Dr. Krešimir Ćosić, sveučilišni profesor na FER-u i umirovljeni general Hrvatske vojske, gostovao je u RTL-u gdje je razgovarao s Andrijom Jarkom. Kaže da letjelica koja je pala na Zagreb nije nesofisticirana te svi koji su to rekli Predsjedniku ne smiju biti savjetnici jer ugrožavaju nacionalnu sigurnost
General Ćosić je sveučilišni profesor na FER-u koji se 40 godina bavi razvojem vođenih raketnih sustava, surađivao s najuglednijim svjetskim stručnjacima iz tog područja. Na početku razgovora govorio je o ratu u Ukrajini, kaže da nakon 17 dana počinje nova faza rata.
“Ovisi o sposobnosti i jedne i druge strane da osigura svježe snage. To je posebno bitno za ukrajinske branitelje jer ključni faktor će biti svježe snage s obzirom na ranjene, s obzirom na glad, na prekinute linije snabdijevanja. Nadam se da su toga svjesni, da će svježe snage osigurati na vrijeme i da će biti usmjerene na usporavanje ruskih snaga”, govori.
“Jedna dobro organizirana proaktivna obrana treba osigurati ukrajinskim braniteljima da prežive 14 dana, a nakon toga mislim da će rat ući u drugu fazu, a to su pregovori”, dodaje.
Upitan oko letjelice koja se srušila u Zagrebu i je li se to dogodilo slučajno, govori kako ne vjeruje.
“Ako projektil prođe blizu tisuću kilometara i padne na Zagreb, možda je promašio par kilometara, rekao bih da ništa nije slučajno. Ovo je ozbiljno upozorenje da može dogoditi nešto što nismo ni sanjali. Ovaj projektil nije bio naoružan, sreća da se nije dogodilo nešto gore. To je tehnologija ’70-ih i ’80-ih tada se ta tehnologija interkontinentalnih balističkih raketa za navigaciju prenosila u krstarećim raketama ovakvog tipa. Ovo nije nesofisticiran sustav nego je vrhunac tehnologije i inženjerskog znanja tog vremena. Nije najmoderniji, ali funkcionira”, navodi pa oštro kritizira one koji tvrde drugačije.
“Vrlo je opasno da se marginalizira i ignorira tuđe znanje. Onaj tko je rekao predsjedniku da je ovo nesofisticirano taj ne može biti savjetnik jer svojim neznanjem i nekompetentnošću ugrožava nacionalnu sigurnost RH. Moramo biti svjesni na svim razinama, na stručnim i znanstvenim, koliko je to opasno i upozoravajuće oružje.
Nemojmo preskočiti jedno pitanje, je li letjelica imala političkog sponzora. Krstareće rakete se ne lansiraju kao mine iz minobacača, netko je trebao dobiti autorizaciju, primiti upute, kuda letjelica ide i što joj je krajnji cilj”, kazao je dr. Ćosić.
Govori i kako vjeruje da se do tih podatak može doći, a kaže da i sam poznaje tim stručnjaka s fakulteta koji, ako je dobro izabran, može raditi na tom projektu.
“Pred nama je sad ozbiljan posao koji ne pripada samo vojnicima, njima čak najmanje, nego ozbiljnim istraživačima koji mogu rekonstruirati što je stvarno u toj letjelici bilo isprogramirano, koji je bio cilj i koje je krajnje odredište. Tu su kompleksni sustavi navigacije, žiroskopi, akcelometri koji omogućuju autonoman let, određeni sustavi računala, mikroprocesora, sustav upravljanja i drugo.
Vjerujem da ćemo do tih podataka doći, ali to zahtjeva vrhunska inženjerska znanja koje ima nekoliko laboratorija u svijetu. Nažalost mi ih sustavu obrane, u MORH-u Glavnom stožeru, nemamo, ali sam siguran, budući da znam kakvu ekspertizu imaju moje kolege na Fakultetu elektrotehnike i računarstva, da jeda task force, da jedan dobro izabran tim stručnjaka, u suradnji sa svim nadležnim institucijama MORH-a, može raditi na tom projektu. Neće nama NATO puno pomoći da odgovori na sva ova pitanja”, kazao je dr. Ćosić,
Andrija Jarak, kojega nije lako izuti iz cipela, na kraju je priznao da je za ovih nekoliko minuta razgovora čuo više korisnih i važnih informacija i teza nego u protekla dva dana. Na kraju je pitao očekuje li da će biti pozva raditi na ovom slučaju.
“Dok sam vodio Ministarstvo obrane imali smo Vojnotehnički savjet i sve znanje koje smo imali stavili bi na stol. Tako trebamo i sada postupiti. Ne smijemo se izolirati samo na Vojno učilište, MORH ili Glavni stožer…
Mi smo bili formirali Institut za obrambene studije na kojem je radilo 50-ak vrhunskih istraživača, doktora znanosti, a tu instituciju je otvorio američki ministar obrane dr. William Perry, profesor na Stanfordu. Tada mi je rekao da se osjeća kao da je Stanfordu. Danas tih institucija nema. Zašto? Zašto? Na ta pitanja moramo odgovoriti kako bi mogli riješiti problem koji stoji pred nama.”
M.M. /Foto: rtl
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj