TURSKI predsjednik Recep Tayyip Erdogan stigao je u dvodnevni službeni posjet Hrvatskoj. Prati ga jako političko i gospodarsko izaslanstvo, a jedan od povoda njegova dolaska je i obilježavanje stote godišnjice službenog priznanja islama u Hrvatskoj.
Dvije velike poruke Erdogan je poslao odlaskom na Mirogoj.
1. Poštivanje dr. Franje Tuđmana odlaskom na njegov grob.
2. Polaganjem vijenca na Zidu boli priznaje Hrvatsku nastalu u Domovinskom ratu te poštivanjem žrtava velikosrpske agresije osuđuje srpsku politiku 90-ih godina prošlog stoljeća.
Erdogana je na Pantovčaku, uz najveće državne počasti, dočekala predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović.
Nakon obilaska počasne garde i intoniranja turske i hrvatske himne Erdogan je na hrvatskom jeziku rekao Pozdrav vojnici.
Zatim ga je na Pantovčaku primila predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, s kojom je razgovaro u četiri oka. Kako su na zajedničkoj konferenciji za novinare rekli predsjednici dviju država, glavne teme bile su gospodarstvo i suradnja u mnogim područjima, među njima i zajednička politika na Balkanu u sklopu suradnje Hrvatske, Turske te Bosne i Hercegovine. Razgovarali su i o izbjegličkoj krizi te ulozi Turske u njoj.
U posljednjih deset godina puno toga se promijenilo u Hrvatskoj, ušla je u EU, postala članica NATO-a, ustvrdio je Erdogan te istaknuo važnost zajedničke politike na Balkanu. Poduzet ćemo korake nužne za mir na ovom području. Hrvatska, BiH i Turska mogu stvoriti jak trilaterizam koji će održavati najviši dužnosnici, rekao je Erdogan.
Rekao je kako je s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović razgovarao o plinovodima kao i o jačoj suradnji u turizmu. Sastanak je bio uspješan i nadam se da će se tako nastaviti i na sutrašnjem forumu, istaknuo je Erdogan.
Predsjednica je rekla da je Hrvatskoj u suradnji s Turskom bitna energetika, ali i područje poljoprivredne proizvodnje. Tu je i pitanje sektora turizma, turskog ulaganja u Hrvatsku, kao i razmjene turista. Izrazila je zadovoljstvo što je otvorena svakodnevna zračna linija Hrvatska-Turska. Postoji niz područja u kojima Hrvatska može pomoći Turskoj na putu u EU. Hrvatska ima iskustvo iz pregovora, a iako naši sustavi nisu u potpunosti kompatibilni, iskustvom i tehničkom razmjenom dokumenata u tome možemo pomoći Turskoj, odgovorila je na pitanje novinara.
Erdogan je stigao na proslavu 100. obljetnice proglašenja islama ravnopravnom religijom u Hrvatskoj.
Kada šef neke države stigne u pratnji najvažnijih ministara, šest parlamentarnih zastupnika te s najjačim gospodarskim izaslanstvom – onda je jasno da je to iznimno važan posjet. Posebice kad je riječ o petnaestom gospodarstvu svijeta, velikom investitoru, članici G-20.
Turske su tvrtke u Hrvatsku uložile 230 milijuna eura. Primjerice, od 2004. u Hrvatskoj radi vodeći lanac luksuznih hotela Rixos.
Turska je godinama bila zemlja s najvišom stopom rasta u svijetu. Nakon kratkog pada on ponovno raste. Lani je bio najveći u proteklih pet godina. Gospodarstvo je ozbiljno uzdrmano terorističkim napadima i pogoršanim odnosima s Rusijom.
Tursko je tržište veliko, zahtjevno i veoma potentno, ne samo jer u Turskoj živi gotovo 80 milijuna ljudi nego jer je Turska turistička velesila.
Diplomatski odnosi Hrvatske i Turske uspostavljeni su 1992., za vrijeme predsjednika Suleymana Demirela. Kratkotrajno usporavanje dogodilo se u vrijeme rata u BiH. Obje zemlje članice su Vijeća sigurnosti, Svjetske trgovinske organizacije, NATO-a, a pregovore s Europskom unijom počele su 2005. Turska je još u fazi pregovor.
Dvije velike poruke Erdogana odlaskom na Mirogoj:
1. Poštivanje dr. Franje Tuđmana odlaskom na njegov grob
2. Polaganjem vijenca na Zidu bola priznaje Hrvatsku nastalu u Domovinskom ratu te poštivanjem žrtava velikosrpske agresije osuđuje srpsku politiku 90-ih godina prošlog stoljeća.
Zbog sigurnosnih razloga danas i sutra do 20.00 na snazi je posebna regulacija prometa.
MP/HRT/M. Glavinić/Novi pogledi