MINISTAR unutarnjih poslova Vlaho Orepić na konferenciji za medije oštro je prozvao pravosuđe kao odgovorno za posljednji slučaj ubojstva u Zagrebu 18-godišnje Kristine Krupljan zbog nepoduzimanja odgovarajućih i pravovremenih mjera od strane Državnog odvjetništva kojem je policija, nakon što je u potpunosti odradila svoj posao, predmet proslijedila na daljnje postupanje.
Međutim, sasvim je očito da je i u ovom, kao i brojnim drugim predmetima o kojima mediji svakodnevno pišu zakazalo Državno odvjetništvo. Rokovi i procedure od dana zaprimanja prijave pa do dana donošenja državnoodvjetničke odluke u pojedinom predmetu strogo su propisani zakonom, kao i otvaranje spisa po kojim se predmeti vode koji kronološkim redom trebaju sadržavati popise pismena, te oznake i numeracije stranica spisa o svim provedenim dokaznim radnjama.
Očito je kako je u slučaju okrutno ubijene 18-godišnje djevojke u Zagrebu netko u pravosuđu zakazao, a ministar Orepić i policija su javnosti detaljno naveli što je sve policija u tom slučaju provela sukladno zakonu i propisanim procedurama. No, državno odvjetništvo kojem je predmet proslijeđen na daljnje postupanje očito nije postupilo niti u zakonom propisanim rokovima, niti sukladno zakonom propisanim procedurama.
S druge pak strane, suprotno izjavama ministra Orepića koji i javno proziva pravosuđe navodeći konkretne slučajeve, ministar Šprlje na sveopće zgražanje javnosti brani taj isti pravosudni sustav za koji kaže kako je samo djelomično korumpiran. 20-ak korumpiranih u pravosuđu koji su očito na tako značajnim funkcijama u pravosudnom sustavu da ih SOA smatra potencijalno opasnim za nacionalnu sigurnost, za ministra Šprlju i nije nekakav problem kojem bi društvo trebalo pridavati značaj.
Ministar Šprlje na takvu ugrozu nacionalne sigurnosti reagira kao da se radi o sitnim nepravilnostima na prekršajnom sudu u Metkoviću na kojem je donedavno i sam radio.
U više navrata Maxportal je zatražio i očitovanja ministra Šprlje na brojne prijave upućene Ministarstvu pravosuđa vezano uz nezakonit i nepravilan rad bivše zamjenice ravnatelja USKOK-a, sada županijske državne odvjetnice u Zagrebu Sani Ljubičić koja je u više predmeta prijavljena i za počinjenje kaznenih djela krivotvorenja službenih isprava, sakrivanje dokumentacije iz spisa u predmetu tzv. „HPB Bankomat“, plaćanje sudskih vještaka po 11 puta većim cijenama od propisanih čime je državni proračun oštećen za više stotina tisuća kuna, nedonošenje državnoodvjetničkih odluka u zakonom propisanim rokovima i brojne druge zlouporabe pri obnašanju službene dužnosti.
No, ministar Šprlje nije se očitovao niti na jedan od više upita Maxportala koji je i javno objavio prijave Ministarstvu pravosuđa na nezakonit i nepravilan rad Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu, Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta i Državnog odvjetništva RH.
Je li došlo vrijeme da MOST preispita rad svog ministra od kojeg se najviše očekivalo, a koji im je postao najveći uteg? Šprljin dosadašnji (ne)rad i javno mijenje o aktulanom stanju u pravosuđu pokazuju da je upravo on najveći razlog za pad rejtinga Mosta.
No, o rejtingu Mosta neka razmišljaju Petrov i Grmoja, nas zanima njegov (ne)rad i katastrofalno stanje u pravosuđu za koje je Šprlje prvi među odgovornima.
D. Lukić/foto:pxll
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj