Sutra je obljetnica pada Vukovara. Uoči Dan sjećanja diljem Hrvatske očekuju se razni načini održavanja počasti Gradu Heroju.
Studeni je za Vukovarce već 32 godine traumatično razdoblje u kojem se s tugom i boli prisjećaju agresije na svoj grad, u kojoj je nakon najkrvavije bitke Domovinskog rata i tromjesečne opsade poginulo 2717 hrvatskih branitelja i civila, a grad je gotovo sravnjen sa zemljom.
Vukovar je pod opsadom bio 87 dana, a bitka za taj istočnoslavonski grad završila je 18. studenoga 1991. okupacijom grada, koja je potrajala sve do 15. siječnja 1998. i mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, kojom su Vukovar i druga okupirana mjesta vraćeni u ustavno-pravni poredak Hrvatske.
Po podacima vukovarske bolnice, tijekom tromjesečne agresije na Vukovar ranjeno je 1219 branitelja i civila. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenika, a iz grada je prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba.
Stotine djece ostale su bez roditelja, a još i danas je na popisu nestalih osoba iz Domovinskog rata više od 380 onih kojima se svaki trag gubi u ratnom Vukovaru u jesen 1991.
Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine i 32. obljetnica stradanja toga grada u Domovinskom ratu obilježit će se pod geslom “Vukovar, moj izbor i u dobru i u zlu” uz glavne komemorativne programe od 18. do 20. studenoga.
Za geslo su uzete riječi vukovarskog dragovoljca, pripadnika HOS-a Jeana Michela Nicoliera, ubijenog na Ovčari 20. studenog 1991. godine, čiji lik se nalazi i na plakatu ovogodišnjeg obilježavanja Dana sjećanja, a čije je predstavljanje podiglo tenzije u hrvatskoj političkoj javnosti
Ovogodišnju Kolonu sjećanja ulicama Vukovara 18. studenoga predvoditi pripadnici HOS-a.
Uoči obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje, Klub veterana 148. brigade HV-a “Zagreb-Trnje” te brojni Zagrepčani u petak su uvečer zapalili lampione duž Ulice grada Vukovara i kod spomenika prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu.
Sinoć su Riječani održali počast Danu sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje i u znak sjećanja su zapalili 32 baklje koje su simbolizirale 32 godine od pada grada. Baklje su držali članovi KN Armada.
Riječani su duž Vukovarske ulice u počast žrtvama iz Vukovara i Škabrnje večeras zapalili svijeće, a krenuli su i kroz povorku sjećanja središtem grada. Ove je godine povorka sjećanja išla u dvije kolone, jedna sa zapadne strane grada iz Vukovarske ulice, jedna s istočne strane grada ispred prve hrvatske sušačke gimnazije te su se spojile u središtu grada na mostu hrvatskih branitelja.
Uoči Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, na varaždinskom središnjem trgu, građani, osnovnoškolci, županijski i gradski dužnosnici te predstavnici policije i braniteljskih udruga, u petak su lampionima ispred Gradske vijećnice ispisali ime grada heroja – Vukovara.
Kod spomenika ‘I u mom gradu Vukovar svijetli’, u Splitu je odana počast žrtvama Vukovara te molitva.
”Neka u našim srcima Vukovar i Škabrnja svijetle. Mladi ljudi su na svim ratištima diljem Hrvatske dali svoje živote, ugasilo se 15830 srca. Mlađe generacije ne trebaju živjeti taj život, ali moraju znati da hrvatsko svjetlo živi na krvi poginulih branitelja”, kazao je splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban nakon što je zapalio svijeću.
Zato ga, kaže, posebno veseli da večeras vidi puno mladih. “Ovaj mi je trenutak poseban jer sam od vukovarskog heroja Damira Plavšića dobio svijeću s vječnog plamena u Vukovaru i večeras ga prenio na splitsku Vukovarsku ulicu”, kazao je župan Boban.
Hina/Foto: pxll /FaH