokumenata i brojnih svjedoka, a Županijski sud u Zagrebu je taj prijedlog prihvatio.
USKOK je još u ožujku 2017. godine potvrdio da provodi kriminalističko istraživanje remonta i nabave MiG-ova nakon napisa u medijima da su od 12 zrakoplova, koji su u srpnju 2015. došli s remonta u Ukrajini, samo tri u funkciji.
Kotromanović: “Prijavio sam mito”
Mediji su tvrdili i da su na MIG-ovima koje je Hrvatska zaprimila od Ukrajine “prekucani” serijski brojevi jer ne odgovaraju dokumentaciji zrakoplova ni brojevima koji su navedeni u ugovoru o remontu, kao i da ugrađeni dijelovi zrakoplova ne odgovaraju pratećoj dokumentaciji.
Govoreći na tu temu bivši ministar obrane Ante Kotromanović je 2. studenog 2016. na N1 rekao da je prijavio časnika Hrvatske vojske zbog sumnje da je uzeo mito.
“Gospodin Sesar, zastupnik rumunjske strane, u mom uredu rekao mi je da je jednom časniku ‘pospremio’ laptop i 5-6 tisuća eura. Ja sam pozvao vojnu policiju i civilnu policiju, to je bilo prije dvije i pol godine. Nemam pojma što je sada s tim, ja sam to prijavio.”
Sudi li se sitnim ribama?
Zanimljivost u ovome je da je prijavljen časnik koji da je uzeo mito od rumunjske tvrtke, koja nije dobila posao, i a javnost nije upoznata što je bilo s tom prijavom.
Opći dojam javnosti, ali i kolega novinara upućenih u cijelu aferu , je da se sudi sitnim ribama, a da su stvari akteri afere još uvijek nedirnuti. Teško je vjerovati da se za posao od 132,9 milijuna kuna kao mito daje jedan laptop i 5-6 tisuća eura.
M. Marković/Foto:press