Novak Đoković nalazi se u migracijskom pritvoru u jednom hotelu u Melbourneu i čeka odluku Federalnog suda o žalbi na odluku o deportaciji iz Australije
Ono što bi se iz velike kakofonije službenih i neslužbenih informacija, administrativnih i sličnih fakata koji su ovih dana objavljeni moglo bez rezerve nazvati činjenicama je sljedeće:
Đoković put Australije nije krenuo turistički ni na svoju ruku. Nije išao, kako je kazao zamjenik premijera Australije, “bauljati svijetom i ponašati se kako da je iznad zakona”, nego je u Melbourne doputovao na poziv organizatora Australian Opena.
Đoković je prije puta zatražio medicinsko izuzeće od pravila da mora biti cijepljen s dvije doze da bi ušao u Australiju.
Dobio ga je nakon provjera dvije tamošnje neovisne medicinske komisije koje nisu znale čiji je zahtjev u pitanju.
Temeljem mišljenja medicinske komisije dobio je i vizu, a po slijetanju se „ispostavilo“ da izuzeće nije valjano, a samim ni viza za ulazak u Australiju. Nakon saslušanja stigla je odluka o deportaciji.
Odluka o deportaciji nije u cijelosti objavljena, vjerojatno je to diskreciono pravo australskih vlasti, samo je rečeno da nisu ispunjeni uvjeti za ulazak u Australiju
Odluka je ostavila mogućnost žalbe koju je Đoković iskoristio. Da se nije žalio vjerojatno bi bilo shvaćeno kao priznaje krivnje
Poslije svega nameće se logično pitanje: Australian Open je, u suradnji s državom, odredio pravila za sudjelovanje na turniru, a samim time i ulazak i boravak u zemlji. Đoković je te uvjete ispunio i od vlasti Australije dobio vizu. I po slijetanju saznao da nisu dovoljni.
U međuvremenu je objavljeno da je tamošnji ministar zdravlja Greg Hunt još u rujnu obavijestio direktora turnira Craiga Tileyja da činjenica da je tenisača koji je prebolio koronu u posljednjih šest mjeseci, nije dovoljna da bi dobio medicinsko izuzeće.
Dayli Mail je objavio da je Greg Hunt još u rujnu poslao mail Craigu Tilyju, prvom čovjeku Australian Opena. Obavijestio ga je da činjenica da je netko preležao koronavirus u posljednjim mjesecima, nije dovoljna da bi dobio medicinsko izuzeće.
“Pogranične snage Australije savjetuju ljude da budu potpuno cijepljeni, kao što preporučuje ATAGI (Australska Tehničko-savjetodavna grupa za imunizaciju), kako bi mogli ući. Što se tiče vašeg konkretnog pitanja, mogu potvrditi da osobe koje su imale koronu u proteklih šest mjeseci i žele da dođu u Australiju s drugih kontinenata, ali nisu primili dvije doze u našoj zemlji odobrenog cjepiva, neće se smatrati potpuno cijepeljenima”, obavijestio je Hunt organizatore Australian Opena.
Koliko je poznato Craig Tiley o tome nije obavijestio Đokovića i ostale tenisače, a jesu li što o tome znale spomenute medicinske komisije nije poznato. Pitanje je jesu li i trebali biti upoznate jer se one bave samo medicinskih dielom priče, a odluku o vizama ionako donose državne vlasti.
Zaključno, Đoković sa svim tim igrama s vizom nema nikakve veze, i ako nema sumnje u autentičnost dokumentacije koju je priložio, a to nitko ne spominje, tu njegove krivnje nema.
On je, po trenutno poznatim informacijama, kolateralna žrtva želje uprave Australian Opena da dovede najbolje igrače svijeta i da, unatoč pandemiji, napravi spektal. I tu u vrijeme kad je u Melbourneu za ulazak u kafiće i restorane potrebna covid propusnica.
Za Đokovića je ključno je li prekršio neki tamošnji zakon ili uredbu, a po trenutno dostupnim informacijama ponašao se u skladu s preporukama organizatora Australian Opena.
Odluka Federalnog suda o njegovoj žalbi bit će, kako je najavljeno donijeta u ponedjeljak. Čak pet dana u situaciji kad je slučaj hitan. U Australiji su četvrtak i petak bili normalni radni dani. Brzina kojom se može pohvaliti još samo hrvatsko pravosuđe.
Ministrica unutarnjih poslova Australije, Karen Andrews, rekla je da Novak Đoković može napustiti Australiju kad god poželi Odbacila je optužbe Đokovićeve obitelji koja tvrdi da australska vlada “drži Novaka u zarobljeništvu”.
“Đoković nije zarobljenik u Australiji. On može napustiti zemlju u bilo kojem trenutku u kojem poželi, a granični dužnosnici će mu pomoći u tome”, rekla je Andrews u razgovoru za ABC.
No, Đoković ostaje u Melbourenu do rješenja njegove žalbe jer bi odustajanje značilo i „priznanje krivnje“, ali bi povuklo i automatsku trogodišnju zabranu ulaska u Australiju.
Kad se riješe problemi s vizom, kakva got odluka bila, Đokoviću se otvara mogućnost tužbe protiv Australian Opena, a Đokovićev tim s tužbama ima dobra iskustva.
Prije dvije godina, upravo 17. siječnja 2020., objavljeno je da je dobio sudski spor s brazilskim gradom Rio de Janeirom.
Taj brazilski grad ostao je Đokoviću dužan novac za sudjelovanje na ekshibicijskom meču s Gustavom Kuertenom 2012. godine. Đoković je tada trebao dobiti 1,1 milijun dolara, ali mu je isplaćeno samo 650.000 dolara pa je Đoković podnio tužbu. Sedam godina od pokretanja spora sud je presudio u korist srpskog tenisača pa mu je uz sve kamate Rio de Janeiro prinuđen isplatiti gotovo tri milijuna dolara.
Ove godine nagradni fond Austalian Opena je porastao za 4,5 posto i iznosi 75.000.000 dolara, pobjednik osvaja 4,4 milijuna dolara, a muškarci i dame imaju isti nagradni fond.
M.M. /Foto:
Dragan Primorac prozvao je na Facebooku predsjednika Zorana Milanovića nakon što je objavljeno da je…
Američka televizija ABC pristala je isplatiti 15 milijuna dolara predsjedničkoj knjižnici Donalda Trumpa u sklopu nagodbe…
Ivana Kekin danas je na press konferenciji govorila kako su ona i njen suprug Mile…
Komentiraj