Zasigurno najintrigantniji detalj iz razgovora Branka Mamule i ondašnjeg novinara “Slobodne Dalmacije” od prije ravno 11 godina, nikada nije objavljen, potvrđeno je Maxportalu.
Naime, u tom vjerojatno prvom i zadnjem interviewu kojeg je Mamula dao jednom hrvatskom novinaru nakon raspada Jugoslavije izostavljena je tema susreta Franje Tuđmana i Slobodana Miloševića u Karađorđevu iz ožujka 1991. godine.
Taj je susret izrastao u jedan od najrazvikanijih političkih mitova u postjugoslavenskoj povijesti, jer su se tada, navodno, a prema tumačenju pojedinih „poznavatelja“ povijesti, dvojica šefova republika dogovorila podjelu Bosne i Hercegovine.
Naime, prema Mamulinom priznanju novinaru postoji audio snimka cjelokupnog razgovora Tuđmana i Miloševića iz Karađorđeva! Taj detalj nije objavljen.
“Armija je cijelo vrijeme snimala razgovore Tuđmana i Miloševića. Imali smo tehničkih mogućnosti da to obavimo. Tonski snimak tog susreta – postoji. Što je na snimci ne mogu vam reći”, otkrio je Mamula splitskom novinaru kojeg je tad primio u svojem stanu u mjestu Seljanovo pokraj Tivta.
Te Mamuline riječi se mogu ovako protumačiti – da su JNA i ondašnji partijski vrh Jugoslavije imali išta kompromitirajuće protiv Tuđmana, posebno u pogledu BiH, to bi, bez ikakve dileme, bilo objavljeno u udarnim televizijskim terminima i režimskim dnevnim listovima.
Odlazak u mirovinu nakon afere s vilom u Opatiji
Admiral Branko Mamula bio je savezni sekretar za narodnu obranu SFRJ do 1988. godine kada je službeno umirovljen. U mirovinu je otišao nakon afere s vilom u Opatiji kad je otkriveno da su ju gradili ročnici JNA. Vila je vrijedna oko tri milijuna eura.
Tjednik Mladina je 12. veljače 1988. godine objavio uvodnik o izgradnji vile u Opatiji i prodaji oružja Etiopiji pod naslovom “Mamula, go home!”. Mamula je dao ostavku, a vlasti poduzele mjere protiv Mladine.
Par mjeseci kasnije uhićeni su Janez Janša, David Tasić i zastavnik JNA Ivan Borštner zbog sumnje u odavanje vojne tajne.
Slučaj je pokrenut kad se tonski zapis sa 72. sjednice Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije, na kojemu se govorilo o hapšenjima “problematičnih” članova slovenskog Saveza socijalističke omladine, našao kod Janše. Utvrđeno je da je magnetogram ukraden nekadašnjem visokom članu slovenskog državnog vodstva Jožetu Smoleu, nakon čega je preko Igora Bavčara dospio u Janšine ruke.
France Zavrl, glavni urednik Mladine, četvrti osumnjičeni od znamenita slovenske četvorke, (poznata po akronimu JBTZ ), uhićenje je izbjegao odlaskom u psihijatrijsku bolnicu i kasnije se branio sa slobode.
U procesu koji je uslijedio istoga ljeta sva četvorica, u skladu s tadašnjim rigidnim zakonodavstvom, proglašena su krivima i osuđena na zatvorske kazne. Borštner je kao podoficir JNA dobio najviše, četiri godine, Janša i Zavrl po 18 mjeseci, a Tasić pet mjeseci zatvora.
Vrhovni vojni sud u Beogradu u listopadu je potvrdio osuđujuće presude, s tim da je Tasiću kaznu povisio na 10 mjeseci.
Međutim, ubrzo se pokazalo da je taj proces bio fatalan za JNA. Suđenje je privuklo golemu pozornost tada probuđene javnosti. Pred sudnicom u Roškoj ulici svakodnevno se prosvjedovalo, a vrhunac se dogodio na velikom prosvjedu na Kongresnom trgu 21. lipnja, na kojemu se okupilo između 30 i 40 tisuća ljudi
Mnogi taj događaj opisuju kao prvu veliku stijenu koja se odvojila, zakotrljala i pokrenula raspad Jugoslavije.
Po odlasku u mirovinu Mamula je do 1991. godine živio je u Opatiji u vili u spornoj vili uz more, a nakon toga j azil potražio u Tivtu u Boki kotorskoj.
Godine 2003. godine podnio tužbu kojom je od Općinskog suda u Opatiji tražio vlasništvo nad trećinom nekretnine. Admiral Mamula je naveo kako je 1985. godine temeljem valjanog ugovora s tadašnjim vlasnikom, Saveznim sekretarijatom za narodnu obranu (SSNO JNA), potpisao ugovor o korištenju stana i garaže, a on je potom uz suglasnost JNA vlastitim sredstvima preuredio objekt.
Dvije godine kasnije opatijski sud odbio je njegov zahtjev, a Županijski sud u Rijeci u listopadu 2008., uz neznatnu preinaku, potvrdio je prvostupanjsku odluku, čime je presuda postala pravomoćna.
M. Marković/Foto: press